Újabb egy lépéssel közelebb került Czeglédy Csaba ahhoz, hogy hivatalosan is képviselőjelöltté váljon, ami esetében az előzetes letartóztatásból való szabaduló levéllel egyenlő. Hétfőn a Nemzeti választási Bizottság döntött Tényi István beadványáról, amelyben megtámadta Czeglédy jelöltségét. Harmadfokon a Kúria dönthet a jogorvoslati kérelemről. Amennyiben azt ők sem találják érdemi vizsgálatra alkalmasnak, vagy épp megalapozottnak, akkor a szocialista ügyvéd-politikus hivatalosan országgyűlési képviselőjelöltté válik. Attól a pillanattól fogva, a hatályos választási törvény szerint mentelmi jog illeti meg. Lomnici Zoltán alkotmányjogász szerint az egész ügy méregfoga egyetlen mondat a jogszabályban, amit, ha kihúznának, nem állhatnának elő ilyen, a törvény betűjének megfelelő, mégis abszurd helyzetek.
Tényi István beadványában, amelyben jogorvoslati kérelemmel élt Czeglédy Csaba jelöltté válása ellen, egyfelől arra alapoz, hogy a politikus nem is titkolja, azért kíván elindulni a választáson, hogy szabaduljon az előzetes letartóztatásból. A szombathelyi ügyvédet 16 társával együtt köztörvényes bűncselekményekkel gyanúsítják, és azért van előzetes letartóztatásban, mert a bíróság úgy látta, hogy esetében fennáll a szökés, elrejtőzés veszélye, illetve az, hogy bizonyítékokat tüntetne el, összebeszélne a társaival és befolyásolná a tanúkat. A beadvány, majd az első fokú határozat indokolása azzal is érvelt, nonszensz, hogy köztörvényes bűncselekménnyel gyanúsított illető képviselőjelölt lehessen és veszélyeztethesse a választás tisztaságát. Czeglédy jogi képviselői érvei szerint a beadvány eleve alkotmányellenes, ugyanis Czeglédy esetében még vádemelés sem történt, választójogát nem korlátozták, így szabadon válhat képviselőjelöltté. A Nemzeti Választási Bizottság érdemi vizsgálat nélkül utasította el hétfőn a fellebbezést, azaz a jogorvoslat iránti kérelmet. Elsősorban arra hivatkoztak, hogy bizonyítékok hiányában az alkalmatlan az érdemi vizsgálatra. Amennyiben ezt a határozatot is megfellebbezik (Tényi István a PS-nek azt mondta, meg fogja) ez esetben a Kúriának három napja lesz meghozni a már jogerős határozatot az ügyben.
Ha a Kúria is úgy dönt, hogy a jogorvoslati kérelem nem megalapozott, vagy érdemi vizsgálatra nem alkalmas, akkor Czeglédy Csaba jelöltsége jogerőssé válik. Attól a pillanattól fogva megilleti a mentelmi jog és a vele szemben hatályban lévő kényszerintézkedést meg kell szüntetni – mondta megkeresésünkre ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász.
Hozzátette, ezek után, a törvény alapján a legfőbb ügyész kezdeményezheti a képviselőjelölt mentelmi jogának felfüggesztését a Nemzeti Választási Bizottságtól. Az NVB-nek ez esetben 8 napja lesz dönteni, igaz ez ellen a határozat ellen még mindig lehet majd a Kúrián fellebbezni.
A legfontosabb azonban az, hogy ebben az eljárásban mindenképpen lesz átfutási idő, még akkor is, ha felfüggesztik Czeglédy mentelmi jogát. Ez alatt az átfutási idő alatt jó eséllyel szabadlábon lehet a gyanúsított – véli az alkotmányjogász.
Ifj. Lomnici Zoltán szerint megoldást jelenthet, ha módosul a választási törvény és e körben a jogalkotói akarat is érzékelhető.
Csak azt az egy mondatot kellene kivenni a jogszabályból, ami a képviselőjelölteket is mentelmi joggal ruházza fel. Hiszen az Alaptörvényben biztosított joguk a szabad véleménynyilvánítás, és a szólásszabadság, ami e vonatkozásban az indokolatlan jogi támadásokkal szemben védi őket, így a képviselőjelölti munkájuk érdemben mentelmi jog hiányában sem ütközik akadályba – fogalmazott az alkotmányjogász.
A címlapfotó a Nemzeti Választási Bizottság hétfői ülésén készült; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS