Felszámolták a hatóságok a szélsőséges hungarista szervezetet, a Magyar Nemzeti Arcvonalat (MNA) – jelentette be pénteki budapesti sajtótájékoztatóján Opauszki András, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) felderítő osztályának vezetője. Az alezredes beszámolója szerint a rendőrség lezárta a nyomozást, és a sajtóesemény perceiben vádemelési javaslattal továbbították az ügy iratait az ügyészségnek, A társaság tagjai elleni vizsgálat 2015 augusztusában kezdődött, két hónappal később pedig egy házkutatáskor életét veszítette egy rendőrtiszt, aki beosztottaival együtt illegálisan tartott fegyvereket keresett az MNA alapítója, Győrkös István lakásán. A bőnyi rendőrgyilkosságként ismert ügyben ugyancsak pénteken emelt vádat a Központi Nyomozó Főügyészség.
Százas nagyságrendben mutatott be különféle lefoglalt fegyvereket a rendőrség a sajtótájékoztatón, amelyen az NNI felderítő osztályának vezetője bejelentette, a hatóságok felszámolták a MNA-t. Opauszki András beszámolója szerint az akció 2015 augusztusában az operatív munkával kezdődött, amikor a szervezet által fenntartott, vagy a tagokhoz köthető weboldalak tartalmát kezdték el vizsgálni. A szűrés eredményeképpen sikerült beazonosítani a veszélyt jelentő embereket, illetve feltárni azok kapcsolatrendszerét. Amikor a kellő mennyiségű információ a nyomozók rendelkezésére állt, tizenegy budapesti, illetve huszonhárom vidéki helyszínen tartottak összesen negyvennégy házkutatást.
A razziában kétszázhatvankilenc ember vett részt, a rajtaütést segítették a rendőrségi szakszolgálatokon kívül más társhatóságok szakemberei is. Az intézkedéskor százharminchat különféle fegyvert – egyebek mellett tizenhét maroklőfegyvert, öt golyós puskát, egy sörétes puskát, tizennyolc gépkarabélyt, két hadi puskát, két gépágyút, hat kézi, egy füst- és hét aknavető gránátot, egy RPG gránátvetőt, emellett tizennyolcezer éleslőszert, gáz és légfegyvereket, hangtompítókat, valamint robbanóanyagokat foglaltak le. A szakemberek megállapításai szerint az arzenálban vannak olyan hatástalanított fegyverek is, amelyek könnyedén visszaélesíthetők. Az eszközök nagy részére vidéki helyszíneken, elhagyatott tanyákon bukkantak rá a nyomozók, a fegyverek egy részét a gyanúsítottak hordókban, illetve speciálisan kiképzett műanyag edényekben elásták.
Az ügyben a razziák alkalmával tizenkilenc embert állítottak elő, tizenhetet vettek őrizetbe, a gyanúsítottak közül jelenleg ketten vannak házi őrizetben, egy ember pedig lakhelyelhagyási tilalom hatálya alatt áll. Opauszki András beszámolója szerint a felszámolt MNA tagjai jellemzően vidéki, 18 és 58 év közötti férfiak.
A pénteki sajtótájékoztatón kérdéseket nem lehetett feltenni, így az nem derült ki, vizsgálták-e, hogy a MNA magyarországi táboraiban rendszeresen tartottak kiképzéseket aktív, az orosz speciális katonai, illetve belügyi erőkhöz tartozó emberek. Mivel ezt a sajtóeseményen nem lehetett tisztázni, nem derült ki, hogy az oroszok Magyarországra jelentett esetleges nemzetbiztonsági kockázatát vizsgálta, vagy vizsgálja-e bármelyik hazai szakszolgálat. Ugyancsak tisztázandó kérdés még, hogy ha a 2015-ben elindított, átfogó operatív vizsgálat veszélyesnek látta a MNA-t, illetve annak tagjait, akkor miért nem a terrorelhárítók segítségével próbált meg házkutatást tartani a rendőrség a bőnyi rendőrgyilkossággal pénteken megvádolt Győrkös Istvánnál. A szervezet alapítójáról évtizedek óta tudták a Győr-Moson-Sopron megyei település lakói, hogy engedéllyel sem tartható katonai fegyvereket rejteget – így érdekes, hogy a bőnyiek tisztában voltak Győrkös viselt dolgaival, a szakszolgálatok viszont nem. Ehhez hozzájárul még, hogy az említett orosz kiképzők is Győrkös birtokához közel tartottak nyaranta hetekig tartó táborokat.
Fotó: Police.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS