Magyarország évente mintegy 600 millió eurót fog hazavinni az orosz olajra kivetett adóból – írja a Guardian. A lap a Eurointelligence kutatási ügynökség jelentésére hivatkozva kijelentette, hogy az orosz olajra kivetett adó „mindenki más rovására megy az EU-ban”. Magyarország határozatlan idejű mentességet kapott az orosz olajimport uniós tilalma alól.
Magyarország egyike volt annak a három tengerparttal nem rendelkező országnak Szlovákiával és Csehországgal, amelyek határozatlan idejű mentességet kaptak az orosz olajimportra vonatkozó uniós tilalom alól – minderről a Guardian publikált cikket. A lap felidézi: a legutóbbi orosz szankciókkal kapcsolatos egyhónapos vita után az EU vezetői megállapodtak egy olajembargóról, amely az év végéig az orosz import 90 százalékát fedezi. Megígérték, hogy megállapodásra jutnak az embargó „a lehető leghamarabbi” befejezéséről, anélkül, hogy dátumokat tűznének ki. Úgy fogalmaznak:
A Eurointelligence elemzése azt sugallja, hogy Orbán Viktor miniszterelnök kevéssé van ösztönözve arra, hogy csatlakozzon az EU orosz olajimport-tilalmához. „Orbán számára a vezetékes import megtartása, de minden más embargója a legjobb” – írta a hivatal. „Kormánya profitálhat a magasabb olajárakból és az orosz nyersolaj folyamatos szállításából, ha zsebre vágja a bevételek egy részét, mindenki más rovására az EU-ban. Mi oka lehet arra, hogy meghátráljon ettől?”
Jack Smith, a Eurointelligence elemzője szerint a Brent kőolaj globális benchmark árával kapcsolatos feltételezés alapján Magyarország évi 600 millió dollárt kereshet, ami szerinte részben fedezné növekvő költségvetési hiányát.
Magyarország ebben a hónapban rendkívüli adót vezetett be az energiavállalatokra és a légitársaságokra, miután az államháztartás mínuszba ment a választások előtti költekezést követően. A Reuters szerint a kormány 7,2 milliárd dolláros költségvetési hiányról számolt be január-áprilisban, miután a választások előtti adócsökkentéseket és nyugdíjemeléseket kifizették, ami miatt Orbán negyedszerre is választást nyert
– írja a Guardian, amely hozzáteszi: az EU illetékesei optimizmusukat fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy hamarosan megállapodás születhet az EU olajembargójának lezárásáról. Orbán azonban a múlt héten azt mondta a Kossuth Rádiónak, hogy a felmentés megszüntetése „nem megy gyorsan, és óriási pénzbe fog kerülni”.
Orbán tipikusan lázító nyilatkozatában az EU-t és a nemzetközi filantrópot, Soros Györgyöt tette felelőssé Oroszország Ukrajnával folytatott háborújának „elnyújtásáért”. A magyar származású Soros régóta egy antiszemita összeesküvés-elméletekkel tarkított, államilag támogatott kampány célpontja. Orbán legutóbbi kijelentései egybecsengtek ezzel a bizonyítékoktól mentes retorikával: „Ma már teljesen nyilvánvaló, hogy vannak olyan üzleti körök, amelyeknek érdeke a háború, és ezeket Soros György szimbolizálja”
– hangsúlyozza a lap.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS