Lehetséges forgatókönyv a NATO-csapatok bevetése, ha erre van szükség az ukrán győzelemhez, még akkor is, ha ezzel a német lakosság jelentős része nem ért egyet – mondta Bärbel Bas német politikus kiszivárgott információk szerint.
A németek joggal félnek az orosz–ukrán háború eszkalációjától – idézi Bärbel Bast, a Bundestag elnökét a Europe Right Now, amely összefoglalójában több bizonyítékot is megemlít ennek alátámasztására. A portál rámutat, hogy egy évvel ezelőtt Olaf Scholz német kancellár még azt hangsúlyozta, mindenképpen tárgyalni kell Oroszországgal, különben aligha ér véget a háború, valamint leszögezte: mindenáron meg kell akadályozni a NATO és Moszkva közötti közvetlen konfrontációt. Ehhez képest ma már a németek a franciákkal közösen tankokat gyártanának Ukrajnában, valamint engedélyt adtak arra, hogy az ukránok felhasználhatják a fegyvereiket az önvédelem mellett az oroszországi területek megtámadására is. A német védelmi miniszter egyenesen úgy fogalmazott: készen kell állniuk a háborúra. A német kormány álláspontjának radikális változtatása nem volt előjel nélküli – hívja fel a figyelmet a portál. Szűk két évvel ezelőtt Annalena Baerbock sokat kritizált német külügyminiszter azt mondta,
segíteni kell Ukrajnának, mindegy, mit gondolnak a német választók,
és bár utólag azzal magyarázkodott, hogy szavait kiragadták a szövegkörnyezetből, ezt a mondatot akkor is nehéz sokféleképpen értelmezni. A Német Szociáldemokrata Párt januári állásfoglalása kimondja: Ukrajnának meg kell nyernie a háborút, így aztán sokan kételkednek abban, hogy Olaf Scholz kancellár meddig tart ki véleménye mellett, amely szerint nem küld katonákat az ukrán frontra, hiába kéri ezt Emmanuel Macron. Sőt, a fent idézett Bärbel Bas ki is mondta zárt ajtók mögött:
lehetséges forgatókönyv a NATO-csapatok bevetése, ha erre van szükség az ukrán győzelemhez, még akkor is, ha ezzel a német lakosság jelentős része nem ért egyet.
Orbán Viktor miniszterelnök a Mandinernek adott nagyinterjújában leszögezte: a leendő új NATO-főtitkárral szeretnének kötni egy megállapodást arról, hogy nem fogunk részt venni a NATO oroszokkal szembeni ukrajnai hadműveleteiben akkor sem, ha NATO-tagok vagyunk. „Megőrizzük a tagságunkat, de NATO-területen kívül nem akarunk katonai akcióban részt venni, erre meg kell, hogy legyen a lehetőségünk. Jogilag most is megvan, de elvárjuk, hogy ezt egy politikailag elfogadott, szalonképes pozíciónak nyilvánítsák” – mondta a kormányfő.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/EPA/Pavlo Pahomenko
Facebook
Twitter
YouTube
RSS