Pesti Srácok

proletárdiktatúra

Resetár Dániel a Pesti Riporterben: magasan Szamuely a leggonoszabb karakter, amit eddig megformáltam (Videóval!)

PPestiSrácok.hu Magyar ugar 2021 augusztus 27.
Augusztus 25-én mutatták be telt ház mellett a József Attila Színházban Stefka István A halál népbiztosa című filmjét, ami a vörösterror 133 napjáról és Szamuely Tibor vérengző gyilkossá válásáról szól. A film kapcsán láttuk vendégül a film főszereplőjét, Resetár Dánielt, akivel a filmről, a hazai kulturális életről, az ilyen jellegű filmek fontosságáról beszélgettünk, illetve arról, hogy mennyire volt nehéz belebújni a tömeggyilkos Szamuely Tibor bőrébe. A színész azt mondta: a forgatás előtt nagyon belemerült a témába, rengeteget olvasott és őt is meghökkentette az a hihetetlen kegyetlenség, amivel a Lenin-fiúk ártatlan embereket gyilkoltak, teljesen rabja lett a szerepnek és a 102 évvel ezelőtti események hatása alá került. A színész elmondta: mélyebben a forgatásra való felkészülés során ismerkedett meg Szamuely "munkásságával", és az eddig eljátszott szerepei közül őt tartja a leggonoszabb karakternek. Kásler Miklós, a film fővédnöke a Pesti TV-nek arról beszélt, hogy hiánypótló alkotásról van szó, hiszen ezzel a korszakkal, ezekkel a személyekkel, ezzel az eszmerendszerrel, ilyen formában még senki sem foglalkozott eddig. A filmet jegyző Stefka István a Pesti TV-nek nyilatkozva kifejtette: Szamuely figurája mutatja meg, hogy ha egy kommunista-bolsevista, liberális eszme megszáll egy embert, akkor mivé válik. Alexa Károly irodalomtörténész szerint pedig a baloldaliságnak mondott valami hajlik arra, hogy a legbrutálisabb emberpusztításokba is belekeveredjen.
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!