A korábban ismertetett forgatókönyv szerint benyújtotta kedden késő este a parlamentnek az úgynevezett koronavírus-törvény visszavonására tett indítványát Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a veszélyhelyzet idején a rendeleti kormányzást lehetővé tévő jogszabály kivezetését várhatóan júniusban fogadhatja el az Országgyűlés. Az előterjesztés indokolásában olvasható, hogy a COVID-19 járvány eddig példátlan kihívás elé állította hazánkat és a világ valamennyi országát. A hagyományos eszközök és megoldások alkalmatlannak bizonyultak a járvánnyal szembeni egészségügyi és gazdasági védekezés során. Alkotmányos hagyományaiknak és a járványügyi helyzetnek megfelelően valamennyi állam speciális intézkedéseket hozott, hogy sikerrel léphessen fel a válsághelyzet kezelése érdekében. Az ellenzék és sajtója egyelőre nem ocsúdott fel a kábulatból, rendkívül tanulságosak az első reakcióik, ahogy lázasan igyekeznek találni valamit a megszűnőben lévő diktatúra helyettesítésére.
A parlamentnek benyújtott indítványban szerepel, hogy a törvény által adott felhatalmazásnak köszönhetően Magyarország Kormánya gyors és hatékony intézkedéseket hozhatott. A magyarok áldozatvállalásának és fegyelmezettségének köszönhetően eddig sikerült megakadályozni, hogy a járvány hazánkban a máshol tapasztalhatóhoz hasonló tragikus méreteket öltsön. A vészterhes időkben a közös cselekvés, a nemzeti összefogás, az egészségügyben és a rendfenntartásban dolgozók, illetve valamennyi érintett áldozatos munkája megteremtette a lehető legszélesebb körű nemzeti egységet, amely mindenkor a sikeres járványügyi védekezés záloga.
Hasonló körülmények között minden államnak jogában áll rendkívüli intézkedéseket hozni állampolgárai védelme érdekében. A rendkívüli intézkedéseknek ideiglenesnek, szükségesnek és arányosnak kell lenniük, és biztosítani kell ezek rendszeres felülvizsgálatát. A Magyarországon bevezetett rendkívüli intézkedésekkel kapcsolatos ellenőrzési hatásköreit az Országgyűlés folyamatosan és zavartalanul gyakorolta. A Kormány által hozott intézkedések a fenti alapelveknek maradéktalanul megfeleltek, és nemzetközi összehasonlításban sem számítanak egyedinek. Az állami szervek alkotmányos és jogszerű működésének felügyelete mindvégig biztosított volt
– olvasható az előterjesztésben.
Ismert, a koronavírus-törvény komoly vitát generált az Országgyűlésben, az ellenzék azt kritizálta, hogy a kormány időkorlát nélkül kért felhatalmazást a védekezéshez. A kabinet válasza erre az volt, hogy senki nem tudja előre, mikor érkezik el az az időpont, amikor enyhíteni lehet a korlátozó intézkedéseken. Az ellenzék ragaszkodott a kilencven napos határidőhöz, és ha azt megszavazta volna a ház, akkor most, körülbelül hatvan nap után nem lehetne kivezetni a jogszabályt, hanem további egy hónapig hatályban kellene tartani azt. A passzus ugyanakkor olyan hazugságcunamit indított el, amelyre nem volt még példa a rendszerváltoztatás óta, a hazai ellenzék hathatós aknamunkájának köszönhetően még a Magyarországot elvileg jól ismerő európai politikusok fejében is az a kép él, hogy hazánkban megszűnt a parlament működése, Orbán Viktor bevezette a totális diktatúrát, miközben az Országgyűlés a veszélyhelyzet kihirdetése óta húsz alkalommal ülésezett, és a védekezéshez szükséges intézkedések folyamatos vita tárgyai voltak a Házban.
Trükköket sejtenek
A törvény visszavonására tett kormánypárti indítvány teljes értetlenséget váltott ki az ellenzékből, a megélhetési rettegők közül kedden Gyurcsányék voltak a leginkább szorgalmasak, amikor megfejtették, hogy Orbán Viktor gyenge és gyáva, ezért adja vissza a rendkívüli felhatalmazást. Az ellenzéket irányító sajtójuk sem ocsúdott fel még a kábulatból, az atv.hu szerdán reggel azon hüledezett, hogy ezek most tényleg vissza akarják adni azt, amiről már elsőre megmondták, hogyha eljön az ideje, akkor vissza fogják adni. Az Index igyekezett egy kicsit fenntartani Orbán diktátor-imidzsét, amelyről a portál vélhetőleg úgy gondolkodik, hogy van még abban potenciál, és különben sem teszteltek eleget még azután sem, amikor a járványról készített reprezentatív felmérés bebizonyította, hogy a tömeges teszteléseknek semmi értelme nem lett volna. Trükköket sejt a különleges jogrend megszüntetése mögött a napi.hu, amely a hvg.hu-val duettben énekelte meg, hogyha esetleg visszatérne a járvány, akkor ismét különleges intézkedéseket vezethetne be a kormány. Ez mondjuk akkor leleplezés a részükről, hogy maga Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára beszélt róla egy keddi sajtótájékoztatón. Az ellenzéki sajtó figyelmét nem kerülhette el az az lényegtelennek tűnő, valójában azonban rettenetesen fontos körülmény sem, hogy a visszavonásról szóló előterjesztést éjszaka nyújtották be a parlamentnek, az éj leple alatt pedig tudjukkik csinálnak tudjukmiket.
Forrás: Parlament.hu/hvg.hu/Index/napi.hu. Fotó: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS