Információink szerint ezen a héten sem került kabinet elé a „kormányzati racionalizációról” szóló, bürokráciacsökkentést célzó javaslat. A PestiSrácok.hu forrásai már korábban jelezték, hogy kifejezetten erős lobbiharcok várhatók az előterjesztés körül. Nem tévedtek, a téma a lillafüredi frakcióülésen is terítékre került, vita is volt, hiszen a megszüntetésre vagy átalakításra ítélt háttérintézmények vezetői komoly politikai kapcsolatokkal büszkélkedhetnek.
Forrásaink szerint a legutóbbi kormányülésen az előterjesztés ismét nem szerepelt, így tovább alakulhat – forrásaink a „puhulhat” szót használták – a koncepció. “Célkeresztbe vettük ezeket a szerveket, intézményeket. A következő napokban tárgyalások indulnak a Miniszterelnökség és a tárcák között arról, hogy a háttérintézményeket, költségvetési szerveket hogyan lehet a tárcákba visszavinni, hogyan lehet a kiszervezéseket megszüntetni, egyszerűbben, olcsóbban és gyorsabban működtetni a rendszert. Jelenleg 50 ezer ember dolgozik ezekben az intézményekben, szerveknél. A kormány csak kivételes esetben lát arra lehetőséget, hogy ezek a költségvetési szervek, hivatalok, intézmények megmaradjanak” – szögezte le két héttel ezelőtt szokásos csütörtöki tájékoztatóján Lázár János.
Az eredeti tervek szerint kormány február 10-én döntött volna, azonban a frakcióülés közbeszólt, sőt a jelek szerint ezen a héten sem kerül pont a történet végére, tehát legkorábban február 24-én hoz verdiktet a 72-73 szerv, intézmény átalakításáról. Viszont a miniszterelnökséget vezető miniszter „kivételes esete” közül úgy tűnik több elő fog kerülni. A beszámolók szerint a 72-73 állami intézménynél jelenleg dolgozó 50 ezer munkavállaló ötödének, tehát tízezer embernek szűnhetne meg az állása a közszféra átalakításával. Informátoraink azt is elárulták, az 50 ezer fős átcsoportosításban már az első lépcsőben is nagyon jelentős, 20 százalékos leépítés várható. Ez forrásaink szerint úgy valósulna meg, hogy a minisztériumokba jogutódlással beolvadó szerveknél – egyes kivételekkel – 20 százalékos költségcsökkentést is előír az előterjesztés.
Kik távozhatnak?
Informátoraink szerint a tervezet úgy alakult át, hogy bár elküldenének akár tízezer embert is a közszférából, ám a leépítés oroszlánrésze a miniszterelnökség alá tartozó járási hivatalrendszerre hárulhat. Azonban továbbra is érvényes marad az, hogy a listán fennmaradó – minisztériumokba beolvadó intézményeknél az előterjesztés elfogadása után befagyasztanák a státusokat, egyes próbaidőn levő kormánytisztviselőket pedig informátoraink szerint február 24-e után akár el is bocsájthatják. Értesüléseink szerint a nyugdíj után továbbfoglalkoztatottakat is érintheti a leépítés. Lázár János még a múlt héten jelentette be, hogy 10 intézmény sorsa továbbra is bizonytalan, a jelek szerint azonban ezen a héten sem került kormány elé az anyag.
Forrásaink elmondták, hogy a bürokráciacsökkentő csomag részeként továbbra sem eldöntött kérdés, hogy például az OEP, az ÁNTSz illetve a KEF milyen helyre kerül, illetve milyen keretekben képzelik el e területek további működtetését. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár korábbi vezetője 5 év után távozott múlt év végén. A két egészségügyi terület vezetői a szakmaisággal érvelnek, nem elhanyagolható azonban az a tény se, hogy az egészségbiztosítási pénztár egymaga közel ezermilliárd forintot kezel. Az ÁNTSz pedig az egészségügyi hatósági jogkörét említi. Az egészségügyi háttérintézmények tervezett átalakítása kapcsán az EMMI álláspontja tulajdonképpen úgy szól, hogy meg kell tartani a fenntartói, a finanszírozói és a hatósági “lábat”, ám a kormány nyilván még mérlegeli az érveket.
A lillafüredi frakcióülésen is voltak viták
A frakcióülésen például felállt egy képviselő-állami vezető, aki nem azt vitatta, hogy le kell építeni, sőt, megjegyezte, hogy ő maga is tudna két olyan intézményt mondani, ami a felügyelete alatt áll és meg lehetne szüntetni, de például illett volna megkérdezni őt, illetve az amiről épp szó van, az pont betölti feladatát és jól funkcionál. Többen nehezményezték azt is, hogy a tervezet előkészítésébe nem vonták őket be.
A PestiSrácok.hu informátorai arra is kitértek, hogy két okból sem dől el az eheti kormányülésen a két egészségügyi intézmény sorsa, az egyik az, hogy a miniszterelnök Oroszországban tárgyal Vlagyimir Putyinnal, a másik pedig az, hogy az egészségügyi ágazattal még tárgyalásokra készül a kormányzat.
Fontos kérdés lesz még a KEF sorsa is. A KEF a kormányzat fő ellátó-beszerző intézménye, valamikor még a Gyurcsány-kormányban hozták létre, ám a 2010-es kormányváltás után az NFM pacifikálta, most az NGM rendelkezik felügyeleti jogkörrel az intézmény felett. Jelentős súlyát indokolja a költségvetése, hiszen elvileg minden központi beszerzés hozzá tartozik.
Pengeváltás az agrárminiszterrel
A tervezet szerint a jelenleg különálló államtitkárság alatt álló Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal is beolvadhatna, azonban a múlt hetekben Lázár János és Fazekas Sándor között komoly nézeteltérés alakult ki, amelyben eddig egyedi módon a nyilvánosság előtt is komoly hullámokat keltő vita eredménye akár politikai következményekkel is járhat. Először a miniszterelnökséget vezető miniszter nyilatkozta az MVH-ról, hogy
“nem a magyar gazdák érdekeit védi, hanem az Európai Unió pénzét védi a magyar gazdáktól” és „tartozzon a minisztériumhoz vagy tartozzon máshova, de az önállósága nem maradhat meg”.
Amelyre válaszul az agrárminiszter kiállt a:
„törvényesen és tisztességesen dolgozó” munkatársak mellett a „minősíthetetlen hangvételű, alaptalan támadással” szemben.
Bárkinek is lesz igaza, vélhetőleg politikai győzelmet arat.
Portálunk úgy tudja, hogy például a vízügyi igazgatóságok már nem a kormányhivatalokba olvadnának be, illetőleg az olyan nemzetközi szerződések által meghatározott hivatalok, amelyek akár rendészeti hatósági jogkörökkel rendelkeznek, például őrizetbe vételt is kezdeményezhetnek, már átkerültek az előterjesztésből.
Több, így például a Honvédelmi minisztérium alatti háttérintézmény is megmenekülhet, bár egyes forrásaink szerint a Nemzeti Rendezvényszervező Hivatal beolvadhat a tárcába. Erre az is utal, hogy az azt felügyelő helyettes államtitkárt már korábban felmentették és immáron miniszteri biztosként az önkéntes tartalékosokat felügyeli.
Fotók: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS