Az utóbbi időben egyre több hír szólt a családokról, a családok támogatásáról és arról, vajon jól dönt-e a kormány, amikor a gyermekvállalást ösztönzi. A hazai ellenzék több esetben is kritizálta már a mostani rendszert, a kutatások és a számok azonban mást mutatnak! De miről is van szó? Nézzük!
A Századvég Alapítvány és a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) közös szervezésében valósult meg az az online konferencia, amely az Európa Projekt elnevezésű kutatás családokat érintő kutatási eredményeinek bemutatására fókuszált.
A CSALÁD ÉRTÉK
Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter nyitóbeszédében kiemelte, hogy a publikált kutatás eredményei azért is fontosak, mert egyértelműen mutatják: az európai országokban hogyan vélekednek a családokról, a gyermekvállalásról és a családtámogatásokról. A miniszter videóüzenetében elmondta, hogy az európai emberek többsége értéknek tekinti a családot, ezért is jó azt látni, hogy Magyarországon fontos a családközpontú támogatási rendszer léte. A kormány segíti az otthonteremtést, és látszik, hogy szükség van ezekre. Novák Katalin három főbb állítást emelt ki a kutatásból.
A miniszter elmondta, hogy Európában általánosságban családközpontúan gondolkodnak az emberek, ugyanakkor ebből a mezőnyből kiemelkedik Magyarország, mert ez ránk, magyarokra jellemző a leginkább. Hazánkban tíz éve folyik meghatározó családpolitika: Alaptörvénybe foglalták a család fontosságát, ezt segítik egyéb jogszabályok és a családközpontú rendszer is. A tavalyi évtől a négygyermekes édesanyák SZJA-mentességet kapnak, könnyebbé vált a gyermeknevelés. A babaváró támogatás, az Erzsébet-táborok és az egyéb támogatások ehhez mind hozzájárulnak. Novák Katalin azt is kiemelte, hogy az európaiak kétharmada saját lakásban szeretne élni, de Magyarországra ez különösen igaz. Az idei évben kiegészült az otthonteremtési program, amely óriási érdeklődést váltott ki és a miniszter elmondta, hogy bíznak benne, ezekkel is tudnak segíteni.
Európa minden országára jellemző, hogy a polgárok a tömeges migráció helyett inkább a családtámogatásokban látják a demográfiai problémák megoldását
– mondta el a miniszter. Novák Katalin az is hangsúlyozta, hogy nem mindenhol születnek megfelelő döntések, de a magyar kormány továbbra is azon fog dolgozni, hogy támogassák a magyar családokat.
A POLITIKÁNAK DÖNTENIE KELL, HOGYAN REAGÁL KORUNK KIHÍVÁSAIRA
Barthel-Rúzsa Zsolt, a Századvég Alapítvány Kuratóriumának elnökhelyettese köszöntő beszédében elmondta, hogy az alapítvány immár ötödik alkalommal végezte el ezt a kutatást azzal a céllal, hogy feltérképezze az európai polgárok véleményét. Főleg a migráció, az általános konjunktúraérzet, a brüsszeli politika, a keresztény kultúra, a szólásszabadság, a külföld politikai szerepe, valamint a családok és családtámogatások kerültek fókuszba. Az elnökhelyettes elmondta, hogy a világjárvány miatt új kihívásokkal kerültünk szembe és az elkövetkezendő időszakban el kell döntenie a politikának, hogyan reagálnak a népesedési kihívásokra. Barthel-Rúzsa szerint egyértelművé kell tenni, hogy kiállnak a hathatós értékek mellett, amellyel nem adják fel az identitásunkat. Ha válaszút elé kerülnek, akkor meg kell értenie a politikusoknak, hogy csak az erős Európa bír ellenállni ezeknek a kihívásoknak. A kutatás eredményei kapcsán hozzátette: azokat ma mutatják be, és a józan ész győzelméhez járulnak hozzá.
HAZÁNKBAN NŐTT A LEGNAGYOBB MÉRTÉKBEN A GYERMEKVÁLLALÁSI KEDV
Fűrész Tünde, a KINCS elnöke elmondta, hogy egyértelműen kitűnik a publikált kutatásból: a magyar az egyik leginkább családcentrikus nép. A szakember szerint a gyermekvállalási kedv nálunk nőtt a legnagyobb mértékben 2010 óta – teljes termékenységi arányszám –, a franciáknál és más országokban azonban csökkent ez a mutató. A házasságkötések száma 2010-hez képest majdnem megduplázódott, Hollandiában azonban tizenöt százalékkal csökkent.
Fűrész Tünde a családi életforma kapcsán elmondta, hogy a gyermektelen háztartások aránya megnőtt, stabilabbak lettek a párkapcsolatok. Összességében mind a Századvég kutatása, mind az Eurostat nyolc-tíz évre vonatkozó adatai alátámasztják, hogy hazánkban jó úton haladunk, amikor azt látjuk, hogy a kormány a családok támogatását tűzte zászlajára.
BEVÁNDORLÁS HELYETT GYERMEKVÁLLALÁS
A kutatásról Pillók Péter a Századvég Politikai Iskola Alapítvány Társadalomtudományi Kutatócsoportjának igazgatója elmondta, hogy az Európai Unió tagországai mellett az Egyesült Királyságra, Norvégiára és Svájcra terjedt ki, így harmincezer, véletlenszerűen kiválasztott, felnőtt korú személyt kérdeztek meg a CATI – módszerrel. Mint azt Pillók elmondta: Magyarországon a megkérdezettek több mint kilencven százalékának nagyon fontos, hogy saját tulajdonú lakásban éljen.
A válaszadók többsége, ötvenhárom százaléka részéről igény mutatkozik arra, hogy a demográfiai problémákat a születésszám növelésével kíséreljék meg megoldani, illetve a bevándorlás helyett a családokat támogassák. A válaszadók meghatározó többsége, hatvankilenc százaléka alapvetően egyetértett azzal, hogy országa a belső erőforrásokra támaszkodjon és a helyi családokat támogassa a bevándorlás helyett. Az igazgató kiemelte, hogy a népességcsökkenés orvoslására összeurópai szinten az európai népesség ötvenhét százaléka szerint a gyermekek helyben születését kell támogatni, nem pedig a migrációt. Két ország: Írország és az Egyesült Királyság azok, ahol inkább a bevándorlást választanák a válaszadók.
Pillók szerint a legnagyobb arányban azok vannak, akik három gyermek vállalását tartják ideálisnak, és nálunk vannak a legtöbben, akik szeretnének családot alapítani.
TÁMOGATNI KELL A FIATALOKAT
A fiatalok támogatása Magyarországon nyolcvannyolc százaléknak fontos, összeurópai szinten pedig a megkérdezettek fele mondta azt, hogy segíteni kell őket. Pillók úgy véli, hogy a kutatás rávilágít arra, hogy a megkérdezettek nyolcvankét százaléka szerint inkább fontos a családbarát mentalitás. Hiába a pénz, kell hozzá a mentalitás is – hangsúlyozta a szakember.
A konferencia kerekasztal beszélgetéssel zárult, ahol Molnár Balázs, a KINCS stratégiai és koordinációs elnökhelyettese, Kardosné Gyurkó Katalin, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke, Király Nóra, a Fiatal Családosok Klubjának alapítója és Nagy Anna, az Egyszülős Központ alapítója, elnöke beszélgettek. A teljes beszélgetés itt érhető el.
Forrás: PS/MTI; Vezető kép: MTI/Czeglédi Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS