A hetek óta tartó forintgyengülésnek semmiféle fundamentális alapja sincs – szögezte le Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A szakember lapunk kérdésére elmondta, hogy kétségtelenül van a világban a dollár kamatemelkedése miatt kisebb fajta pánik. Ez elsősorban a feltörekvő piacokat érinti, így Argentínát, Törökországot és Brazíliát és itt tapasztalható tőkekivonás. És kering a piacon néhány ostoba pletyka és olvasható néhány olyan elemzés, ami 3 évvel ezelőtti adatokon alapszik.
Az egyik indok a spekulációra az, hogy állítólag az infláció magasabb lesz a vártnál, ami miatt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kénytelen lesz kamatot emelni. Kétségtelen, hogy az olajár emelkedése miatt meglódult az infláció, de ez néhány hónapos történet csak, és utána minden visszatér majd a normális mederbe. Ez semmiképp sem indokolna az MNB részéről egy kamatemelést. Susognak olyasmit, hogy a kormánynak kevés a készpénze, és likviditási gondokkal küzd. Ez is képtelenség, hiszen a tartalékok megfelelőek.
Olyan piaci pletyka is hallható, hogy a magyar fizetési mérleg negatívba megy át. Ez is képtelenség, mivel olyan erősen aktív a szaldó, hogy bőven vannak tartalékaink. És jövőre indul be az új Mercedes gyár Kecskeméten, ami radikálisan fogja javítani a kereskedelmi mérlegünket.
A járműipar kapcsán felszokták hozni, hogy Kelet-Európát komolyan fogja érinteni a most kibontakozó amerikai-európai kereskedelmi háború, hiszen a régiónak elég nagy ezen a téren a kitettsége. De ennek a hatása elég bizonytalan, és Trump elnök kereskedelmi háborújának kimenetele elég bizonytalan.
Felmerül az is, hogy a következő 7 éves uniós költségvetési ciklusban jelentősen csökken a kohéziós alapokból befolyó összeg. Ez valóban így lesz, de csak 2020 után várható. A kilátásba helyezett 24 százalékos forráscsökkenés azonban korántsem biztos. Az ügyben még nincs végleges döntés, és folyik a nemzetközi alkudozás. De addig, 2020-ig még 20 milliárd euró fog befolyni a magyar államkasszába.
Az végképp érthetetlen, hogy a piaci turbulenciák elérték a magyar bankrendszert. Pedig a pénzintézeteknek sok pénzük van jelenleg, mivel lakosság intenzíven helyezi el a pénzét a bankokba. Ezért likviditásuk megfelelő és bőven el vannak látva pénzzel.
Ütik a tőzsdét
A magyar tőzsde minden elemzés szerint alulértékelt, és akár 30 százalékkal magasabb lehetne az árfolyam. Suppan Gergely szerint ez is teljesen érthetetlen. Csak egy magyarázat lehet a mostani árfolyam gyengülésre, mégpedig az, hogy a nemzetközi alapok ijedtükben mindent eladnak, amit tudnak.
Ezért teljesen helyes a Magyar Nemzeti Bank keddi döntése, hogy nem emelt alapkamatot. Egyébként is egy ilyen lépés csak olaj lett volna a tűzre, mert a piacok úgy értelmezték volna, hogy a pletykáknak mégis van alapjuk. Elemzők szerint egyvalamit lehet tehát tenni: ki kell várni, amíg lenyugszanak a kedélyek. Egyszer csak véget ér a mostani spekulációs és tőke kivonási hullám.
Kiemelt kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS