Családjával együtt eltűnt a Vizoviczki-ügyben koronatanúként vallomást tevő rendőrségi besúgó, Varga István – értesült a PestiSrácok.hu. Úgy tudjuk, az eltűnésnek az lehet az oka, hogy miután a férfi terhelő vallomást tett az éjszaka császára által vezetett bűnszervezet tagjaira, az ügyészség – a rendőrségen keresztül – felvette a tanúvédelmi programba. A bűnszervezet titkosított vesztegetési ügyét egyébként január 14-re tűzte ki a Debreceni Törvényszék katonai tanácsa.
SZENVEDI ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
Valószínűleg a tanúvédelmi programba vették fel a Vizoviczki-ügy koronatanúját, az éjszaka császárának egykori biztonsági emberét, Varga Istvánt, ugyanis egy hozzá közel álló informátorunktól úgy értesültünk, hogy a férfi négy-öt hónapja, mindenféle előzetes értesítés nélkül, egyik napról a másikra, családjával együtt eltűnt. Egykor rendőrségi besúgóként is működő férfi az ügyben gyanúsítottként szerepelt, miután Vizoviczkival és rendőr társaival együtt, több, mint két éve elfogták. Később feltáró jellegű, részletes beismerő vallomást tett, így 2012. április 15-én, az együttműködő gyanúsítottakra vonatkozó törvény szerint megszüntették ellene a nyomozást és az előzetes letartóztatást, majd a továbbiakban tanúként hallgatták ki az ügyészek. Azt hivatalosan nem tudni, hogy az ügyészség milyen alkut kötött a férfival, miután minden hasonló kontraktus államtitoknak minősül. Annyit megtudnunk, hogy a törvény nem csak a rendőrségnek, hanem a nyomozó ügyészségeknek is lehetőséget ad a nyomozati alku megkötésére, valamint arra is, hogy a hatóságokkal együttműködőket felvegyék a tanúvédelmi programba. Ezt az ügyészség az ORFK tanúvédelmi programját működtető egységén keresztül tudja megoldani. Vélhetőleg Varga és családja eltűnése mögött is ez állhat, ugyanis a férfit – a Blikk értesülései szerint – 2012 őszén megfenyegették, és fegyveres rendőrök őrizték pomázi házát. Így nem kizárt, hogy a bűnbánó maffiózó családja és saját testi épségének védelme miatt kérhette, hogy vegyék fel a tanúvédelmi programba.
Államtitok a tárgyalás
Arról nem is beszélve, hogy hamarosan kezdődik Vizoviczki és rendőr bűntársainak vesztegetési pere a Debreceni Törvényszék katonai tanácsán, ahol vélhetőleg zártcélú távközlési hálózat útján fogják Vargát tanúként meghallgatni. Vizoviczki László egyik védőjétől, Futó Barnabástól úgy értesültünk, hogy a bíróság már ki is tűzte az első tárgyalási napot, amely január 14-én lesz. A Magyar Nemzet korábban megírta, hogy a sajtó és a nyilvánosság teljes kizárásával Vatai István hadbíró alezredes vezette tanács tárgyalja majd a büntetőpert. Tatár Tímea a törvényszék szóvivője a lapnak azt mondta, hogy a törvény szerint az ügy felderítése és nyomozása során keletkezett minősített dokumentumok miatt van szükség a huszonkét vádlottat felvonultató ügy zárt tárgyalására. A szóvivő hozzátette, a zárt ajtók mögött lebonyolított elsőfokú bírósági eljárásnak csak a rendelkező része lesz nyilvános, az ítélet indoklását azonban ugyancsak államtitokként kezelik, és arról a törvényszék nem adhat tájékoztatást.
A vád: bűnszervezetben elkövetett vesztegetés
Emlékeztetőül: az éjszaka császárának tartott Vizoviczki Lászlót, Gulyás Imrét, a Nemzeti Nyomozó Iroda szervezett bűnözés elleni főosztályának volt vezetőjét, Hopka Lajost, a Nemzeti Nyomozó Iroda speciális bűnözői csoportok elleni osztályának egykori vezetőjét, Kalmár Tamást, a BRFK egykori közrendvédelmi főosztályvezetőjét, valamint Koblencz Attilát, a BRFK volt felderítő nyomozóját és több alacsonyabb beosztású rendőrt és civilt bűnszervezetben, folytatólagosan és üzletszerűen, vezető beosztású hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett vesztegetéssel és más bűncselekményekkel gyanúsítja a Központi Nyomozó Főügyészség. A nyomozás a Nemzeti Védelmi Szolgálat titkos információgyűjtésen alapuló feljelentése után kezdődött 2012 februárjában, majd május végén fogták el az első gyanúsítottakat. A gyanú szerint Vizoviczki László több budapesti éjszakai szórakozóhelyet (Studio, Coronita, Dokk Aréna, White Angel, Moulin Rouge, Come In, Dolce Vita stb.) üzemeltetett és azok működését irányította. Annak érdekében, hogy több bevételt szerezzen, valamint az éjszakai életben betöltött szerepét erősítse, alkalmazottja, Varga István közvetítésével korrumpálható rendőröket keresett. Erre Vizoviczkinak az előbb említettek mellett azért is szüksége volt, mert a szórakozóhelyeken rendszeresen drogfogyasztó közönség is megjelent, az üzletek működése pedig több szakhatósági szabályt is felrúgtak. Vizoviczki célja volt még az erőszakos terjeszkedés, azaz a konkurencia ellehetetlenítése és felvásárlása. Utóbbit általában a megvesztegetett rendőrök által a konkurens üzletben elrendelt razziákkal érte el. De a korrupt rendőrök a szakhatóságokat is távol tartották, vagy ha nem tudták, akkor az ellenőrzéseket előre jelezték, valamint büntetőeljárásokat manipuláltak, bűnügyi információkat szereztek a bűnszervezetnek.
A címlapon a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat felvételén Varga István látható
Facebook
Twitter
YouTube
RSS