Amikor a szocialisták nyolc évig hatalmon voltak, nem mutatták ki a szociális érzékenységüket. Akkor nem voltak fontosak a családok, az általuk a társadalomra szabadított svájci frank-alapú hitel százezrek életét tette tönkre, sokan öngyilkosságba menekültek. Ugyanez a párt, a történelmi mélységekben található MSZP az, aki ma sajtótájékoztatón állt ki a devizahitelesek mellett, és követelte a kormánytól a megoldást, miközben a Fideszt vádolta meg azzal, hogy nem áll a magyar családok mellett.
Sajtótájékoztatót tartott Szakács László, az MSZP elnökhelyettese, Szabó József, a Hiteles Mozgalom képviselője, valamint Ravasz László, az Adóskamara képviselője, melynek témája a magyar devizahitelesek sorsa volt. Az eseményt azért trombitálta össze a szocialista Szakács László, mert szerintük a magyar kormány cserben hagyta a devizahiteleseket, és a horvát, szlovén, de akár a román példa is azt mutatja, hogy meg lehet oldani ezt a kérdést.
Mielőtt rátérnénk a sajtótájékoztatóra, röviden kénytelenek vagyunk felidézni az elmúlt közel másfél évtized történéseit ebben a témában. Szakács, a családok nagy barátja szociális hevületében elfelejtette megemlíteni, hogy a devizahitelesek problémája mikor és miért kezdődött. 2003-ban ugyanis az MSZP-SZDSZ kormány volt az, amely megszüntette a lakás-, illetve házvásárlásra felvehető, államilag támogatott forinthitelt, helyette pedig a devizahitelek – elsősorban svájci frank-alapú – felvételének irányába tolta el a magyar társadalmat. A forintalapú hitel alacsonyabb kamattal rendelkezett, míg a svájci frankos hitel már 2003-2004-es banki előrejelzések szerint is rendkívül kockázatosnak tűnt. A szociálisan érzékeny szocialista-szabaddemokrata kormányt mindez nem érdekelte, a családok akkor még nem voltak fontosak számukra, megoldási javaslatuk nem volt.
Azóta tudjuk, hogy elszabadult a pokol: 2003 és 2010 között több, mint százszorosára, 6500 milliárd forintra nőtt a lakosság devizahitel-állománya, és több, mint egymillió háztartás vett fel devizahitelt. Az árfolyamok elszabadulásával lehetetlen helyzetbe kerültek magyar családok százezrei. Az MSZP elnökhelyettese ezzel kezdhette volna a sajtótájékoztatót, ha hitelesen akarta képviselni azt a pártot, mely most a devizahitelesekért küzd. Sajnos nem ezt tette, hiszen Szakács László felvezető beszédében cseppet sem populista ízvilággal így ismertette a problémát:
Miért érnek többet a horvát kormánynak a horvát családok, mint amennyit érnek a magyar kormánynak a magyar családok? Miért érnek többet a horvát adósok, mint a magyarok?
Ezt a kérdést talán 2002 és 2010 között kellett volna feltennie, azonban akkor ez nem volt napirenden. 2010-ben változott meg a helyzet, hiszen hivatalba lépését követően a Fidesz-KDNP kormány létrehozta az árfolyamgátat, a Nemzeti Eszközkezelőt, lényegében elszámoltatta a bankokat, a devizahiteleket kivezette. Ezekkel a lépésekkel 1200 milliárd forint került vissza a családokhoz. A teljes lakossági hitelállomány egy százaléka maradt deviza alapú hitel 2015 végére. Több százezer családon segítettek ezek az intézkedések, óriási problémák tornyosultak ekkor már a devizahiteles családok feje fölött. Meg kell jegyezni, hogy a végtörlesztésről és az árfolyamgátról szóló törvényjavaslatot az MSZP nem támogatta a parlamentben. Az árfolyamgát viszont 2015-ben nagyon jó szolgálatot tett, ugyanis akkor tovább emelkedtek volna a svájci frank-alapú hitelek kamatai.
Szakács László kifejtette, hogy a magyar kormány homokba dugja a fejét és Matolcsy Györggyel egyetértésben hamis adatokat közöl a nyilvánossággal a devizahitelesekkel kapcsolatban. A pontos adatokat vélhetően az MSZP elnökhelyettese tudja, hiszen szerinte Magyarország lakosainak egytizede elvesztheti az ingatlanját, ezért emelik fel a szocialisták most a hangjukat. Az MSZP törvényjavaslatokat szeretne benyújtani, új banki elszámoltatást követel a nemzetközi példák alapján (horvát, szlovén, román), valamint minden devizahitelt újraszámoltatnának és forintosítanának. Ehhez hozzá kell tennünk, hogy Horvátországban is egyenként kell perelni a devizahiteleseknek, a szocialisták által belengetett környező országbeli áttörések nem valós párhuzamok, az eddigi kármentést pedig kifelejtik, és az általuk cserben hagyott embereket most sem említik meg.
A Fidesz dönthet, hogy a családok oldalára áll, vagy továbbra is marad a bankok oldalán és az ő feneketlen étvágyukat fogja csak csillapítani, a családokkal nem törődik.
Ezzel a bölcsességgel zárta beszédét Szakács László, aki pártja és a bankok barátságát sutba dobva, egészen más szerepben tetszelegve állt ki a nyomorban senyvedő milliók mellett.
Ezt követően Szabó József osztotta meg gondolatait, aki idézte Orbán Viktor 2011-es kijelentését, miszerint a bankok becsapták és megtévesztették az állampolgárokat. Ez eddig rendben is van, ezért hozott a kormány több intézkedést a devizahitelesek érdekében, illetve számoltatta el a bankokat és csökkent jelentősen a devizahitelesek száma. Ebből a gondolatából a tisztességes bírói eljárásoknál kötöttünk ki: Szabó a magyar jogállamiságot ostorozta, példaként a Sargentini-jelentést hozta fel, melyhez ők is kiegészítést fűztek. Egyre komplexebb képet mutatott a sajtótájékoztató, a devizahitelesek megmentése szorosan összefüggött ekkor már a Magyarországot lejárató és koncepciós perekhez méltóan, igaztalan vádakkal megalázó Sargentini-jelentéssel. Szabó kifejtette, hogy a magyar bírósági rendszer nem független és ezért fordulnak az Európai Unióhoz a devizahitelesek kéréseivel, hiszen jogállami hiányosságok vannak Magyarországon.
Végül Ravasz László fejtette ki a véleményét, kiemelve, hogy pártfüggetlen civil szervezetként érkezett. Ravasz egyetértett abban, hogy nincs pártatlan bíróság ma Magyarországon, ezért nem lehet devizahiteles pert megnyerni, hiszen demokráciadeficit van. Fenyegetően megjegyezte, hogy az Európai Parlament Petíciós Bizottsága átfogó vizsgálatot rendelt el a magyar bírói szervezeti rendszerrel kapcsolatban. Elmondása szerint a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét és pártatlanságát fogják majd vizsgálni. Bár kijelentette, hogy ez egy hatvan éves probléma, mégis most érezték égetőnek, hogy Magyarországot megtámadják az Európai Unió segítségével.
A sajtótájékoztató végén portálunk is igyekezett választ találni arra a kérdésre, hogy nem ellentmondás-e, hogy 2003-ban a szocialisták szüntették meg a forinthitelt és irányították át a társadalmat a devizahitelekre, most mégis ők aggódnak a családokért. Az MSZP elnökhelyettese elhárította a kérdésünket, szerinte a Fidesz hozta be a devizahitelt, majd elegánsan átugrotta a kulcsidőszakot, és a forint mai gyengülését hozta fel példaként arra, hogy mikor történt a baj. A törlesztőrészletek 2010 utáni emelkedéséről beszélt, a bankok nyereségéről és a mostani kormány hibájának tartotta a jelenlegi állapotot. Ismételten megkérdeztük, hogy nem tartják felelősnek magukat a 2002-2010-es időszakban elindult katasztrofális devizahiteles csődhelyzet miatt, szerintük tényleg csak most jöttek elő a problémák? Szakács László másodszor sem válaszolt a kérdés lényegi részére, hanem így felelt:
Ha a tíz évvel ezelőtti problémákra akarunk megoldást találni, akkor mindig erre a következtetésre fogunk jutni, vagy a megoldást kell keresni, a megoldást pedig ma kell megtalálni.
Megjegyezte, hogy Varga Mihály a parlamentben a szocialistáknak azt üzente, hogy ők kérjenek elnézést. Szakács úgy folytatta:
ha elnézést kérünk, a kormány kifizeti a devizahiteleseket? Mert akkor ez nem nagy ár 120 ezer emberért. De akkor tegyék meg és ne a bankokat szolgálják.
A sajtótájékoztatón több újságírói kérdés hangzott el, de Szakács László ezeket szinte mind elhárította, többször hangoztatta, hogy ő jelenleg nem országgyűlési képviselő, ezért nem tud válaszolni az MSZP-vel kapcsolatos kérdésekre. Ha a szocialisták országos elnökségének elnökhelyettese nem tud a belső kérdésekről, akkor vajon kinek kellene tudni ezekről? Egy dolgot mindenesetre megtudtunk ma: a devizahitelesek és a családok legjobb barátja az MSZP. Bárcsak bizonyították volna a múltban akár csak egyszer is ezt a visszatérő fogadkozásukat.
Fotók: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS