Karácsony Gergely szerint a kormány kisemmizte az önkormányzatokat és ellehetetlenítette Budapestet, ennek ellenére a főváros baloldali önkormányzatainak mégis futja valahogy arra, hogy Gyurcsány Ferenc jogerősen elítélt ügyvédjének százharmincmillió foritot fizessenek. Haverokra tehát láthatóan van pénz: ez talán azt is megindokolja, miért kell a fővárosnak eladnia hetvenkét önkormányzati tulajdonban lévő ingatlant.
2019 októberében Karácsony még úgy nyilatkozott:
az a célom, hogy a városházát lopásra alkalmatlanná tegyem, mert a közpénz arra való, hogy a köz javát szolgáljuk, nem pedig arra, hogy a haverok zsebét tömjük vele tele.
Ez az ígéret azonban már közvetlenül a voksolást követően megdőlt: elég csak arra gondolni, hogy a városházára pillanatok alatt visszaszivárogtak a Gyurcsány-kormány emblematikus figurái, a baloldali politikusok rokonai sorban kapták a jól fizető pozíciókat, valamint a különféle közbeszerzések, megbízások körül megjelentek a politikailag megbízható cégek, ügyvédi irodák. Alig telt el pár hónap, és bebizonyosodott: a Gyurcsány Ferenc szorításában lévő Karácsony Gergely ugyanott folytatja, ahol Demszky Gábor korábban abbahagyta. Az egész rendszert tökéletesen szimbolizálja, hogy mára már egyes polgármesterek nyíltan, szemérmetlen módon talicskázzák ki a közpénzmilliókat egy jogerősen elítélt, börtönviselt bűnöző ügyvédi irodájának.
De mielőtt rátérnénk a lényegre, fontos tisztázni még egy körülményt: amióta Magyarországon megjelent a koronavírus, Karácsony Gergely vezetésével a budapesti baloldal kommunikációs hadviselést próbál folytatni a kormánnyal szemben, mondván, a koronavírus-járvány és következményei miatt a főváros, valamint a kerületek súlyos pénzhiánnyal küzdenek. Valamennyi bajukért a kormányt okolják; a napokban már arról beszéltek, hogy egyes kerületekben és a fővárosban csődközeli a helyzet. Az állítólagos nagy pénznélküliségben meglehetősen furcsán hat, hogy két DK-s kerület ugyanis alig több, mint egy év alatt százharmincmilliós összegben szerződött az adócsalásért elítélt Czeglédy Csaba ügyvédi irodájával.
Ahogy az az Origo összesítéséből kiderül, az erzsébetvárosi és újbudai önkormányzat tizenöt hónap alatt minimum tízszer szerződött Czeglédyékkel. Az erzsébetvárosi önkormányzat hivatalos oldalán elérhető információk szerint Niedermüller Péter, DK-s polgármester négy szerződéssel alkalmazta Czeglédy Csaba ügyvédi irodáját. Először két hónapra (2019. november 1.–december 31.) kötött szerződést velük, 1 270 000 forint értékben. Ezután három hónapra (2020. január 1.–március 31.), két feladatcsoport ellátásáért összesen havi 2 900 000 forintot fizetett ki nekik. Az elérhető adatok szerint ennek végösszege 13 335 000 forint volt. A baloldali polgármester egy kilenc hónapig tartó (2020. április 1.–december 31.), bruttó 33 147 000 forint értékű megbízási szerződéssel ajándékozta meg őket. Az idei év elején sem fukarkodott a közpénzzel: 46 245 780 forintért bízta meg őket.
A Czeglédy-megbízások Erzsébetvároson kívül Újbudán összpontosulnak. A hivatalos adatok szerint László Imre, a kerület DK-s vezetője hat alkalommal vette igénybe az iroda szolgáltatásait, összesen (minimum) 35 400 000 forint értékben: az önkormányzati választás után november 1-jével kötött először szerződést velük 6 000 000 forint (2020. december 31-ig) összegben. A táblázatban szerepel még két darab 1 000 000 forintos tétel is, mindkettő 2019. november elejétől az év végéig tartott. Ezen kívül a 2020. február 1-jétől kezdődő, és 2021. január 31-ig tartó időszakban 4 050 000 forinttal bízta meg őket. Ugyanebben az időszakban található még egy 12 600 000 forintos kifizetés is. Niedermüller Péterhez hasonlóan László Imre is gondoskodott Czeglédyék jó hangulatú évkezdéséről: az iroda 2021-ben havi 900 ezer forint + áfa megbízási díjra jogosult az önkormányzat jóvoltából. Ezen felül (tárgyalásonként) 25 ezer forintos (+áfa) óradíjért láthatja el az önkormányzat peres képviseletét. Ez az Origo számítása szerint 10 800 000 forintot jelent.
Czeglédy Csaba Gyurcsány Ferenc ügyvédjeként, lojális embereként vált ismertté a nyilvánosságban: a két politikus között annyira jó a viszony, hogy a bukott kormányfő korábban a bíróságra is elkísérte segítőjét. Czeglédy hivatalosan akkor lépett politikai pályára, amikor a legutóbbi uniós választáson rákerült a DK listájára. Azóta országos politikai ambíciói lettek: többször is jelezte, hogy szívesen lenne az egységesített baloldal szombathelyi jelöltje a ’22-es parlamenti választáson. Irodájának sorozatos, közpénzből való megbízása nemcsak azért problémás, mert a főváros, a baloldali kerületek folyamatosan pénzhiányra panaszkodnak, és mert a budapesti baloldal csúcsra járatta a haverok közpénzből való megtámogatását. Czeglédy Csaba ugyanis egy jogerősen elítélt, jelenleg is büntetőeljárás hatálya alatt álló bűnöző, akinek tavaly még a kamarai tagságát is felfüggesztették. Arról nem is beszélve, hogy megbízásainak egy részét nem túl elegáns módon a veszélyhelyzet alatt kapta. Ennek ellenére a rendszeresen pénzhiányra és a pazarló kifizetésekre hivatkozó baloldali pártok közül senki nem emelte fel a szavát a gátlástalan közpénztalicskázás miatt.
Éppen ezért az Origo megkereste a papíron a korrupció ellen küzdő Momentum erzsébetvárosi és újbudai képviselőit: mondják el véleményüket az ügyről. Azt szerették volna tőlük megtudni, hogy egyetértenek-e az újabb Czeglédy-megbízásokkal, elfogadhatónak találják-e, hogy polgármesterük a veszélyhelyzet alatt egy nyíltan országos politikai ambícióval bíró, büntetőügybe keveredett politikus irodájával kötött szerződést. Arra is kíváncsiak voltak, fognak-e tiltakozni a nem túl ízléses osztogatás ellen. A nyolc képviselőből egy sem válaszolt, így nem derült ki a Momentum álláspontja.
A Czeglédy-megbízások rávilágítanak arra, ami eddig is egyértelmű volt: a fővárosnak, és így a baloldali vezetésű kerületeknek bőven van pénzük, csupán politikai érdekeik miatt állítják ennek ellenkezőjét. Ezt támasztja alá, hogy a napokban a Lánchíd felújítására kiírt közbeszerzésen egy olyan cég nyert, amelyik kifejezetten jól áll a fővárosnál. Az A-Híd Zrt. ugyanis azután futott be, hogy Tüttő Kata, MSZP-s főpolgármester-helyettes tiszteletét tette az egyik rendezvényükön. Nemcsak az a probléma, hogy a vállalkozás jó eséllyel a fővárossal való jó politikai és gazdasági kapcsolatainak köszönhette győzelmét, hanem az is, hogy ajánlatuk finoman szólva sem volt olcsó. Mint kiderült, ötmilliárd forinttal drágábban fogják felújítani a Lánchidat, mint amennyiért Tarlós István idején végezték volna a munkát. Magyarán, a főváros közel sem áll olyan rosszul, ha arra van pénze, hogy ötmilliárd forinttal többet fizessen egy projektért. A számok nyelvén: az előző főpolgármester alatt lefolytatott eljárásra 2019 szeptemberében négy érvényes ajánlat érkezett: a legkedvezőbbet az A-Híd Zrt. adta, amely akkor nettó 21,8 milliárdot kért volna a Lánchíd felújításáért. Árulkodó, hogy a cég most 26,8 milliárdért vállalja a hídfelújítást.
Forrás: Origo; Fotó: MTI/Rosta Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS