Miközben zömmel a Szigetközben már 12 ezer katona is küzd az évtized dunai árvízével, Budapesten egyre meghökkentőbb ütemben emelkedik a folyó vízszintje, napi több mint egy métert nő a folyó. A fővárosban jelenleg a legnagyobb a gond a Margitszigeten. A déli részét már lezárták, a gyalogosok elől is. Csak munkagépek, a homok- és zsákszállítók mehetnek be. Nyolcszázezer, negyedig megtöltött homokzsákból kell szakszerűen kiépíteni az ideiglenes védművet a sziget körül. Felreppent, hogy a sziget északi részén lévő szállodákból is ki kell majd telepíteni a vendégeket a rohamosan emelkedő Duna miatt. A gond az, hogy például a termálhotel zsúfolásig van vendéggel.
Egyre fenyegetőbb Budapest számára az évtized árvíze, ami még a Szigetköznél jár, de napokon belül a fővárosra zúdul. A júniusi árvízszintet (lásd a videót!) akár már kedden megdöntheti Budapestnél a rohamosan emelkedő dunai árszint. Naponta több mint egy méterrel nő az egyre gyorsuló víztömeg. Szakemberek szerint minél magasabbra nő a Duna, annál gyorsabban fog folyni, és egyre veszélyesebb lesz. Óriási tömegével elsodor minden útjába kerülő, megfelelően le nem rögzített tárgyat, akár hajókat is.
A szakemberek ezért kérik a pontonok, kikötők tulajdonosait, hogy minél hamarabb erősítsék meg a műtárgyak rögzítéseit.
Óriási küzdelem a Margitszigetért
A Duna emelkedése különösen látványos a Hajógyári, valamint a Margitszigeten. Utóbbi déli részét részben már lezárták a közúti forgalom elől, a gyalogos forgalmat is korlátozzák e héten biztosan végig. Kedden reggel 8 órától csak a védekezésben résztvevők és gépeik mehetnek be a sziget déli részébe!
Hétvégén sem érdemes szabadidős programot tervezni a Margitszigetre. Hétvégére 857 centiméteres vízszintet várnak, ami még akár tovább is nőhet, mivel a Duna vízgyűjtő területein jelenleg is ömlik az eső. Még egyáltalán nem lehet biztosra venni, hogy a vízszint Budapestnél nem éri el a 2013-as csúcsmagasságot, a 891 centimétert.
A legnagyobb probléma, hogy az apadás várhatóan lassú lesz – ez gyakorlati tapasztalat, amellett, hogy tudományosan is megmagyarázható: az apadó víztömeg lelassul, így az ár gátakra gyakorolt hatalmas nyomása még számos problémát okozhat a védekezők számára.
Megcsúszhatnak az ideiglenes gátak, az állandó gátak átázhatnak, az ürgejáratokon buzgárok törhetnek ki. Előre látható, hogy még hosszú és nehéz lesz a védekezés.
Visszatérve a Margitszigetre: 800 ezer (!), darabonként negyedéig homokkal töltött homokzsákból jelenleg is építik az ideiglenes gátakat a déli, mélyebben fekvő szigetrész Dunapartján. Az emelkedő víz azonban a középső és az északi részeket is veszélyeztetni fogja.
Ezért is merülhetett fel a túrizmussal foglalkozók körében, hogy az északi részen lévő szállodákat is ki kell majd telepíteni adott helyzetben. Erre lehet, hogy nem kerül sor, hivatalosan még nincs róla szó, ám ha az ár ilyen ütemben növekszik és hosszabb ideig marad a 8 méter feletti árhullám, akkor előfordulhat a vendégek kitelepítése is. (A termálhotel ma is dugig van, tesszük hozzá zárójelben.)
Órákon belül lezárják az alsó rakpartokat
Mindkét alsó rakpartot ma (hétfőn) 20 órától teljes hosszában lezárják a forgalom elől. A felhívás ellenére még mindig ott parkoló gépjárműveket elszállítják. Az ár kedden reggel már fokozatosan elraszthatja az alsó rakpartokat.
A Dunához közeli területeken a közösségi közlekedésben a hét közepétől korlátozásokra lehet számítani. A pesti és a budai Dunaparti villamosok a Lánchídnál lévő alagutak várható elárasztása miatt már keddtől nem fognak közlekedni, vagy csak részben. A H5-ös (szentendrei/békásmegyei) HÉV alagútját és a végállomást is veszélyezteti az ár, csak úgy, mint 2013-ban. Várható, hogy a járatok nem a Batthyány térről fognak indulni, hanem a felszínről, például a Szentlélek térről és oda is fognak érkezni.
Persze mindez az árvízszintjének a függvénye. 2013-ban a 2-es metrót is érintette az árhullám: a Batthyány téren nem álltak meg a szerelvények. Idén is előforudlhat ez.
Magasabb vízállás – 8 méter a kritikus határ – esetén a Bem tér környékén a mellvédfalaknál átszivárgás jelentkezhet, ezek ellen szükség esetén homokzsákokkal védekeznek a szakemberek.
A Római parton áll a bál!
“A Nánási–Királyok útjára a mai naptól szállítják az agyagot a háttöltés kiépítéséhez, ezért a járművek forgalmát itt is korlátozni kell. A következő napokban egy négy kilométer hosszú, egy méter magas és négy méter széles háttöltés épül ki azért, hogy megtámassza a védvonalat.” – írta a közösségi oldalán Karácsony Gergely főpolgármester.
Ez az intézkedés azonnal kiverte a biztosítékot az Egyesület a Római Partért nevű civil szervezetnél.
“Felszólítjuk a Főváros és kerületi Önkormányzatot, hogy haladéktalanul kezdjék el a Római-parton a Duna partján az itt élő, dolgozó, vállalkozó embereket, sport létesítményeket, a csónakházakat, a szállodákat, az oktatási központokat és az üdülőket is védő árvízvédelmi védmű megépítését !
Az Önkormányzatok vezetői kettő éve tudják, amit a Vízügyi Államtitkár is leírt, hogy a Királyok-Nánási út vonalán nincsen fővédvonal ! Kérdés, hogy akkor miért nem véd meg minket a Fővárosi Önkormányzat és miért tol be minket agyagfallal a Dunába ??!!
A Főváros és 3. kerület vezetése által magára hagyott lakosság várja önkéntesek jelentkezését homokzsák töltésre !”
Facebook
Twitter
YouTube
RSS