Több ok húzódik meg az üzemagyarárak emelkedése mögött. Ezek között globális, európai, regionális és országos szintű tényezők is szerepelnek, amelyek mind befolyásolják az árak mozgását – írja a Magyar Nemzet.
Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője a közösségi oldalán vázolta fel a helyzetet. A szakértő a drágulás mögött egy globális, egy európai, egy regionális és egy országos szintű okot említett meg – olvasható a Magyar Nemzetben. Az első pont arra világít rá, hogy az olajnagyhatalmak kitermelésük csökkentésével felfelé hajtják a világpiaci árakat. A Brent típusú nyersolaj hordónként ára a nyár közepén még hetven és hetvenöt dollár között mozgott, a minap viszont már kilencvennégy dolláron zárt, majd átlépte a kilencvenöt dollárt is. Második pontként arra érdemes emlékeztetni, hogy az olajtermékekre vonatkozó februári embargó – az üzemanyag-kereskedők tartalékainak kipörgésével – egyre költségesebbé teszi a gázolaj behozatalát Európába.
Az Európai Unió továbbra is importra szorul, az új ellátási útvonalak pedig hosszabbak és közvetítőkkel terheltek – azaz drágábbak, mint a korábbiak voltak
– magyarázta a szakértő. Hortay Olivér hozzátette: a Magyarországra érkező olaj tranzitdíját az ukrán és horvát fél folyamatosan és drasztikusan emeli. Ma már Ukrajnán keresztül 3,5-szörös, Horvátországon keresztül pedig csaknem ötszörös áron juthatunk energiához.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS