Több százmillió forintos kár érhette a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-t egy három évvel ezelőtti közbeszerzés miatt, amelyet feltehetően előre leosztottan, egy konkrét ajánlattevőre írtak ki – tudta meg a PestiSrácok.hu. A tender felelőse a társaságtól azóta eltávolított ifjabb Feigli Ferenc volt, akinek az apja Feigli Ferenc, Barcs korábbi MSZP-s polgármestere. Utóbbi ráadásul a milliárdos támogatásokról döntő Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke is volt, a pozíció segítségével fia üzleti ügyeit is egyengethette a térségben. Egyes forrásaink szerint Feigli Ferenc egyenesen Puch László MSZP-pénztárnok helyetteseként, helytartójaként is funkcionált Baranya megyében. A 2011-es FKF tenderen több mint 1 milliárd 630 millió forintot kaszált a nyertes cég. Utólag szignózott dokumentum, aláhamisított jegyzőkönyv, feljelentés, ejtett nyomozás is színesíti a piszkos ügyet.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Polt Péter legfőbb ügyész fellépését, a nyomozás folytatását kéri Klug Lajos, a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. vezérigazgatója egy, a társaság által lebonyolított, de jelentős anyagi kárt okozó közbeszerzés ügyében – értesült a PestiSrácok.hu. Klug Lajos április 24-én kérte Polt Pétert, hogy vizsgálja ki az esetet és rendelje el az eljárás folytatását.
Cinkelt lapok
Az ügy előzménye, hogy a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési és koncessziós eljárásban bűntettének gyanúja miatt tavaly március 19-én tett feljelentést ismeretlen tettes ellen. A PestiSrácok.hu információi szerint több százmillió forintos kár érhette a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-t egy három évvel ezelőtti közbeszerzés miatt, amelyet feltehetően előre leosztottan, egy konkrét ajánlattevőre írtak ki.
A tender kiírása előtt, 2011. március 23-án megbeszélést tartottak az FKF Zrt. központjában Steigerwald Tibor, Nagy László, Hajnal Zsolt, ifjabb Feigli Ferenc, Nagy Lóránd és Kardos László részvételével, az egyeztetés tárgya pedig a társaság elöregedett Unimog gépparkjának lecserélése volt.
Feigli, Feigli és megint csak Feigli
A megbeszélésen ifjabb Feigli Ferenc vállalta, hogy a kiírás technikai paramétereit elkészíti és az üzleti tartalomra is javaslatot tesz. 2011. április 8-án Steigerwald Tibor szolgáltatási vezérigazgató-helyettes kezdeményez két közösségi, nyílt közbeszerzési eljárást téli-nyári úttisztító gépek beszerzésére. A Közbeszerzési Bizottság április 26-án döntött az eljárások megindításáról, a beszerzéséért felelős vezetőnek Feigli Ferencet jelölték ki. Az egyik ügyszámon huszonegy, téli munkákra is alkalmas önfelszedő seprőgép beszerzésére indult eljárás, az ajánlati felhívást április 22-én adták fel. Az ajánlati dokumentációt ifj. Feigli Ferenc szignálta.
Meg nem hallgatott kérés
Ugyan a pályázati dokumentációt összesen hét gazdasági társaság váltotta ki, de ajánlatot már csak egy, az M-U-T Hungária Kft. adott be. A cég ajánlata érvényes volt, az árajánlat pedig nettó 4 millió 932 ezer 900 euró plusz áfáról szólt. Az M-U-T Hungária Kft. Mercedes-Benz Unimog U 20 típusú teherhordó leszállítását vállalta. Az ajánlatot bíráló bizottságnak egyébként ifj. Feigli Ferenc, Leé Krisztián és Lakatos Orsolya volt a tagja. A közbeszerzési bizottság, miután nem volt más alternatíva, június 22-én egyhangú döntéssel az M-U-T Hungária Kft-t hozta ki nyertesnek. Érdekesség, hogy a bizottsági ülésen jelen lévő Elter Zsolt kifejezetten kérte, hogy a beszerzésért felelős vezető és a termék felhasználója ne célzottan egy konkrét típusra írja ki a műszaki paramétereket.
Sorozatos műszaki hibák
Mindezek után július 7-én írták alá a szállítási szerződést a nyertes céggel. A gépek határidőre megérkeztek az FKF-hez, az átadás-átvételről pedig jegyzőkönyv készült. A gépek végleges üzembe helyezését november 18-án rendelte el Nagy László, megbízott köztisztasági igazgató. A szög azonban gyorsan kibújik a zsákból, mert a gépek üzemeltetése során szokatlanul sok műszaki hiba hátráltatja a munkavégzést. Ekkor az is kiderül, hogy az M-U-T Hungária Kft. ajánlatában irreálisan alacsony jótállási idő szerepelt.
Egyezett az ajánlat a kiírás paramétereivel
A sok problémát és nehézséget okozó beszerzés miatt 2012 márciusában rendelt el soron kívüli ellenőrzést az FKF vezérigazgatója. A belső ellenőrzés vizsgálata szerint a műszaki hibák csak a jéghegy csúcsát jelentik. Megállapították ugyanis, hogy az ajánlati dokumentációban szereplő műszaki paraméterek ennyire konkrét, egyedi meghatározása kizárta más pályázóknak az ajánlattételi lehetőséget, amely egyben felveti annak a gyanúját, hogy a pályázatot egy konkrét ajánlattevőre, gyártóra írták ki. A kőbe vésett előírások szerint kizárólag a Mercedes-Benz Unimog U 20 gép lehetett a befutó tenderen. A belső ellenőrzés arra is rávilágított, hogy a közbeszerzési eljárás ajánlati dokumentációjában meghatározott műszaki paraméterek teljes egészében megegyeztek a nyertes M-U-T Hungária Kft. ajánlatával.
Utólag aláírt dokumentum, hamisított szignó
A dokumentációban részletezett, egyedi műszaki paraméterek tehát kizárták annak a lehetőségét, hogy bármely más gyártó gépe beszerezhető lett volna. A kérdésekre az ajánlatokat értékelő bizottságtól szerették volna megkapni az ellenőrök, csakhogy Leé Krisztián kategorikusan kijelentette, hogy ő sem az előkészítésben, sem az ajánlatok bírálatában nem vett részt, sőt az ülésekre meghívást sem kapott. Az ajánlatokat nem látta, azokat nem értékelte, a dokumentumok aláírása pedig utólagosan történt. Az ellenőrzés arra is fényt derített, hogy nem a valós helyzetet tükrözték az átadás-átvételről készült jegyzőkönyvek, mert azokat ugyan Varga Zsolt írta alá, de utólag bebizonyosodott, hogy az átvevő névaláírása egyértelműen nem tőle származott.
A beszerzés ügyintézője ifj. Feigli Ferenc volt, ő állította össze a kiírás műszaki paramétereit és az ajánlati dokumentációt is ő jegyezte. Az FKF Zrt. szerint kifejezetten az M-U-T Hungária Kft-re írhatták ki a huszonegy gép beszerzését, amely az ajánlattétel lehetőségét, ezáltal pedig a versenyt is korlátozta. A közbeszerzés bruttó értéke 6 millió 166 ezer 125 euró volt, amely a 2011. július 7-i árfolyamon 1 milliárd 630 millió 261 ezer 788 forintnak felelt meg. Az FKF Zrt. egyebek mellett azért is tett feljelentést, mert ha a pályázat kiírása nem egyedileg, előre meghatározottan történik, akkor a beszerzést lényegesen alacsonyabb piaci áron is megvalósíthatták volna. Az FKF egyébként ifjabb Feigli Ferenc kihallgatását is indítványozta a feljelentésben.
Áthelyezett nyomozás
A PestiSrácok.hu természetesen a rendőrséget is megkereste az ügyben, kíváncsiak voltunk, hogy kihallgatták-e ifj. Feigli Ferencet, valamint milyen eredménnyel zárult a nyomozás, de az ORFK Kommunikációs Szolgálata kérdéseinkre úgy válaszolt, hogy az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény értelmében adatvédelmi okok miatt nem áll módjukban tájékoztatást adni.
A PestiSrácok.hu információi szerint tavaly áprilisban úgy határozott a BRFK Korrupciós és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya, hogy a feljelentés alapján valóban felmerül a versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési és koncessziós eljárásban bűntett elkövetésének a gyanúja. A nyomozást ugyanakkor a hatáskörrel rendelkező Nemzeti Nyomozó Iroda Korrupció és Gazdasági bűnözés Elleni Főosztályára tették át. Úgy tudjuk, a Nemzeti Nyomozó Iroda tavaly november 6-án a bűncselekmény elkövetésének megállapíthatatlansága miatt megszüntette a nyomozást. A Nemzeti Nyomozó Iroda szerint a pályázati kiírás nem tartalmazott indokolatlan megszorítást.
A PestiSrácok.hu úgy értesült, hogy Klug Lajos, az FKF Zrt. vezérigazgatója április 24-én az eljárás továbbfolytatását és felülvizsgálatát kérte Polt Péter legfőbb ügyésztől.
Szoros kötelékben az MSZP-vel
Ifj. Feigli Ferencet egyébként eltávolították az FKF-től. Feigli nem más, mint Barcs korábbi MSZP-s polgármesterének a fia, aki ráadásul a milliárdos támogatásokról döntő Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke is volt. Érdekes, hogy a pozíció segítségével fia üzleti ügyeit is megpróbálta egyengetni a térségben. Egyes forrásaink szerint Feigli Ferenc mindemellett Puch László MSZP-pénztárnok helyetteseként, helytartójaként is funkcionált Baranya megyében, az ottani MSZP-ben.
Szigetvári szemét-ügyek
2009-ben például a Feigli család Szigetváron akart bombaüzlethez jutni. Akkor, egy szigetvári képviselőkből alakult tízfős csoport kezdeményezte a helyi hulladékgazdálkodási közszolgáltatóval, a Dél-Kom Kft.-vel fennálló 2013-ig szóló szerződés felbontását – miközben egy új társaság, az ifjabb Feigli ügyvezette Terra Holding Kft. bukkant fel a baranyai piacon. Az alighanem zsíros biznisz miatti pozícióharcban szerepet vállalt a barcsi polgármester, a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács (DDRFT) szocialista elnöke, Feigli Ferenc, illetve fia, ifjabb Feigli is.
A Pécsi Újság cikke szerint a botrányszagú ügy előzménye, hogy a Biokom érdekeltségébe tartozó Duna-Dráva menti Hulladékgazdálkodási Kft.-nek (DDHMG) 2013-ig szóló szerződése volt Szigetvár városával, ám a társaság 2009 júniusában beolvadt – a szintén a Biokom Kft. tulajdonában lévő – Dél-Kom Kft.-be. A Dél-Kom, mint jogutód pedig átvette a DDHMG-től a hulladékszállítási feladatokat. Éppen ezt a jogfolytonosságot vitatta az a tíz helyi képviselő, akik a város MSZP-s polgármesterével, Paizs Józseffel szembehelyezkedve az október 20-i testületi ülésen szavazattöbbséget teremtve érvénytelennek mondták ki a fennálló szerződést. Paizs viszont ezt – több szakértő és a környezetvédelmi hivatal állásfoglalására hivatkozva – nem fogadta el. A történethez hozzátartozik, hogy a Dél-Kom egy másik leányvállalatának, a Dél-Dunántúli Hulladékgazdálkodási (DDHG) Kft.-nek az ügyvezetője az év szeptemberéig a DDRFT elnökének fia, ifjabb Feigli Ferenc volt. A cégvezetés akkor felmondott neki.
Ifjabb Feigli azonban – eltávolítását követően nem sokkal – a már említett Terra Holding Kft. ügyvezetőjeként tűnt fel, s tett ajánlatot a környező kistelepülések vezetőinek, mondván, új cége átvenné a korábbi szolgáltatóktól a helyi hulladék megsemmisítésével, illetve feldolgozásával kapcsolatos feladatokat. Egyes félelmek szerint az október 20-i szigetvári szerződésbontás ugyancsak a Terra Holding számára készítette elő a terepet.
Presszió, elnöki vizit
Erre utalt, hogy a történetből idősebb Feigli Ferenc sem maradt ki. Ő még az október 20-i testületi döntés előtt felkereste szigetvári MSZP-s társait az ügyben. Mint a polgármester, Paizs József a Pécsi Újság munkatársának 2009-ben elmondta, először maga sem értette, mit akarhat tőlük a DDRFT elnöke, de mint párttársát hajlandó volt meghallgatni. A találkozón – némi pressziót gyakorolva rájuk – a DDRFT-elnök egy ügyvédek által megfogalmazott dokumentumot tett eléjük, amelyben az szerepelt, hogy a jogászok szerint törvénytelen helyzet állt elő, miután a Dél-Kom lett a szolgáltató. A városvezető az elnöki “vizit” és a közgyűlési döntés ellenére is kitartott álláspontja mellett. Akkor azt mondta, bár tudja, törvénytelenséget követ el maga is, mégsem írja alá a Dél-Kommal meglévő szerződés felbontásról szóló határozatot – nem hajlandó ugyanis egy másik, súlyosabb jogsértéshez asszisztálni.
A PestiSrácok.hu úgy tudja, ifjabb Feigli Ferenc a Biokom Kft. alkalmazottja is volt az 1990-es évek második felétől. Feigli később a DDMHG Kft-nél, a Dél-Kom kft-nél, a DDHG Kft-nél és a Dráva-Kom Kft-nél is vezető tisztségviselő lett. A Biokom Csoporttól a sorozatos visszaélések gyanúja és a nehezen megmagyarázható ügyletek, így például túlárazott eszközbeszerzések, indokolatlan gépjárműjavítások miatt kellett távoznia.
Feigli széttárja a kezét
Az FKF-es tender ügyében ifjabb Feigli Ferencet is felhívtuk, aki kérdésünkre kijelentette, őt senki nem kereste a rendőrségtől, így ki sem hallgatták az ügyben, hivatalosan semmilyen megkeresést nem kapott a rendőrség részéről. „Cáfolom, hogy én lettem volna a felelőse a tendernek, mert az FKF-nél összetettebben és bonyolultabban működnek a dolgok. A közbeszerzés pejoratív kiírását is cáfolom. Több pályázó is kivette az ajánlati felhívást, részükről egyetlen műszaki kifogás sem merült fel, amit bizonyít, hogy nem is támadták meg a tender műszaki részét. Amennyiben pejoratívnak gondolták volna a pályázok a műszaki részt, minden bizonnyal megtámadták volna a kiírást. Úgy tudom, a rendőrség bizonyítékok hiányában lezárta a nyomozást, tehát mi mást tehetnék, mint hogy széttárom a kezem és nem értem, hogyan merülhet fel a nevem egy olyan ügy kapcsán, amiről nekem hivatalosan tudomásom sincs” – jelentette ki a PestiSrácok.hu-nak Feigli Ferenc. Hangsúlyozta, Magyarországon mintegy nyolc olyan cég működik, mint felépítmény gyártó, amely megvehette volna a Mercedes-Benztől az U20-ast, mint alváz gyártótól, amely bizonyítja, hogy nem az M-U-T Hungária Kft. volt az egyetlen cég, amely érvényes ajánlatot adhatott volna. Feigli Ferenc egyébként állítja, az irányítása alá tartozó műszaki területen véghezvitt reformfolyamat eredményeként takarított meg 2,5 milliárd forintot az FKF Zrt. Feigli Ferenc azt elismerte, hogy szakmai alkalmatlanságra hivatkozva távolították el a társaságtól, de leszögezte, ebben az ügyben a munkaügyi bíróság mondja majd ki a végső szót. „Nem pénzt kérek az FKF-től, hanem azt, hogy a szakmai alkalmatlanságot vonja vissza” – húzta alá Feigli Ferenc.
Az MSZP cégvezetéssel jutalmazta a lojalitást
Kérdésünkre MSZP-s kapcsolatairól annyit mondott Feigli, hogy miután édesapja meghatározó politikai szerepet töltött be a térségben 2010 októberéig, így akarva akaratlanul is megismert baloldali politikusokat. „Soha nem volt arra szükségem, hogy édesapám támogasson, egyengesse az utamat az üzleti életben. Tény ugyanakkor, hogy amíg Pécsnek MSZP-s városvezetése volt, addig Somogy, Baranya és Tolna megyében az egyébként önkormányzathoz tartozó céget vezettem. Amikor az MSZP-s vezetés lecserélődött, mennem kellett az önkormányzati cégtől és egy másik cég vezetésére kértek fel, ami szemétszállítással foglalkozott. Bizonyos tendereknél ugyan voltak területi ütközések, de édesapámnak semmi köze nem volt az ügyeimhez. Közbeszerzéseken indultunk, és azt senki nem gondolhatja komolyan, hogy édesapám befolyásolhatta volna a tendereket” – szögezte le Feigli Ferenc.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS