Pesti Srácok

Megbukott az ellenzéki demokrácia – Egy nagy színjáték lehet az egész előválasztás

null

Lebukott, vagy inkább megbukott az ellenzéki összefogás állítólag rendkívül demokratikus, közös jelöltválasztási társasjátéka, az úgynevezett előválasztás. Az egész nem más, mint adatgyűjtés és egyszerű színjáték. Ennek bizonyítéka a Veszprémben kirobbant DK-balhé. Korábban már megírtuk, hogy Gyurcsány Ferenc régi fegyverhordozóját, hű pártkatonáját dobta félre Veszprémben, és egy teljesen ismeretlen ügyvédet, a veszprémiek szerint esélytelen jelöltet indítanak az előválasztáson, úgy, hogy erről az alapszervezet tagságát semmilyen formában nem kérdezték meg. A most birtokunkba került belső levelezés tanúsága szerint olyannyira eldöntött dolog az esélytelen jelölt indítása, hogy a veszprémi alapszervezet tagjainak az etikai bizottsághoz benyújtott panaszát is lesöpörték. A kialakult helyzet a Demokratikus Koalíció veszprémi jelenlétét is veszélyezteti, ugyanis az alapszervezetnek a történtek miatt hetek óta már vezetése sincs. Az már csak hab a tortán, hogy az országos elnökség már ott tart, hogy egy taggyűlést sem képes saját alapszabályának megfelelően összehívni.

Nemhogy csillapodna, tovább fokozódik a feszültség a DK-ban. A Gyurcsány-párt veszprémi alapszervezetének hetek óta nincs vezetése, a tagság fellázadt, mert az országos vezetés a fejük felett átnyúlva, sőt, a tudtuk nélkül döntött arról, hogy egy, a közéletben ismeretlen veszprémi ügyvédet indítanak az előválasztáson, Gyurcsány régi harcostársát, Katanics Sándort pedig kispadra ültetik. Katanics a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, választókerületi elnöki pályázatát is visszavonta, azaz nem vezeti tovább az alapszervezetet, mert nem tud felelősséget vállalni egy olyan jelöltért, akit nem ismernek és akit nem a tagság választott. Több veszprémi DK-s is összefogott, mert nem akarják elfogadni, hogy az elnökség ennyire semmibe vette a párt tagságát, sőt, mi több, pártjuk alapszabályait. A történteket antidemokratikusnak, szabályellenesnek tartják, ezért az etikai bizottsághoz fordultak.

A birtokunkba került belső levelezés tanúsága szerint egyre nagyobb a fejetlenség. A veszprémi DK a megszűnés határán táncol, a Varju László által összehívott taggyűlésre – mivel álláspontjuk szerint az is szabálytalan volt – el sem mentek. Februárban egy veszprémi DK-s kereste meg a szerkesztőségünket és panaszkodott arra, mennyire antidemokratikus valójában a pártjuk, hogy az országos elnökség magasról tesz a vidéki alapszervezetekre, pláne a tagságra, hiszen még a véleményüket sem kérték ki, a hátuk mögött valamilyen titkos alkuk alapján döntöttek, amiben a helyi érdekek egyáltalán nem játszottak szerepet.

Katanics megtette a kötelességét, Katanics mehet

PestiSracok facebook image

Mindenki megdöbbenésére a DK nem a régi harcostársat, a több évtizede aktívan Gyurcsány mellett politizáló Katanics Sándort indítja az előválasztáson a veszprémi választókerületben, hanem egy ismeretlen ügyvédet. Erről a tagság ráadásul akkor értesült, amikor már a döntés megszületett. Katanics Sándor a történtek után lemondott a választókerület vezetéséről. Mindez még februárban történt, a DK veszprémi alapszervezetének azóta egyáltalán nincs vezetése. Varju László megpróbált valamilyen taggyűlést összegründolni, hogy ott rendbe tegyék az alapszervezet dolgait, de azt a gyűlést sem sikerült az alapszabályzatuknak megfelelően összehívni, nem is ment el rá senki.

Informátorunk szerint szerették volna az alapszervezeten, illetve párton belül rendbe tenni a dolgokat, négy tagjuk panaszlevelet fogalmazott meg az etikai bizottságnak, amelyben azt kérték, semmisítsék meg az elnökség február 12-én hozott döntését a jelölt személyét illetően, az országgyűlési képviselőjelöltet ugyanis a tagság megkérdezése nélkül választották ki. Taggyűlést sem tartottak, és más módon sem kérdezték meg őket, kit szeretnének megmérettetni Veszprémben az előválasztáson. Az etikai bizottság mondvacsinált indoklással lesöpörte a kérelmet. Ugyan fellebbeztek, de a kialakult helyzet egyre aggasztóbb.

fogalmazott az informátor. Egy, a birtokunkba került belső levelezés szerint egyre nagyobb a fejetlenség. A veszprémi alapszervezet elnökségének mandátuma már 2020 végén lejárt. Katanics Sándor eddigi elnök, akinek jelöltségére joggal számított a tagság, újra pályázott az alapszervezet vezetésére. A járványügyi korlátozások miatt a taggyűlést halogatták, Katanics pedig ügyvivőként vitte tovább a csapatot, egészen addig, míg őt is félreállították. Akkor lemondott az ügyvivő elnökségről és a pályázatát is visszavonta. Az egyik tag egy körlevélben azt írta:

A levél írója azt is megjegyezte, hogy az alapszervezeti taggyűlést normális esetben az elnök hívja össze; ezt ugyan az országos elnökség is megteheti, de megvannak a párt alapszabályzatában lefektetett szabályai.

– olvasható a levélben. Azt is hozzátette, hogy Varju meghívója így nem több, mint az újdonsült jelölt-jelölt irodájában történő beszélgetésre invitálás.

Többek között ez a levelet fújta be a postaládánkba a szél

Az előválasztás győztese az, akire Gyurcsány rámutat

Információink szerint a sajátos taggyűlésre nem is ment el senki, az új jelölt-jelölt meg Varjuék beszélgethettek egy jót magukban. A demokrácia gyakorlása azóta sem megy a párt funkcionáriusainak, ugyanis a veszprémi DK-sok panaszát arra való hivatkozással utasították el, hogy egy jelöltállításnál, ha ki is kellene kérni a tagság véleményét, ez csak egy előválasztás. Nos, ezzel vagy a saját előválasztási rendszerüket bagatellizálják el – mintha az semmit sem jelentene, semmire sem kötelezne –, vagy a tagjaikat nézik ennyire madárnak. Az előválasztási rendszer lényege ugyanis elvileg az, hogy az ellenzéki pártok bárkit jelölhetnek az előválasztásra, a közös ellenzéki jelölt viszont az lesz, aki az előválasztást megnyeri. Akit azon nem indítanak, az így értelemszerűen onnantól fogva ezen a választáson nem játszik, hacsak nem tesznek a saját választási rendszerükre.

Íme, az etikai bizottság határozata

Forrásaink szerint a veszprémi botrány oka és előzménye az, hogy az előválasztást nagyon is okosan szervezik az ellenzéki pártok: előre megbeszélik, hogy a jelöltek között egy esélyes legyen, a többieket pedig úgy választják ki az ellenzéki együttműködésben résztvevő pártok, hogy azok ne jelentsenek veszélyt a közösen kiválasztott, kialkudott jelöltre. Vélhetően mind a százhat egyéni választókerületben megvan a kialkudott közös jelölt, és ahhoz, hogy ő nyerje az előválasztást, a többieknek esélytelen jelölttel kell előrukkolniuk, nem kockáztatva a paktumot. Veszprémben a közvélemény-kutatások azt mutathatták, hogy Katanics Sándor fogja megnyerni az előválasztást; a veszprémi tanár már bizonyított, évtizedek óta szereplője a helyi közéletnek, volt országgyűlési képviselő és jelenleg is az önkormányzat tagja. Ha őt, aki ráadásul Gyurcsány régi megbízható embere, csak úgy félretolták, az egyet jelenthet csupán: a DK más pártnak engedte át Veszprémet, és még a saját párttagjaik véleménye sem érdekli Gyurcsányékat. A történet egyszerű: ha nincs valódi verseny és nincsenek valódi jelöltek, akkor az egész előválasztás nem más, mint adatgyűjtés és ócska színjáték.

A fellázadt veszprémi DK-sok fellebbeztek az etikai bizottság határozata ellen

Levélben kerestük meg a DK sajtóirodáját. Azt kérdeztük, mi az oka annak, hogy a magát a demokrácia élharcosainak tartó politikusok szerveződése saját belső köreiben a demokrácia legalapvetőbb elveit nem tartja fontosnak? Mivel indokolják, hogy a tagság etikai bizottsági panaszát is lesöpörték?

A hozzánk eljutott levelek tartalmát változtatás nélkül közöljük, az abban lévő e-mail-címeket felismerhetetlenné tettük, de az eredeti, hozzánk eljuttatott levelekkel rendelkezünk. Azok tartalmáért és valóságtartalmáért a szerkesztőség felelősséget nem vállal.

Vezető kép: MTI/Máthé Zoltán

Ajánljuk még