A tavaly decemberinél gyorsabb ütemben folytatódik a monetáris szigorítás, nemcsak az alapkamat, hanem az egyhetes betéti eszköz kamatának emelésével is; a következő hónapokban a januári lépés lesz a kiindulási pont – mondta Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a kamatdöntést követő online háttérbeszélgetésen, kedden.
Hozzátette: az alapkamat szintje fokozatosan eléri majd az egyhetes betéti kamat szintjét. A két kamat különbözetének szűkülése már januárban megindult, és az első fél évben fejeződhet be a mostani kilátások szerint.
Az inflációs kockázatok továbbra is felfelé mutatnak, az MNB folyamatosan értékeli az áru-, és pénzpiaci kockázatokat
– mondta.
Idén a hazai reálkamat jelentős emelkedést fog mutatni, az év elején a maginfláció pedig a 7 százalékot is elérheti, kitolódik az infláció csökkenésének megindulása
– jegyezte meg. Az MNB kiemelten figyel a következő hónapokban a tartós inflációs hatásokra, mivel a decemberi maginfláció jóval magasabb lett a vártnál; ebben kulcsfontosságúnak nevezte Virág Barnabás a januári–februári átárazások mértékét. Arra a kérdésre, hogy a jegybank a mostani 50 bázispontnál is nagyobb emelésre készül-e, azt mondta, hogy nincsenek tabuk, sem a mértékekben, sem az eszközökben.
Olyan mértékű beavatkozásokat fogunk alkalmazni, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az inflációs kilátásokat a monetáris politika időhorizontján visszavezessük a 3 százalékos célértékhez
– mondta. A 3 százalékos jegybanki cél elérésének idejét firtató kérdésre azt mondta, hogy arra majd a márciusi Inflációs jelentés fog egyértelmű választ tartalmazni. Elmondta: alapesetben havi döntésekre kell készülni, azaz az egyhetes betéti ráta havi változására, az alapkamatot érintő döntést követően. Ugyanakkor az eszközt továbbra is rugalmasan kezelik; adott piaci esetben nem fognak hezitálni a szükséges mértékű beavatkozással. Kitért arra, hogy az infláció elleni küzdelemben nincsen gyors siker.
Elhúzódó harcra kell felkészülni
– fogalmazott. Hozzátette: ráadásul különböző frontok is vannak, ezeken kell a megfelelő válaszokat megadni. Az egyik front a kis, nyitott magyar gazdaságot a külső közegből érő hatás, azaz az áru-, és pénzpiacok rendkívül gyors változása; erre határozott választ adtak tavaly november–decemberben.
A volatilitás továbbra is magas, ezért ezután is határozott válaszra van szükség
– jelentette ki.
Forrás: MTI; Fotó: Stiller Ákos/Portfolio
Facebook
Twitter
YouTube
RSS