Valamilyen rejtélyes okból kifolyólag a CEU-val kapcsolatban rendszerint rendkívül követhetetlen viszonyok kerülnek napvilágra. Gyanúnk szerint sokan elvesztek az egyetem körüli újabb huzavonában is, ezért nekiláttunk kibogozni a történetet. Valójában annyi történt, hogy a legolcsóbb megoldással próbálkoztak: a CEU-val azonos érdekkörbe tartozó amerikai Bard College egyik szakának néhány tanegységére ráfogták, hogy azok a CEU posztgraduális képzései is. Ez a történet gyökere, és eköré szőtte oda Soros egyeteme azt a rengeteg csúsztatást, mellébeszélést és önsajnáltatást, amivel ismét telekiabálták a magyar sajtót.
A CEU bezárásáról szóló mendemondákból ítélve sokak számára már az sem világos, hogy mi a tétje ennek az egész jogi cécónak az egyetem és a kormány között. Eleve két, kibogozhatatlanul összefonódott intézményről van szó egy kampuszon belül, így óhatatlanul felmerül az emberben a kiskapuzás gyanúja. Egyáltalán minek kell kettő? Azért, mert a Közép-Európai Egyetem (KEE) magyar, a Central European University (CEU) viszont amerikai oklevelet ad. Ez az amerikai oklevél az intézmény fő vonzereje, mert így az óvilági diákok anélkül szerezhetnek ilyet, hogy át kéne költözniük a világ túlsó végére.
Az intézmény bezárásáról szó sincs, hiszen a magyar oklevelet adó Közép-Európai Egyetem működését semmi sem veszélyezteti. Ám a felsőoktatási törvény módosítása értelmében Magyarország elvárja a külföldön akkreditált képzéseket és külföldi oklevelet kínáló egyetemektől, hogy az anyaországukban is rendelkezzenek egyetemi képzéssel.
Ha ilyet nem tud villantani a CEU, akkor megszűnik a kibogozhatatlan szimbiózis, és marad a KEE, amitől legalábbis sokkal érthetőbbé válna az egész felállás.
Lebuktak a kamuképzéssel
A CEU az amerikai Bard College-dzsal kötött együttműködési szerződésre hivatkozva állítja, hogy teljesítette a törvényi feltételeket. A Magyar Idők közlése szerint azonban valójában komoly gondok vannak azzal az egyetlen szakkal is, amelyet a CEU a Bard kampuszán lévő faházikóban indított. A Bard College Mesterképzésért Felelős Tanulmányi Osztályának vezetője, Janet Stetson telefonon azt mondta egy érdeklődő hallgatónak, hogy a CEU-nak nincs mesterdiplomát adó képzése náluk.
Mint kiderült, a Magyar Időknek ügyesen sikerült kiugratnia a rejtőzködő gyíkot a kő alól. Enyedi Zsolt rektorhelyettes erre reagáló, zavaros magyarázkodása szerint ugyanis
a Bard College-on indított egyetlen CEU-kurzus, az „Egyenlőtlenségek vizsgálata” valójában tényleg nem mesterképzés, hanem csupán posztgraduális kurzus,
amelyre ráadásul csak olyanok iratkozhatnak be, akik a CEU-n vagy a Bard College-on szereztek diplomát, és a két egyetem valamelyikén egy további szakra vagy posztgraduális képzésre is járnak párhuzamosan.
Mi tagadás, eléggé sikerült leszűkítenie a kört a CEU-nak, hogy kik járhatnak az anyaországi oktatási tevékenységét jelentő „szakra”.
Áldozatpóz
A CEU hivatalos válaszközleménye persze eldurrantotta az összes megszokott panelt, miszerint el akarják lehetetleníteni őket, rossz fényben tüntetik fel az egyetemet és lejárató kampány zajlik ellenük. Különösen pikáns, amikor az a CEU vágja magát áldozatpózba, amely korábban szemrebbenés nélkül hazudta, hogy az Oktatási Hivatal elismerte az egyetem törvényes működését, miközben szó sem volt ilyesmiről, aztán a gyors lebukás után újabb csúsztatással próbálta magát kimosni az előző hazugságból.
Hangsúlyozták továbbá, hogy New York Állam Oktatási Hivatala többször megerősítette a Bard College kampuszán levő faházikóban zajló oktatási tevékenység regisztrációjának tényét. Emellett fotókat is közöltek arról, amikor idén áprilisban egy magyar küldöttség (köztük Palkovics László akkori felsőoktatásért felelős államtitkár és Altusz Kristóf akkori külügyi helyettes államtitkár) látogatást tett ott, és a CEU állítása szerint meggyőződtek róla, hogy az egyetem oktatási tevékenységet folytat ott.
Tulajdonképpen nem az, de ráfoghatják, hogy az
A CEU közleménye azt is megpróbálta megmagyarázni, hogy az anyaországában csupán egyetlen nyomorult kurzusból álló oktatási tevékenységük egy posztgraduális képzés ugyan, de felfoghatjuk mesterképzésnek is:
Az oklevelet nyújtó [posztgraduális – a szerk.] képzések gyakran képezik a mesterképzések részét az amerikai egyetemeken.
Gyakran képezik… Tehát a posztgraduális képzés része lehet (!) egy mesterképzésnek. Ennyit bírt kiizzadni a CEU amerikai oktatási tevékenység címszó alatt. Egy posztgraduális képzést, amelynek a tanegységei a Bard College valamelyik mesterszakának is részei.
A sok-sok hamukázás közepette valójában annyi történt, hogy a Bard College egyik mesterszakáról összesen 12 kredit értékben, kötelezően választható tanegységekre ráfogták, hogy azok egyúttal a CEU posztgraduális képzései is.
Az ilyen kettős játékkal úgyis sok tapasztalata van a Central European Universitynek és a Közép-Európai Egyetemnek. És így válik érthetővé a CEU azon érvelése is, hogy New York Állam Oktatási Hivatala többször megerősítette az egyetem amerikai oktatási tevékenysége regisztrációjának tényét. Persze, hogy regisztrálva van, csakhogy nem a CEU posztgraduális képzéseként, hanem a Bard College mesterképzéseként. Tipikus CEU-féle csúsztatás és féligazság – pont, ahogy a magyar Oktatási Hivatal fent említett állásfoglalásával is tették.
A CEU, a Bard College és a Bitó-szalon is ugyanaz a „cég”
Erről így készséggel elhisszük, hogy valóban elfér abban a mesés faházikóban a New York állambeli Annandale-on-Hudson-ban, amit a CEU az oktatási központjaként próbál elhitetni azokkal, akiket teljesen hülyének néz. Ráadásul úgy hirdetik az egészet, mint a Bard College Levy Economics Institute és a CEU közös posztgraduális képzését, amely „mindkét kampuszon” valósul meg. Ki nem találnák, hol van a Levy Economics Institute kampusza… Igen, Annandale-on-Hudsonban, ugyanazon a kampuszon.
További kedves összefonódás, hogy a Bard College elnöke, Leon Botstein egyúttal a CEU Igazgatótanácsának elnöke, és maga Soros György is nagyvonalú támogatója az amerikai egyetemnek.
Ilyen személyi átfedések mentén igazán nem lehetett nehéz leboltolni ezt a kis svindlit, hogy a Bard College néhány tanegységére ráfogják, hogy azok a CEU tanegységei is. És ha már az összefonódásoknál járunk, a Bard College diákja volt 1956-60 között Bitó László, akiről elnevezték az egyetem 2012-ben felépült konzervatóriumi épületét. Igen, az a Bitó László.
Viszont az izzadtságszagú magyarázkodásról a CEU-nál is érezhették, hogy nagyon karcsú, így hát a „New York Államban végzett oktatási tevékenységük kiterjesztéseként” próbálták bemutatni a diákjaik ottani szervezeteknél végzett szakmai gyakorlatait meg a Bard College-dzsal fennálló cserediák-programjukat. Mondjuk ennyi erővel bármelyik magyar egyetemnek oktatási tevékenysége van ott, ahonnan fogadott már cserediákot, illetve ahova mentek már diákjai szakmai gyakorlatra.
Soros még sumákolás közben is fogához veri a garast
Hát ennyi az az oktatási tevékenység, amelyet a CEU állítólag végez anyaországában, az Egyesült Államokban. Másfél évük volt létrehozni valami lehivatkozható ottani képzést, és a hatalmas panaszáradat közepette ezt a teszkógazdaságos megoldást bírták összegereblyézni Soros György szerény anyagi lehetőségeiből.
Legalább egy nyomorult saját tanszékük lenne ott, New York államban! És akkor igazán nem kérünk sokat, hiszen a törvény valódi célja, hogy csak tényleg létező külföldi egyetemek adhassanak Magyarországon külföldi diplomát.
A CEU viszont úgy ad amerikai diplomát, hogy közben egyáltalán nem amerikai egyetem, hanem tokkal-vonóval magyarországi.
Szerintünk méltatlan, ahogy a CEU, ez a lenyűgöző szellemi műhely, a „világ egyik legjobb egyeteme” azt bizonygatja egyre hiteltelenebbül, hogy márpedig van valódi képzése abban a kicsi amerikai faházikóban. Ráadásul nincs. Az pedig még méltatlanabb, hogy lépten-nyomon lebuknak valami hazugsággal, amit aztán még kínosabb mellébeszéléssel akarnak elfedni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS