Egy tavaly novemberi rajtaütés során kerülhetett a rendőrség birtokába a Magyar Nemzeti Arcvonal (MNA) által terjesztett, az Iszlám Államot és más terrorista szervezeteket is népszerűsítő felvétel, amin rendszerellenes harchoz és bombakészítéshez is tanácsokat adnak. Az akció az MNA tagjai ellen irányult azután, hogy vezetőjük napra pontosan egy évvel ezelőtt a gyanú szerint megölte a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) kiemelt főnyomozóját, Pálvölgyi Péter őrnagyot. Noha az ügyészség továbbra is Győrkös Istvánt gyanúsítja a rendőrgyilkossággal, az ügyben máig sok a tisztázatlan kérdés.
A Magyar Nemzeti Arcvonal (MNA) tagjai ellen irányuló, 2016. november 24-én történt rendőrségi rajtaütés során juthatott a hatóságok birtokába az az Iszlám Államot is népszerűsítő oktatófelvétel, amin tanácsokat adnak például a bombakészítéshez és a rendszerellenes harchoz is – derül ki az ORFK portálunknak küldött válaszából. A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai aznap a Terrorelhárító Központ (TEK) segítségével Budapesten, Ipolytölgyesen, Jászárokszálláson, Pécsen és Putnokon hajtották végre az összehangolt műveletet. Az akció utáni házkutatásoknál több lőfegyvert, adathordozókat, feljegyzéseket, propagandaanyagokat foglalt le a nyomozóiroda, egy helyszínen pedig kábítószert is találtak. Az NNI az előállított férfiak közül négyet közösség tagja elleni erőszak előkészületének megalapozott gyanúja, egyet pedig lőfegyverrel visszaélés miatt gyanúsítottként hallgatott ki.
Egy éve történt a bőnyi rendőrgyilkosság
Közölték: a gyanúsítottak mindegyike összefüggésbe hozható a Magyar Nemzeti Arcvonal nevű szervezet valamelyik ágával. Úgy tudjuk, a police.hu-n megjelent közleményben említett, tavaly novemberben lefoglalt propagandaanyagok között találták meg azokat a videókat, melyekről kedden a Zoom.hu azt írta, hogy a Magyar Nemzeti Arcvonal terjesztett. A videók tartalmát feltételezhetően a tavaly ősszel az MNA-tagok ellen indított nyomozásban vizsgálták, vagy vizsgálják. Az Iszlám Államot is éltető, bombakészítéshez is tanácsokat adó „oktatófilm” ügyében Tényi István is feljelentést tett, háborús uszítás gyanúja miatt. A szélsőjobboldali szervezet támogatóira többször is lecsapott a TEK, korábban például Bőnyben, Budakalászon, Budapesten, Jászberényben, Mosonmagyaróváron, Rádon, Sajókeresztúron és Vácon állítottak elő 12 embert, a rajtaütésekkor tartott házkutatásoknál különféle sorozat- és maroklőfegyvereket, valamint robbanóanyagot találtak és foglaltak le. Noha a szervezetet vélhetően szemmel tartották a hatóságok, az ellenük indított akciók azután váltak rendszeressé, hogy pontosan egy évvel ezelőtt, 2016. október 26-án az MNA vezetőjénél tartott házkutatás közben megölték Pálvölgyi Péter őrnagyot, a Nemzeti Nyomozó Iroda kiemelt főnyomozóját.
“Remélem, nem én lőttem agyon”
A gyanú szerint a rendőrt a szélsőséges szervezet jelenleg is előzetesben ülő vezetője, az orosz titkosszolgálatokkal is kapcsolatba hozott Győrkös István lőtte fejbe, azonban az ügyben rengeteg tisztázatlan kérdés felmerült: a rendőrök azért akartak házkutatást tartani Győrkösnél, mert információjuk volt arról, hogy az MNA-vezérnél éles fegyverek vannak, amiket engedély nélkül tart. Ennek tudatában értesíteniük kellett volna a Terrorelhárító Központ munkatársait, ám ezt mégsem tették meg. További furcsaság, hogy a lelőtt rendőrt kimenekülő társai a házban hagyták, a TEK megérkezéséig senki nem ment érte vissza a házba. Ráadásul Győrkös István azt vallotta, nem ő lőtt először, hanem az egyenruhással „baráti tűz” végzett, csak miután golyót kapott, véletlenül adott le ő is egy sorozatot gépkarabélyával. Úgy tudjuk, a helyszínen az egyik rendőr szájából az a felkiáltás is elhangzott, hogy „remélem, nem én lőttem agyon”. Azonban tény, hogy a belső vizsgálat nem állapított meg semmilyen szabálytalanságot és az erre illetékes, a bőnyi ügyben egyébként is eljáró Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) sem indított nyomozást.
Hamarosan jön a vádemelés
Győrkös ügyvédje, Takács Zoltán ennek ellenére a Zoom.hu-nak pár hete úgy nyilatkozott, hogy az ügyben még mindig vannak megválaszolatlan kérdések, amelyek tisztázása nélkül kétséget kizáróan nem állapítható meg, hogy ki a felelős a rendőrtiszt haláláért. Példaként említette, hogy a tragikus véget ért lövöldözésben „a rendőrtiszttől származó vér és ez által DNS fröccsent Györkös István hátár”. Ha szemben álltak egymással, és valóban Györkös adta le a halálos lövést, ez fizikai képtelenség – állította a védő. A főügyészség szerdán arról tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t, hogy továbbra is Győrkös Istvánt gyanúsítják a rendőrgyilkossággal, az eljárás pedig jelenleg vádelőkészítési szakban van. A KNYF várhatóan a vádemelés után sajtótájékoztatót fog tartani, ahol minden tisztázatlan kérdésre válaszolnak majd.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS