Harmadik tüntetésére készül az Oktatási Szabadságot csoport. A lex-CEU ellen vonulnak utcára, mert szerintük a felsőoktatási törvény legutóbbi módosítása csak és kizárólag a CEU ellehetetlenítéséről és az oktatási szabadság korlátozásáról szól. A PestiSrácok.hu megkereste a szervező csoportot, hogy válaszoljon a kérdéseinkre, de csak írásban voltak hajlandóak nyilatkozni, így esélytelen volt, hogy kialakuljon egy párbeszéd – a pro-kontra érvek ütköztetése – melynek hiányát leginkább sérelmezik az egész felsőoktatási törvény módosítása körül zajló ügyben.
A tüntetést szervező Oktatási Szabadságot csoport a Szabad ország, szabad CEU, szabad gondolat! #IstandwithCEU nevű Facebook eseményében azt írja,
a CEU megtámadása és a tervezett civil törvény bizonyítja, hogy a kormány retteg a gondolkodó emberektől, a kritikától és a vitától. Mindent megtesznek, hogy a sajátjuktól eltérő véleményt és gondolatot elhallgattassák.
Portálunk elérte a korábban a Hír TV-nek és a 24.hu-nak is megszólaló Mayer Danielt, a csoport szervezőjét, aki a többi taghoz hasonlóan elzárkózott a nyilatkozattól. Helyette az újszülött szerveződés kikötésekkel és a nyílt vitától teljesen elzárkózva, írásban volt csak hajlandó válaszolni a PestiSrácok.hu kérdéseire. Válaszaikat teljes terjedelmében, változtatás nélkül közöljük.
Mikor alakult a csoport és hány tagot számlál jelenleg?
Egy hete hoztuk létre a múlt vasárnapi első tüntetés megszervezésére. Az Oktatási Szabadságot független, önszerveződő, magyar és nem magyar hallgatók, oktatók és támogatók csoportja, akik a Felsőoktatási Törvény módosításával szemben, és az oktatás szabadságának védelmében szerveződnek. Ilyen értelemben tehát tagsága nincs, csak emberek tízezrei, akik saját ügyüknek érzik a jelenlegi helyzetet, és szolidaritást vállalnak a CEU-val.
A felsőoktatási törvénymódosítás célja a kormányzat szerint az volt, hogy azzal egyenlő viszonyokat teremtsen az egyetemek közt, a másik oldal szerint a törvény a CEU-ra nézve diszkriminatív és az csak az egyetem ellehetetlenítéséről szól. Önök hogyan vélekednek a törvény céljáról, és mit gondolnak, miért ilyen szélsőségesen eltérő e két megközelítés?
A vélemények közelítéséhez párbeszédre lenne szükség, amitől a kormány elzárkózik, ezzel saját megítélését és Magyarország jó hírnevét is kockáztatja. Azt látjuk, hogy a kormány magára maradt a saját álláspontjával: saját pártcsaládja, saját értelmisége, a világ és Magyarország vezető egyetemei és kutatóintézetei, és ami még fontosabb, a Budapesten a héten harmadjára utcára vonuló magyar emberek egyértelmű üzenetet küldenek: el a kezekkel a CEU-tól, el a kezekkel az egyetemektől.
Az nem diszkriminatív a többi egyetemre nézve, hogyha a piacon lévő oktatási intézmények közül csupán egy szereplőnek van ahhoz joga, hogy az alapítás szerinti hazájában nem, kizárólag Magyarországon működve mégis kettős, magyar-külföldi diplomát adhasson ki végzős diákjainak?
A kérdésben megfogalmazott állítás pontatlan. A keddig életben lévő jogszabályok mindenkinek lehetővé tették a partnerséget az Egyesült Államokban akkreditált intézményekkel is. Egyébként a CEU egyetlen diplomát ad, amerikait. Néhány képzés esetében fordul csak elő, hogy az olyan hallgatók, akik magyar diplomát szeretnének, azok egy szigorlat, és a különbözeti feltételek teljesítése ellenében igényelhetik azt. Viszont ebben az esetben sem kap a hallgató két diplomát, hanem csak egy olyat, ami két országban is érvényes. Egyébként a jogszabályok eddig megengedték, hogy az állam az általa fenntartott egyetemeket akár az Egyesült Államokban akkreditált diplomakiadási lehetőséggel segítse, mint ahogyan ez a CEU-n is működik.
A liberális demokráciák egyik alapértéke, hogy egy piac szereplői közt teljesen egyenlő feltételeket teremtsen, mert ez szolgálja a valódi verseny megteremtését. Önök is szeretnék, hogy egy nyitott oktatási piacon mindenkire ugyanazok a feltételek vonatkozzanak? Ha ezt nem szeretnék, akkor miért nem?
Pont a jelenlegi szabályozás éri el azt, hogy ne vonatkozzanak mindenkire azonos feltételek, a törvényben például több pont is van, amely egyértelműen a CEU-ra vonatkozik, és a CEU további működését lehetetleníti el. Például a névazonosság tiltása, vagy a kötelező államközi megállapodás, amely egyszerűen lehetetlen a jelenleg hatályos amerikai szabályozás szerint, hiszen a felsőoktatás kérdése nem szövetségi, hanem tagállami hatáskör az Egyesült Államokban. Csak ismételni tudjuk az előbbieket, az eddigi jogszabályok nem akadályozták meg az államot abban, hogy egyetemeit akár az Egyesült Államokban akkreditált diplomakiadási lehetőséggel segítse.
Elmondanák, hogy a törvénymódosítás 4. paragrafusában tartalmilag pontosan mely részek, mondatok, vagy rendelkezés sértik vagy korlátozzák az oktatás szabadságát és jelentik a szóban forgó egyetem ellehetetlenítését?
Először is, az amerikai kampusz létrehozásának feltétele teljesen nyilvánvalóan rossz szándékot tükröz: a magyarországi CEU minőségét nem befolyásolná (csak annyiban, hogy a magyar kampusztól venne el pénzt egy esetleges amerikai létrehozása), viszont a törvényben előírt, és a módosítással lerövidített idő alatt egyszerűen lehetetlen egy új egyetemi kampuszt létrehozni. Másodszor, az is megnehezítené a működést, hogy a nem uniós országokból érkező oktatók a jövőben nem dolgozhatnának munkavállalási engedély nélkül a budapesti egyetemen. Ami pedig talán még ennél is fontosabb, hogy a jogszabály előírja, az USA és Magyarország fogadjon el államközi szerződést, amiben elismerik az egyetem a működését. Ez a feltétel ahogy fentebb is írtuk teljesíthetetlen, hiszen az amerikai jog nem központi, nem szövetségi szinten; hanem az egyes tagállamok szintjén rendezi a felsőoktatás kérdéseit. Az amerikai jog szerint csupán New York állammal egyezhet meg Magyarország, míg a most elfogadott törvénymódosítás azt írja elő, hogy az USA-val szövetségi szinten kell megállapodást kötni.
Ma lesz a következő tüntetés a CEU-ért. Mit szeretnének elérni? Milyen távlati terveik vannak a CEU melletti kiállás jegyében?
Mindenekelőtt azt várjuk, hogy megnyugtató módon rendeződjön a CEU helyzete.
Mit várnak a demonstrációtól?
Egyértelmű üzenetet szeretnénk küldeni arról, hogy a magyar és a Magyarországon tanuló embereknek kortól, nemtől, világnézettől és pártállástól függetlenül fontos az egyetemek szabadságának megvédése.
Önök el tudnának képzelni a mai Magyarországon egy olyan tüntetést az oktatási szabadság jegyében, amelyen a CEU, és például az erdélyi Babes-Bólyai Tudományegyetem és a Partiumi Keresztény Egyetem egyként említésre kerül, mint olyan fontos kulturális, tudományos műhelyek, ahol még lenne tennivaló az oktatói és diákjogok tekintetében?
Igen, természetesen el tudjuk képzelni. Sok helyen elhangzott már, hogy az egyik legsérülékenyebb csoport – akiknek a törvény árt – a határon túli magyarok, akik a CEU diákjai között is jelentős csoportot alkotnak. Ha Romániában a lex-CEU tükörképe megvalósulna, úgy az éppen a határon túli magyar egyetemistákat érintené a legrosszabbul. Ilyen esetben hasonlóképp ki fogunk állni, és a határon túli magyar egyetemek melletti tüntetésen a miniszterelnököt is szeretettel várjuk.
Címlapfotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS