A Bajnai Gordon nevével fémjelzett Datadat Professional Kft. közleményben tudatta, hogy a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) vizsgálata lezárult, törvénysértést nem állapítottak meg. Azonban arról nem szól a fáma, hogy a többi feljelentéssel mi a helyzet. Budai Gyula, fideszes országgyűlési képviselő ugyanis három feljelentést is tett az ellenzéki összefogással kapcsolatban jogosulatlan adatkezelés, tiltott kampányfinanszírozás és költségvetési csalás bűncselekményének gyanúja miatt. Bár a NAIH vizsgálat lezárult, de a Nemzeti Nyomozó Iroda és az Állami Számvevőszék még szabhat ki büntetést a baloldalra.
Közleményt adott ki a Datadat Professional Kft., melyben közölték, több mint egy év eltelte után bírság vagy törvénysértés megállapítása nélkül zárult a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) vizsgálata a szervezetet érintően – számolt be a 24.hu. A hatósági vizsgálat azután indult, hogy a DatAdat az ellenzéki összefogás kampány SMS-eit küldte ki több millió állampolgárnak egy olyan számról, amit nem lehetett visszahívni. A kellemetlenséget fokozta, hogy újságírók és még az adatvédelmi biztos is kapott ilyen üzenetet a telefonjára.
A DatAdat közleményében most azzal dicsekedett el, hogy a NAIH nem állapított meg törvénysértést és bírságot sem szabott ki, továbbá nem emelte hivatalból közigazgatási hatósági eljárás szintjére az ügyet, ami törvénysértés esetén egyenes következmény volna.
Az adatlopási ügyben azonban nem ez az egyetlen eljárás, hiszen egy magánszemély is tett feljelentést, személyes adattal való visszaélés miatt pedig a Nemzeti Nyomozó Iroda is vizsgálatot folytat.
Mint kiderült ugyanis, az illegális úton beszerzett adathalmaz Facebook-profilokból – ezen belül is főként a Messenger alkalmazásból – letöltött, nevekkel összekapcsolt telefonszámokból, illetve banki és kereskedelmi adatbázisokból kinyert elérhetőségekből áll. Több belső hangfelvétel tanúsága szerint a cégcsoport vezetői és munkatársai maguk beszéltek arról, hogy tucatnyi országban befolyásolták a politikai folyamatokat, és itthon is az adathalász cégcsoport dönthette el az ellenzéki előválasztást is Márki-Zay Péter javára. A csoport külföldi szakemberei Ausztriából dolgoztak a baloldal kampányán, egyebek mellett facebookos álprofilokat kreáltak és bérkommentelőket alkalmaztak azért, hogy felerősítsék a baloldal számára fontos tartalmakat a közösségi médiában. A DatAdathoz hasonló vállalatok által alkalmazott úgynevezett chatbotok a felhasználók számára érzékelhetetlen módon gyűjtik az adatokat, és egyebek mellett például egy kvíznek vagy más játékos feladványnak álcázzák valódi tevékenységüket.
A DatAdaton tehát a NAIH most nem talált fogást, de ez nem azt jelenti, hogy fellélegezhetnek, mert az adatlopásért bizony előbb vagy utóbb büntetés jár.
Forrás: 24.hu, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS