Az afganisztáni válságot követően a migrációs nyomás ismét nőni kezdett a déli határvégen. Ezért a Pesti Riporter útra kelt, hogy megnézze, mi is a helyzet a határ innenső és túlsó oldalán. A kerítés két oldalán tapasztaltak alapján igencsak jó szolgálatot tesz a határzár, hiszen összehasonlíthatatlan különbséget mutat a határ szerb és magyar oldala. A határt átlépve ugyanis mintha 2015-be utaznánk vissza: az út szélén vonuló migránscsapatokat látni a főutak mentén, a tanyavilágban pedig egész táborokat alakítottak ki az illegális bevándorlók, akik között gyermeket, nőt, esetleg időset egyáltalán nem látni. A magyar határt jelenleg is ezresével mérhető számú fiatal férfi ostromolja, akik stábunknak elmondták: csak addig terveznek, amíg át nem jutnak Magyarországra.
A Pesti Riporter stábjának útja először Kisszállásra vezetett, ahol egy érdekes történetnek lehettünk tanúi. A helyi polgármester ugyanis a polgármesteri hivatal pincéjében egy migránst fogott, a történetet pedig meg is osztotta kameránkkal.
Egy kisszállási lakos bejelentést tett, hogy Kisszállás főutcáján egy migráns jön befele a faluba, és a keresés végén a kisszállási polgármesteri hivatalnak a pincéjében leltük és találtuk meg. Az ajtó zárva volt. Az ajtó fölött egy kis ablak, üvegablak volt, amit úgymond betört, és azon bemászott a hivatalnak a pincéjébe
– mesélte. A polgármester azt is elmondta, a migráció folyamatosan jelen volt a településen, eddig azonban nem érintette a belterületet; inkább a külterületeken vonultak át az 53-as és az 55-ös főút közelsége miatt, ahol különböző felvevőpontokra mentek el. A gyülekezőpontra példát is talált stábunk, a határ déli, Szerbia felőli oldalán ugyanis bandákba, táborokba verődve szállnak meg elhagyatott, vagy akár még művelés alatt álló tanyákat, ahová rendszeresen járnak a taxisok, akik igyekeznek kerülni a kamerákat. A helyieket általánosságban véve rosszul érinti az évek óta húzódó válság, igaz, a határkerítés sokat enyhített a nyomáson. Ennek ellenére a települési polgárőröktől megtudtuk, hogy nem kis félelem van Kisszálláson; több helyről is olyan visszajelzéseket kapnak, hogy zárják a kapukat, nemcsak éjjel, hanem már nappal is.
Ezek után útra keltünk a kerítés veszélyesebbik oldalára, hogy megnézzük, ott mi a helyzet. Ugyanis Szerbiában gyülekezik az egyik legnagyobb migráns közösség, amelyet most több ezer főre becsülnek a szakértők, de a helyiek is. A magyar határ déli oldalán ez a több ezres tömeg arra várakozik, hogy áttörjön a kerítésen, valamint arra, hogy miután elhagyták országukat, és nem harcoltak a lokális problémák ellen, egy új országot raboljanak le, és egy új országért ne harcoljanak, ne tegyenek semmit. Legalábbis arra a kérdésre nem különösebben sikerült választ kapnunk, hogy mit tennének, ha a célországukban valamilyen válság ütne be.
Embercsempészek és csillogó szemű atomkutatók
Az embercsempészek folyamatosan jelen vannak Horgos környékén, a település közelében pedig több tanyát is elfoglaltak a migránsok. Az egyik ilyen közelében találkoztunk egy iraki bevándorlóval, aki elmesélte, hogyan vándorolnak a migránsok, a helyszínen pedig gyanúsan embercsempésznek tűnő személyek is fel-feltűntek.
Van egy olyan ember, aki erre szokott járni, és hordja azokat, akik nem tudnak átmenni Belgrádtól ide, Belgrádtól ide, Belgrádtól ide. Elkerüli a “no-go” zónákat. Így lehetséges, hogy én is taxival fogok menni
– mesélte a bevándorló. Amíg pedig erről mesélt az iraki migráns, meg is jelent a helyszínen az egyik rejtélyes taxis, akit szemmel láthatóan ismert interjúalanyunk, és akit szerettünk volna megkérdezni arról, hogy hová viszi az embereket, ő azonban idegesen kerülte a kamerát.
Az esethez közel aztán nem mindennapi helyszínre csöppent a Pesti Riporter stábja: egy olyan tanyakomplexum terül el Horgos külterületén, amelyet nagyjából 40, csak és kizárólag fiatal férfiakból álló korábbi afgán katona szállt meg, akik azt tervezik, hogy átkelnek Magyarországra – a zöldhatáron keresztül természetesen. Stábunk ide is bemerészkedett és beszélgetett az illegális bevándorlókkal; sokan azt mondták, hogy nem terveznek előre, nem gondolkoznak, hogy mi lesz, csak át szeretnének jutni Magyarországra, onnan pedig tovább a gazdag nyugati országokba. Egyébként nagyon érdekes, hogy ezeknél az embereknél rengeteg készpénzt, modern, magas kategóriájú telefonokat lehet látni, valamint internettel rendelkeznek – a telefonom az épületbe lépve wifi-hálózat elérhetőségét jelezte. Az ott élők néhány hónapja tartózkodnak a tanyán, ez idő alatt pedig sikerült teljesen élhetetlenné tenniük nemcsak az épületeket, de azok környezetét is.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS