Erősen kezdik a törvényszékek az újévi tárgyalási sorozatot. Kétségtelen, hogy nem véletlenül övezi széles figyelem a Schadl–Völner féle ügyet, avagy a végrehajtók perét. A bírósági végrehajtók volt elnöke és az egykori igazságügyi államtitkár büntetőpere már önmagában is kuriózum. A közutálatnak örvendő végrehajtók és az igazságra felesküdött állami alkalmazott vádbeli összefonódása és annak igazságügyi megtorlása tananyag lehet a jogoktatásban. A vádat bizonyítani is kell, amit a jelek szerint meg is tesz a Fővárosi Törvényszék. Egyébként Schadl György két év után először mehet majd otthonról a bíróságra, hiszen még karácsony előtt szabadult.
Élénk érdeklődés övezi a végrehajtók perét, avagy a Schadl–Völner ügyet, amely a héten folytatódik a Fővárosi Törvényszéken. A perfolytatás nemcsak az év eleji folytatás miatt rendkívüli, hanem azért is, mert a végrehajtók volt elnöke két év után otthonról mehet majd a bíróságra. Schadl Györgyöt ugyanis még karácsony előtt szabadították a letartóztatásból, bűnügyi felügyelet alá helyezték, otthonát csak bírói engedéllyel hagyhatja el. Az ügy másik főszereplője, Völner Pál, volt igazságügyi államtitkár az eljárás kezdete óta mindvégig szabadlábon van.
A közutálatnak örvendő végrehajtók és az igazságra felesküdött állami alkalmazott vádbeli összefonódása és annak igazságügyi megtorlása tananyag lehet a jogoktatásban.
A jelenlegi állás szerint a Fővárosi Törvényszéken egyre inkább bizonyítottnak tűnnek a vádak. A bizonyítást nagyban erősíti, hogy a 23 vádlottból 10 tett teljes körű beismerő vallomást a négy napos előkészítő ülésen. Köztük 6 bírósági végrehajtó volt. Valamennyi beismerést tevő vádlott felfüggesztett szabadságvesztést kapott.
Nézzük, mivel is vádolják Schadl Györgyöt és Völner Pált, valamint a többi vádlottat. A vád lényege szerint Schadl jogtalan előnyként rendszeresen pénzt – 2021 nyaráig legalább 83 millió forintot – adott át Völner Pálnak, aki ezért a pozíciójából eredő befolyását Schadl érdekeinek megfelelően gyakorolta. A vádhatóság szerint a végrehajtók elnöke hét társával előzetesen megállapodott abban, eléri, hogy önálló bírósági végrehajtói kinevezést kapjanak, amiért cserébe a végrehajtói irodájuk működéséből őket illető osztalékot részben vagy egészében visszakérte tőlük.
A tárgyalássorozat tavaly februárban kezdődött. Az előkészítő ülésen az ügyész Schadl Györgyre tíz, Völner Pálra nyolc év börtönt kért teljeskörű beismerés és a tárgyalásról való lemondás esetére. Schadlra 200, Völnerre 25 millió forint pénzbüntetés kiszabását is indítványozták, továbbá mindkettőjüknél tíz év közügyektől eltiltást, a jogi végzettséghez kötött foglalkozástól végleges hatályú eltiltást kértek, valamint vagyonelkobzást a jogtalan gazdagodásuk erejéig.
Mindketten tagadták/tagadják bűnösségüket, nem mondtak le a tárgyaláshoz való jogukról, így került bizonyításra az ügy.
Kiemelt kép: Schadl György még a végrehajtók elnökeként nyilatkozik (videókivágás)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS