Megszűnhet a viharjelző rendszer a Balatonnál, ha a siófoki meteorológiai obszervatórium melletti magánterületen felhúzzák azt az emeletes épületet, melyre a telek tulajdonosa építési engedélyt kért – tudta meg a PestiSrácok.hu. Portálunk kiderítette, ha az építkezés megvalósul, a siófoki állomás becsukhatja kapuit, az időjárás-előrejelzés, valamint viharjelzés tekintetében Siófok kiesik majd a mérőműszerek által táplált rendszerből. A szakemberek szerint ez beláthatatlan következményekkel járna.
A meteorológiai állomás működése közérdek, a siófoki polgármester az illetékes hatóságokkal a probléma megoldásán dolgozik, Tasnádi László államtitkár, valamint Papp Károly országos rendőrfőkapitány részvételével ma közös egyeztetést is tartottak a minisztériumban. A viharjelzésen túl a Balaton klímáját, a Balaton hosszú távú trendjeit már csak egyedül a siófoki állomáson tudják mérni, ezért különösen fontos az állomás működése.
Alapjaiban veszélyezteti a siófoki Balatoni Viharjelző Obszervatórium munkáját, hogy engedélyt adtak egy magánépítkezésre a szomszédságában. Az Országos Meteorológiai Szolgálat fellebbezett az engedély kiadása ellen, az illetékes hatóságokkal, többek között a Földművelésügyi Minisztériummal, valamint a Belügyminisztériummal a probléma megoldásán dolgozunk. A rendőrség annyiban volt érintett a megbeszélésen, hogy régi terv már valahol az állomás környékén egy vízirendészeti őrs, esetleg vízimentő bázis kialakítása is
– mondta el a Pestisrácok.hu kérdésére válaszolva a polgármester, dr. Lengyel Róbert.
A telektulajdonost nem érdekli
Az ügy lassan három éve húzódik, az engedély kiadását a Somogy Megyei Kormányhivatal a védett fákra való tekintettel tartotta jogellenesnek, valamint a Siófoki Önkormányzat is visszavonta már egyszer az építési engedélyt. Az önkormányzat 2013. szeptemberében már egyszer kiadott építési engedélyt a Vitorlás utca 15/b. számú ingatlan beépítésére, néhány méterre az obszervatóriumtól, az engedélyt azonban tíz nap múlva visszavonták a meteorológiai szolgálat és a környezetvédelmi államtitkárság lépései nyomán. Hiába a Somogy Megyei Kormányhivatal határozata, a védett hársfákat kivágták a telken, ezért az Országos Meteorológiai Szolgálat természetkárosítás miatt rendőrségi feljelentést is tett. Siófok önkormányzata pedig változtatási tilalmat rendelt el a területre, hogy védje az obszervatóriumot. A telektulajdonos pert indított a kormányhivatal ellen, és a bíróság új eljárásra kötelezte az elsőfokú hatóságot. Ebben az építtető megkapta az építési engedélyt egy a korábbinál is nagyobbra tervezett épületre. A hatósági eljárás szabályai szerint az építési kérelem elbíráláskor a benyújtása idején érvényben lévő jogszabályokat kell figyelembe venni, és akkor még nem volt érvényben a változtatási tilalom.
Veszélyben az életvédelmi szolgáltatások
A Siófoki Meteorológiai Obszervatóriumban olyan tevékenység folyik, ami az országban máshol nem. Horváth Ákos, a siófoki meteorológiai állomás vezetője korábban kifejtette, hogy a szakma elfogadhatatlannak tartja az engedély kiadását mind szakmai, mind jogi szempontból. Véleménye szerint ahhoz, hogy a klímaváltozásra fel lehessen készülni, stratégiai kérdés a precíz mérés, a pontos adatsor, márpedig az obszervatórium környezetének beépítése ezt veszélyezteti, ezért nem tekinthető egyszerű építésjogi kérdésnek. A tervezett épület felhúzása a siófoki mérési pontoktól néhány méterre befolyásolná egyebek között a szélerősséggel, nedvességgel, hőmérséklettel, UV-sugárzással kapcsolatban mért adatokat, főként a délnyugat-nyugati irányból. Magyarországon ilyen adatsorral rendelkező és ennyire beépítetlen mérési pont már alig van, a Balatonnál pedig nincs több.
Életveszélybe kerülhetnek a fürdőzők, horgászok, hajósok
A helyi védelem alatt álló obszervatóriumban 1956 óta folynak mérések és megfigyelések. A hatvanéves adatbázis a Balaton és a Dunántúl egyetlen olyan adatsorának számít, amely azon túl, hogy a balatoni viharjelzés alapjául szolgál, alkalmas az éghajlatváltozás folyamatos nyomon követésére a régióban.
A siófoki obszervatórium a Balaton felől
Információink szerint az érintett telket egykor a Mol Zrt. strandjaként használták, majd néhány, cégek közötti tulajdonváltást követően 2004-ben került magántulajdonba. Megoldást jelentene, ha az állam kisajátítaná vagy megvásárolná az érintett területet, azonban a telek jelenlegi tulajdonosa vélhetően nem fillérekért válna meg attól.
Fotó: siofoki-hirek.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS