Vélhetően fantomizálódott Szanyi Tibor bő évtizeden keresztül az állami kasszákat kopasztó család vállalkozása, az Euro-Info Sevice Kft. – tudta meg a PestiSrácok.hu. Lapunk birtokába került dokumentumokból az is kitűnik: több tízmillió forintjába került az adófizetőknek a Honvédelmi Minisztérium és Szanyi Tibor cége között még az első Orbán-kormány idején indult jogvita, ami azért keletkezett, mert Szanyi a szerződéses kötelezettsége ellenére nem volt hajlandó visszaadni az államnak a félmilliárd forint értékű margitszigeti honvéd klubot. Pedig a politikus cége havonta alig kétszázezer forintért bérelhette ki az értékes komplexumot, a hivatalos magyarázat szerint az uniós csatlakozást segítő Európa Ház nevű intézmény létrehozására, habár saját bevallása szerint leginkább az MSZP felső vezetése járt oda mulatozni. A kétes célú használatot az MSZP EP-listáját vezető Szanyi Tibor avval fejelte meg, hogy közel ötmillió forintos bérleti díj- és számlatartozást halmozott fel. A nagyszájú szocialista a PS Moziban ezúttal megtagadta a válaszadást.
HUTH GERGELY – PestiSrácok.hu
Újabb részleteket tártunk fel Szanyi Tibor III/III-as és III/IV-es állambiztonsági érdekekkel átszőtt, a rendszerváltás hajnalán szárba szökkent Európa-projektjéről, amiről a múlt héten jelentettünk meg oknyomozó cikket (ITT!). Emlékezetes, hogy a most az MSZP listájának az éléről az Európai Parlamentbe készülő Szanyi Tibor a nyolcvanas években, rögtön az egyetem elvégzése után kalandos nemzetközi diplomáciai karrierbe kezdett. A III/III-as csoportfőnökség egyik utolsó parancsnoki jegyzőkönyvéből derült ki, hogy a pártállami titkosszolgálat törekvése volt a formálódó európai integráció szerveibe való beépülés. Erre a KGB-közeli Béke Világtanács alapjain egy Európa Ház nevű intézmény és azon belül egy Európai Információs Szolgálat felállítását tűzték ki célul, amiben kulcsszerepet kapott az azóta III/III-as múltjával lelepleződött Barabás Miklós, a rendszerváltás utáni szocialista kormányok kedvenc civil vezére, akit azóta is minden lehetséges nyugati intézménybe delegáltak. Szanyi a PestiSrácok.hu-nak adott interjúban azt állította, nem tudott a III/III törekvéséről és csak a véletlen műve, hogy ő 1991-ben Euro-Info Service Kft. néven hozott létre a nagy nyugati intézményekkel kapcsolatot tartó vállalkozást, majd a Honvédelmi Minisztériumtól szinte ingyen bérbe vett, a nyolcvanas évek luxusát tükröző margitszigeti honvéd klubot éppen Európa Ház névre keresztelte, ahol gyakran tartott közös szeánszokat Barabás Miklós szintén Európa Ház nevű civil szervezetével…
Havi kétszáz egy kisebb palotáért
A PestiSrácok.hu azóta nagyobb rálátást nyert Szanyi Tibor Európa-projektjére. Többek között megtudtuk: több tízmillió adóforintot emésztett fel Szanyi törvénytisztelőnek a legkevésbé sem nevezhető jogvitája, ami 1998-ban indult, azt követően, hogy a szocialista politikus a működtetési szerződésben kikötött 90 napos, indoklás nélküli felmondási idő dacára nem volt hajlandó visszaadni a Honvédelmi Minisztériumnak a margitszigeti honvéd klubot. Tudni kell, hogy az akkor félmilliárd forint értékűre becsült, Budapest egyik legdrágább területén fekvő Duna-parti ingatlan száz fős étteremmel, sörkerttel, grillterasszal, tucatnyi vendégszobával, konferenciateremmel, irodákkal, fitneszklubbal és fél tucat színvonalas teniszpályával rendelkezett, ám Szanyinak 1994-től fogva, amikor is Európa Ház létesítése céljából azt a honvédelmi tárca sportegyesületétől kibérelte azt, mindössze havi 200.000 forint plusz áfa bérleti díjat kellett fizetnie, illetve a sportlétesítmények bevételeinek egy részével a budapesti Honvédot kellett támogatnia. A magasztos célból (amit Szanyi egyik panaszos levelében információink szerint így fogalmazott meg: “az Európa Ház országos jelentőségű EU tájékoztatási célponttá vált, ahol az érdeklődők eredeti forrásokból szerezhetik meg a tudást, ami hazánk európai integrációja szempontjából rendkívül fontos”), igen kevés valósult meg. Néhány konferencia, többek között az európa házas Barabás Miklósékkal, diplomatákkal és különféle kárderekkel, illetve egy EU-könyvtár működtetése. Ezen felül Szanyi Tibor a Margitszigeten nyitotta meg képviselői irodáját és Európai Információs Szolgálatát, amely tulajdonképpen egy kereskedést takart, ahol az EU, az Európa Tanács, a Világbank és más nemzetközi szervek kiadványaihoz lehetett hozzájutni. Üzletét nem kis mértékben állami megrendelésekre alapozta, hiszen a Szanyi-cég évi ezer eurónál startoló sajtószemléjét jobbára állami cégek, intézmények fizették elő. Továbbá Szanyi különféle vendéglátós vállalkozóknak bérbe adta a kádárbarokk kóceráj értékesebb részét, nyilván havi 200.000 forintnál jóval többet akasztva a bizniszen.
Italozni hívta Hornékat…
Volt a margitszigeti Európa Háznak egy másik sajátos funkciója is, amiről Szanyi Tibor egy tavalyi, az Origo.hu-nak adott kilométernyi hosszúságú, erősen PR-szagú, portrévá formált interjújában, az Italozni hívta Hornékat című fejezetben ezt olvashatjuk (az Európa Ház küldetésének Szanyi-barát olvasatával fűszerezve):
“A Euro Info Service az Európai Közösség (az EU elődje) magyarországi kiadványait adta ki, és az uniót népszerűsítő rendezvényeket szervezett. A korábban külgazdasággal foglalkozó szakembernek nem volt nehéz a brüsszeli kapcsolatainál kilobbiznia a megrendeléseket, a cég elkezdett felfutni, majd 1994-ben a Margitszigeten Szanyi létrehozta az úgynevezett Európa Házat, amely az akkori cikkek szerint az EU-s csatlakozást népszerűsítő kulturális és szabadidős központ volt. Emellett a Horn-kormány tagjainak kedvelt találkozóhelye is lett. “Beszédek, vacsorák, tenisz, éjszakába nyúló italozások voltak, Tibor pedig remek házigazda és mókamester volt” – elevenítette fel a Horn-kormány egyik tagja az Európa Házban szerzett emlékeit.
Szanyi ugyanis egyre szívesebben hívta és látta vendégül az akkori MSZP-SZDSZ-kormány prominenseit. Horn Gyula kormányfő és Kovács László külügyminiszter is nemegyszer megfordult a Margitszigeten, és az akkori szemtanúk szerint közeli kapcsolatba kerültek Szanyival. Akinek azért is volt érdeke a jó viszony, mert az Európa Ház honvédségi épület volt, vagyis a Honvédelmi Minisztériumtól is függött, milyen feltételekkel használhatja a margitszigeti létesítményt.”
A milliókkal tartozó Szanyi-céget ki kellett lakoltatni
Ilyen előzmények után nehezen értelmezhető az az erkölcsi magaslat, amelyről Szanyi Tibor a bérleti szerződés 1998. novemberi felmondását követően az állami, honvédelmi vezetőket oktatta. Szanyi mondva csinált okkal (különféle szakértői dokumentációkban egyértelműen cáfolt költséges felújításokra hivatkozva) nem volt hajlandó elhagyni a terepet és rendre az uniós integráció érdekének sérelméről, az akkori ellenzék elleni durva támadásról nyilatkozgatott. Mindeközben a Szanyi-cég még a bérleti díjat és a közüzemi számlákat sem fizette, a bírósági per kezdetekor már majdnem ötmillió forinttal tartozott a honvédelmi tárcának. A szocialista politikus Euro-Info Service Kft.-jét több kilakoltatási kísérlet után csak az eredeti felszólítás után két évvel, 2000. májusában sikerült kitenni az elvtársi dácsából. Később, a Medgyessy-kormány idején végül a kamatok és a követelés egy részét elengedte a tárca, de Szanyiéknak így is több mint hárommillió forintot kellett megfizetnie a peren kívüli egyezség során. A Honvédelmi Minisztérium sajtóosztályán a PestiSrácok.hu azt az információt kapta, hogy a pereskedéssel járó kusza jogi helyzet éveken át megakadályozta az értékes, de egyre pusztuló épület normális hasznosítását, ám a minisztérium épp a közelmúltban kötött megállapodást az egykori Honvéd Club átadásáról a sportingatlanokat kezelő állami szervezetnek, így a két évtizedes kótyavetye után végre a magyar sportot, azon belül is vélhetően az idei vízilabda-EB-t és a vizes sportélet különféle rendezvényeit szolgálhatja a komplexum. A PS úgy értesült: a Szanyi-cég által teremtett jogi húza-vona és a bizonytalan helyzet alatti őrzés-védés és állagmegóvás összességében kis híján nyolcvanmillió forint kiadást jelentett az államnak.
Épp most tüntették el az ex-Szanyi-céget
Ilyen kalandos előélet, illetve az előző oknyomozó riportunkban ismertetett, összességében sok tízmillió forintos, de kétes értelmű állami megbízások után épp a közelmúltban jutott Szanyi Tibor családi cége a nagy elődök sorsára. (Emlékezetes: a Magyar Nemzet tárta fel, hogy görög vásárlók kezén fantomizálódott az MSZP több saját alapítású cége, többek között a Kime-Net Kft., és ilyen sorsra jutott a Gyurcsány-Apró-család több vállalkozása, például a Nomentana Kft. amelynek kálváriáját ugyancsak a Magyar Nemzet írta meg (ITT). Az OPTEN Cégtár adatai szerint Szanyi Tibor tavaly áprilisban látta elérkezettnek az időt, hogy elpasszolja 1991-ben alapított, a kommunista állambiztonsági szolgálat egyik utolsó műveletével egybecsengő céllal és névvel alapított cégét a HT General Bau GmbH-nak (ahogy Szanyi a PestiSrácok.hu-nak állította, egy “német színtársulatnak”), amely cég furcsa módon az állítólagos német komédiásoktól idén januárban egy Ceki János nevű vajdasági férfihoz került. A Cégbíróságon kedden a PS munkatrása azt a tájékoztatást kapta, hogy a kft. ellen törvényességi felügyeleti eljárás indult, amit szinte kivétel nélkül akkor rendelnek el, ha egy vállalkozás (többnyire tartozásokkal) fantomizálódik, elérhetetlenné válik. Mint kedves olvasóink a PS Mozi felvételén (1:20-tól) láthatják: ez utóbbi fejleményeket az MSZP EP-listavezetője ma már nem volt hajlandó kommentálni.
Vezető képünkön: Szanyi Tibor, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium politikai államtitkára 2005. novemberében megnyitja az MSZP országos európai integrációs tagozata által Európa mi vagyunk címmel rendezett zártkörű konferenciát a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének székházában. Mellette Horn Gyula, Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc. MTI Fotó: Illyés Tibor
A videót készítette Huth Gergely és Bábelhal
Facebook
Twitter
YouTube
RSS