Botrányosnak, arcátlannak és az ellenzék legújabb korrupciós botrányának tartja Deutsch Tamás, az Európai Parlament néppárti-fideszes képviselője a Gyurcsány Ferenc fémjelezte Altus Zrt. újabb európai uniós megbízását. A fideszes képviselő emellett a PestiSrácok.hu-nak nehezményezte azt is, hogy ez a “korrupciós botrány ráadásul az OLAF szeme láttára zajlik, ennek ellenére a szervezet a füle botját sem mozdítja”, így Gyurcsányék számára lehetővé teszi a már nem is igazán burkolt pártfinanszírozást.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Az Index.hu kedd reggel számolt be arról, hogy az Altus Zrt. egy újabb uniós megbízásnak köszönhetően 120 millió forintnak megfelelő összegért vizsgálhatja a lengyel fejlesztéspolitikát. A megbízással kapcsolatban Dobrev Klára, Gyurcsány Ferenc felesége, az Altus vezérigazgatója a portálnak elmondta: a lengyelországi kohéziós politika vizsgálatáról kötött szerződést az Európai Bizottsággal cégük. Az Altus feladata, hogy elemezze, a lengyelországi operatív programok mennyiben járulnak hozzá az Európai Unió fejlesztéspolitikai céljaihoz a mostani, 2014–2020-as időszakban. A munkát az Altus pályázaton nyerte el – mondta el Dobrev, hozzátéve, hogy az összeg annak az ötmillió eurós keretnek a része, amelyre három konzorcium pályázhat, hogy az összes uniós tagországban elemezze és értékelje a 2014 utáni időszak tervezési programjait és dokumentumait. Ismert, tavasszal robbant a botrány, hogy az Európai Bizottság másfél milliárd forintos megbízást adott az Altus Befektetési és Vagyonkezelő Zrt-nek, felkérve a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó céget az uniós támogatások magyarországi felhasználásának ellenőrzésére. A Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja az Európai Bizottsághoz fordult (mint később kiderült, hiába), mert elfogadhatatlannak tartották, hogy az Európai Bizottság olyan céget bízzon meg ezzel a feladattal, amelyik köztudottan egy párt vezetőjéhez köthető. Szerintük ugyanis a bizottság ezzel a lépésével megsértette a pártpolitikai függetlenség elvét.
Deutsch: arcátlanság az újabb megbízás, a kormány az OLAF-hoz fordul
Deutsch Tamás a PestiSrácok.hu-nak botrányosnak és arcátlannak nevezte a bizottság újabb megbízását. A politikus kiemelte, “olyan időket élünk, hogy az ellenzéki pártok tele vannak korrupciós ügyekkel és ennek jó példája az Altus megbízása”. Deutsch megemlítette azt is, hogy a céget az összeférhetetlenségi szabályok miatt már a pályázat során ki kellett volna zárni. Hozzátette azt is, hogy ez a korrupciós botrány ráadásul az OLAF (Európai Csalás Elleni Hivatal) szeme láttára zajlik, ennek ellenére a szervezet a füle botját sem mozdítja és lehetővé teszi a már nem is igazán burkolt pártfinanszírozást – mondta Deutsch Tamás, hangsúlyozva, mivel az OLAF pénteken egy szakmai tanácskozást rendez Budapesten, ezen a magyar kormány képviselője az OLAF vezető tisztségviselőinek jelenlétében felhívja majd a hivatal figyelmét az ügyre, és kéri, tegyék meg a szükséges tisztázó lépéseket. Deutsch az Altus-körüli ügyekre utalva portálunknak megemlítette még, hogy „ideig-óráig lehet ezt csinálni, de előbb-utóbb véget fog érni ez a korrupciós botránysorozat”. A politikus arra a kérdésünkre, hogy ez mégis hogyan érhető el, a nyilvánosság nyomásgyakorlását emelte ki.
Lázárék levélben kérték a bizottságot
Az európai parlamenti képviselő egyébként már Gyurcsányék első uniós megbízása kapcsán is hallatta a hangját. Akkor dokumentumok alapján kijelentette: nyilvánvalóan hamis, megtévesztő nyilatkozatot juttatott el az Európai Bizottsághoz Gyurcsány Ferenc cége az általa elnyert uniós pályázat kapcsán. “Gyurcsányék az egyik legsúlyosabb szabálytalanságot követték el, tévedésben tartották a döntéshozókat, és ennek köszönhetően nyertek a pályázaton. Az új, megdöbbentő tények ismeretében az Európai Bizottságnak egyértelműen vissza kellene vonnia az Altus megbízását”– szögezte le a politikus, amire végül persze nem került sor. Sőt, a botrány kapcsán maga Orbán Viktor is megszólalt, aki Strasbourgban a PestiSrácok.hu kérdésére kijelentette, skandalumnak tartja Gyurcsányék megbízását. De korábban az Európai Bizottsághoz fordult az Altus Zrt. másfél milliárd forintos megbízása miatt a Miniszterelnökség vezetője,Lázár János is, aki Walter Deffaának, valamint Martin Selmayrnek, Jean-Claude Juncker bizottsági elnök kabinetfőnökének írt levelet, Ezekben kifejtette: mivel az Altus tulajdonosa egy aktív ellenzéki politikus, joggal feltételezhető, hogy a cég nem képes objektív és független helyzetértékelésre a magyarországi munkája során. Az egyik levélben Lázár János arról is írt, hogy a kormánynak ennél is súlyosabb aggálya, hogy “a köztudatban élő sajtóhírek szerint a cég több szálon is összekapcsolódott a magyar olajmaffia legsikeresebb és legveszedelmesebb szervezett bűnözői csoportjával”.
A magyar olajmaffiával érhettek össze Gyurcsányék
Lázár utóbbi kijelentésével vélhetően a PestiSrácok.hu-nak arra a tavasszal írt cikksorozatára (bővebben itt, itt és itt olvashat) célzott, amiben kiemeltük, hogy a pártfinanszírozáson túl az egyik legnagyobb probléma a Gyurcsány Ferenc köreihez tartozó Altus Zrt. uniós felkérésével az, hogy a társaság korábban több szálon is kapcsolódott a magyar olajmaffia leghírhedtebb vállalkozásához, a több leszámolásos gyilkosság megrendelésével összefüggésbe hozott Portik Tamás egykori cégéhez, az Energol Rt-hez. Ahhoz a homályos múltú titkosszolgákkal és bűnözőkkel telepakolt olajos céghez, amihez az egész országot megrázó, 90-es években elkövetett, több ember halálával végződő leszámolásos gyilkosságok köthetőek. Ezek közül az egyik legbrutálisabb a négy halálos áldozatot követelő Aranykéz utcai robbantás, aminek megrendelésével a cég egyik alapítóját, Portik Tamást vádolják. A másik, szintén Portikhoz köthető merénylet a Fenyő-gyilkosság volt, melynek – hivatalosan „ismeretlen” – felbujtója több tanúvallomás szerint is az Energol igazgatójának segítségével ölette meg 1998-ban Fenyő János médiacézárt. Korábbi írásainkban megemlítettük azt is, hogy Gyurcsányék cége úgy kapcsolódik az Energolhoz, hogy annak egyik fő kőolaj beszállítója a 90-es évek közepén-végén az az ETL Rt. volt, amely kapcsolatban állt azzal a Fortus Rt-vel, amit a Gyurcsány-klánhoz kötött Altus Rt. a Magyar Villamos Művekkel hozott létre 1995 szeptemberében.
Címlapfotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS