Németország kezd felébredni a választási kampányt a nyár közepéig uralni látszó zöld ködből, és a Zöldek kampánya kifulladni látszik. Például a Zöldek valódi arcát bemutató plakáthadjáratot indított egy Grüner Mist nevű szervezet. Az állampolgári kampány célja, hogy elgondolkodtassák és felvilágosítsák a választópolgárokat, mi lenne akkor, ha a Zöldek nyernék a szövetségi választásokat. Mondjuk a német zöldek valahogy azt nem tartják a demokrácia részének, ha őket nem kedvelő civilek jelennek meg a kampányban. Csak a zöld liberális civil az igazi civil. Egy kis hangulatjelentés a németországi kampányból.
Fehér Német gyűjtése
Nagy érdeklődéssel figyeljük a szeptember végén esedékes németországi választások kampányát. Ezek eredménye ugyanis olyan mértékű hatással van ránk, mint az amerikai elnökválasztás. A mindenkori német kancellár informálisan ugyan, de tulajdonképpen Európa legnagyobb hatalmú embere. Merkel is megpróbálta a maga képére formálni Németországot és Európát, az utódja is nagyon fog igyekezni, hogy ideológiai elképzelései is összeurópai programmá váljanak. Még augusztus elején is reális veszélynek látszott, hogy alig 20 százalék feletti eredménnyel a Zöldek nyerik meg a választást, és egy csak ideológiai programmal rendelkező párt adja majd a következő német kancellárt. Annalena Baerbock, a Zöldek kancellár-jelöltje azonban annyi füllentéssel és lódítással bukott meg, és annyira tájékozatlannak bizonyult, hogy a CDU-CSU dominanciáját megunó választók az ő támogatásában is sikeresen elbizonytalanodtak. És Németországban szokatlan módon a Zöldek több támadást kaptak mint szoktak, nem csak pártalapon, hanem a civil szférából is.
A plakátok hasonlóan néznek ki, mint a német Zöldek (BÜNDNIS 90/DIE GRÜNEN) hirdetései. Annyi különbséggel, hogy anti-zöld, vagyis a Zöldek ígéreteire reflektáló szlogeneket olvashatunk rajtuk. Olyanokat például, mint klímaszocializmus, ökoterror, munkahelyek megsemmisítése vagy üzemanyagkrízis. A logójuk a Zöldekéhez hasonló napraforgó, annyi különbséggel, hogy az a virágzó helyett fonnyadt és életképtelen. Mondjuk a kampány a németeknél is annyira szörnyű, mint nálunk.
Mire gondol a Grüner Mist mikor klímaszocializmusról beszél?
Schlagwort KLIMASOZIALISMUS: Grün, einst Farbe der Hoffnung, steht heute vor allem für Doppelmoral! Während die Menschen „klimaneutral“ (sprich: arm) leben und wirtschaften sollen, düsen „grüne“ Politiker (Klima-Bonzen) zwecks Erlebnisurlaub in die Anden (Cem Özdemir), zum Eisschlecken über Neujahr nach Kalifornien (Katharina Schulze, Fraktionschefin im Bayerischen Landtag) oder zwecks „Klimastudien“ in die Südsee (Bundestagsvizepräsidentin Claudia Roth).
A jelszó KLÍMASZOCIALIZMUS: Régen a zöld a remény színe volt, ma már a kétszínűséget jelenti. Amíg az emberek klímasemlegesen (értsd.: szegényen) élnek és termelnek, addig a „zöld” politikusok (klímasznobok) élményutazás céljából az Andokba repülnek (mint Cem Özdemir), újévkor átugranak Kaliforniába fagyit nyalni (mint Katharina Schulze, a bajorországi tartománygyűlés frakcióvezetője), vagy elmennek a Csendes-óceán déli részére klímát tanulmányozni (mint Claudia Roth, a szövetségi parlament alelnöke).
A plakátokon a klímaszocializmus azon “előnyei” olvashatóak, amelyekről egyébként nem szívesen ír a fősodratú német sajtó. A dolog azért kényelmetlen a Zöldeknek, mert a németek már hatalmas árat fizettek eddig is a Zöldek programjának megvalósításáért. Azt ugyanis Merkel kancellár, ha politikai érdekei úgy kívánták, rendszeresen átvette, annak összes hibájával és ostoba következményével együtt. A szén-dioxid-kibocsátás nem csökkent annyira mint amennyit előirányoztak, de az árakban már megjelentek a “zöldítés költségei”.
A plakátokon a következő a “hívószavak” olvashatóak, amelyek emlegetése “szentségtörésnek” számít a Zöldek csodálatos “környezetvédő” programjával kapcsolatban :
-szocializmus
-korlátozások
-tiltások
-ipar megsemmisítése
-munkahelyek megsemmisítése
-jólét megsemmisítése
-lakbéremelés
-üzemanyagkrízis
-energia (áram) árrobbanás
Míg a választók körében egyre nagyobb érdeklődést váltanak ki a felvilágosító plakátok, a haladók azt próbálják megfejteni, hogy ki is állhat a kampány mögött. David Bendels ex-CSU-s politikust vették elő, aki most az AfD közeli Deutschland-Kurier főszerkesztője. Ezek után ne csodálkozzunk, hogy a zöldek által „jobboldali mocsokkampánynak” nevezett akció az AfD-re lett rögtön rákenve. Az AfD persze azt nyilatkozta: „Habár tartalmilag ez a kampány üdvözlendő és több ponton egyezik a mi választási programunkkal, semmilyen szervezeti, finanszírozási vagy egyéb kapcsolat nem fűzi az AfD-hez.”
Magyarországon jelenleg nincs komolyan vehető “zöld” párt, de a német példákat szolgaian, utasításra másoló ellenzék a paksi bővítés leállításával kampányol és a fizikailag lehetetlen “megújuló” energiaprogramját ugyanúgy a lakossági áramár háromszorosára emelésével finanszírozná, mint a németek.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS