Minden eszközzel megpróbálják ellehetetleníteni a románok a Székely Szabadság Napját. Ennek ékes bizonyítéka, hogy a román hatóságok március 9-én kitiltották az országból Dabis Attilát. A kialakult helyzet miatt a Székely Nemzeti Tanács külügyi képviselője a budapesti Hősök terén ma megrendezett megemlékezésen vett részt, ahol hangot is adott az őt ért sérelmeknek. A PestiSrácok.hu a rendezvény után a további lépésekről faggatta Dabis Attilát, aki portálunknak elmondta, a határőrök elmondása szerint a kitiltást szorgalmazó parancs felsőbb körökből Bukarestből jött, arra viszont nem kapott választ, hogy miért. Schiffer András reményét fejezte ki, hogy az EU korrekt lesz és Románia ellen is elindítja a hetes cikkely alapján az eljárást.
Kitiltották Romániából Dabis Attilát, a Székely Nemzeti Tanács külügyi képviselőjét március 9-én. Dabis aznap azért látogatta volna meg a szomszédos országot, mert kötelességeit látta volna el Székely Szabadság Napja alkalmából rendezett megemlékezésen. A kitiltás miatt a külügyi képviselő Budapesten szólalt fel a Hősök terén megrendezett eseményen, ahol kifejtette: “ha Románia egy normális ország lenne akkor nem állna itt, hiszen Marosvásárhelyen kellene segítenie kollégáit a megemlékezés lebonyolításában”.
Tekintve, hogy Románia sajnos nem egy normális ország, értve ezalatt azt, hogy még a saját törvényeiket sem hajlandóak betartani
– mondta.
Amikor Dabis Attila március 9-én kora délután megkísérelt átlépni a román-magyar határt, az autót, amivel voltak félreállították, rövid papírnézegetés után közölték, hogy Dabis barátja továbbhaladhat, neki azonban vissza kell térni Magyrországra. Elmondása szerint többszöri kérés után sem voltak hajlandóak a román hatóságok közölni, hogy mi a kitiltás jogalapja. Arra sem kapott választ, hogy meddig tart a kitiltás, illetve hol és hogyan lehet jogorvoslatért folyamodni.
Egyetlen egy dolgot többször és világosan nyilvánvalóvá tettek a határőrök, méghozzá azt, hogy kitiltásom felső utasításra érkezett Bukarestből. Tekintve, hogy mindezt egy nappal az idei Székely Szabadság Napja előtt történt, nem tekinthető véletlennek ez az incidens.
– fejtette ki Dabis.
Hozzátette, valószínűleg a jogvédő munkája miatt született meg a döntés, hogy határozatlan ideig nem léphet be Románia területére. Kifejtette azt is, hogy a román a hatóságok minden kreatív erejüket bevetik, hogy ellehetetlenítsék a Székely Nemzeti Tanács munkáját, és évről-évre a legelképesztőbb próbálkozásokkal kísérlik meg megakadályozni, hogy ez a megemlékezés létrejöhessen. A román parlament holnapjára feltöltötték Székelyföldi autonómia statútumának a tervezetét, és nagyon fontos lenne, hogy ezt mindenki pozitív hozzászólásokkal illesse.
Dabis Attila a PestiSrácok.hu kérdésére válaszolva elmondta, a jogorvoslat az egyetlen járható út, de ahhoz előbb meg kell tudni, hogy milyen alapon tiltották ki.
A hatályos román jogszabályok értelmében kellett, hogy legyen egy bírósági eljárás, amelynek a végén születik egy ítélet amely indokolja, hogy miért nem léphetek be az ország területére. Ha nekem ez nem tetszik, akkor ez ellen fellebbezhetek, majd megszületik egy döntés. Ha ennek folyományaként, ha be akarok lépni a határon, akkor a határőröknél ott kellene lennie a határozatnak, amely alapján visszafordíthatnak.
Hozzátette: jól láthatóan nekik is kellemetlen volt a szituáció, mert kaptak fölülről egy utasítást, hogy nem léphet be az országba.
A küügyi képviselő elmondta, rendszeresen jár Székelyföldre, de eddig soha nem volt semmilyen rossz tapasztalata a határon. Véleménye szerint az esetnek nem a választásokhoz van feltétlenül köze, attól tart, hogy inkább egy hosszabb távú perspektíva része.
Ez annak a jogvédő munkának szól, amiből nem kér Románia.
– tette hozzá.
A rendezvényen Schiffer András is jelen volt, aki a PestiSrácok.hu-nak kifejtette, kíváncsi arra, hogy az Európai Parlament mikor indítja meg a hetes cikkely megsértése miatti eljárást Romániával szemben az incidens miatt.
Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetvezetője szombaton magyarázatot követelt Romániától Dabis Attila, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) külügyi megbízottja kitiltása miatt. A kormánypárti politikus a székely szabadság napja alkalmából a budapesti Hősök terén tartott rendezvényen kijelentette, elfogadhatatlannak tartják és tiltakoznak a tanács képviselőjének kitiltása miatt. Németh Zsolt örvendetesnek nevezte a magyar-román kapcsolatok enyhülését, ugyanakkor hangsúlyozta, a székely zászlók szabad használatának lehetőségét továbbra is kiemelten kezelik a kétoldalú tárgyalásokon, hasonlóan ahhoz az autonómiatörekvéshez, amit a magyarság és a székelység megmaradásának zálogának tartanak.
A székely szabadság napja a Székely Nemzeti Tanács 2012. január 6-i határozata alapján minden év március 10-én megtartott emléknap, a székelység összetartozásának napja. Azért ezt a napot választották, mert 1854. március 10-én végezték ki a marosvásárhelyi Postaréten Bágyi Török János kollégiumi tanárt, Martonosi Gálffy Mihály ügyvédet és Nagyváradi Horváth Károly földbirtokost, a székely vértanúkat. Ők a Makk-féle összeesküvés tagjaiként az elbukott magyar forradalom és szabadságharc lángját szerették volna újra fellobbantani. Életüket adták a nemzeti önrendelkezésért, ezzel a bátorság és hűség példaképeivé váltak.Ezen a napon az erdélyi magyar szervezetek Marosvásárhelyen megemlékezést és felvonulást tartanak, melyre Erdélymagyarlakta településeiről érkeznek résztvevők. Több magyarországi városban szolidaritási megmozdulást szerveznek, a legnagyobbat a budapesti Hősök terén.
No gallery template found!Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS