Pesti Srácok

Elemzés: két éve tart az orosz–ukrán háború, így néz ki a világrendszerváltás folyamata

null

Immáron két éve tart az orosz–ukrán háború, és továbbra is nehéz lenne megmondani, mikor érhetnek véget a harcok – írta a XXI. Század Intézet vezető kutatója. Kosztur András elemzésében rámutatott: a háború eseményei heves vitákat gerjesztettek, egymásnak ellentmondó állítások és értelmezések szegeződtek egymásnak. Azonban meglátása szerint két év alatt sok minden világossá válhatott a háború alakulását és a nemzetközi folyamatok irányát tekintve is.

– áll a XXI. Század Intézet elemzésében. Kosztur András szerint ma már senki nem kérdőjelezi meg az oroszok légi és tüzérségi fölényét, a részleges mozgósítás kisebb fennakadások ellenére is sikeres végrehajtása és a folyamatos toborzás a létszámfölényt is biztosítja számukra. Hozzátette: még azok az állítások is viszonylagossá váltak, amelyek a nyugati haditechnika fölényére vonatkoztak az orosszal szemben,

PestiSracok facebook image

Felszínre törnek a belső ellentétek az ukránoknál

– írta Kosztur András. Az elemzés kitér arra:

Hozzátette: az unió 13. szankciós csomagja is jórészt az eddigi szankciók legalább valamelyest szigorúbb betartásának biztosítására irányult – olyan ágazatok, amiket a nyugati országok a saját maguk számára történő súlyos károkozás nélkül tudnának büntetőintézkedések alá vonni, nem maradtak. Az elemzésben rámutat: Oroszország nemzetközi diplomáciai elszigetelése sem volt sikeres. Példaként hozta a BRICS-csoport vagy a Sanghaji Együttműködés Szervezetének bővítését az elmúlt években, valamint a kétoldalú kereskedelmi forgalom jelentős növekedését Oroszország és olyan, kulcsfontosságú államok között, mint India, Kína vagy Törökország.

Hogyan változott az USA szerepe?

A háború lezárásával kapcsolatban az amerikai elnökválasztás lehet a legfontosabb tényező. Könnyen lehet, hogy a jövendő elnök személyétől függetlenül a béketárgyalások sürgetése felé mozdul majd el az amerikai politika az elnökválasztás után.

– írta Kosztur András. A Politico már nyíltan ír arról, hogy a terv az ukrajnai háborúban jelenleg már csak maga az ukrán hadsereg megóvása az összeomlástól, korábban pedig a The New York Times-ban jelent meg, hogy miközben az ukrán vezetők továbbra is támadnának és ehhez kérnének támogatást, addig az amerikaiak konzervatívabb elképzelésekkel álltak elő és védekezésre rendezkednének be, amelynek célja, hogy a frontvonalak tartásával párhuzamosan kreatív csapásmérésekkel (például hátországi célzott akciókkal) gyengítsék az oroszok támadó képességeit, ezzel rákényszerítve őket arra, hogy 2024 végén vagy 2025 elején méltányos békét kössenek.

– zárta gondolatait a vezető elemző.

Forrás: XXI. Század Intézet; Fotó: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat