Megszületett a végeredmény: Pennsylvania húsz elektorával Joe Biden elérte az elnökké választásához szükséges számot, így a demokrata párt jelöltje lett az Amerikai Egyesült Államok negyvenhatodik elnöke. A hazai ellenzék egyöntetűen örvendezett Biden megválasztása miatt. Hollik István, a Fidesz kommunikációs igazgatója először is megköszönte Donald Trumpnak az elmúlt négy évet, majd reményét fejezte ki, hogy Joe Biden adminisztrációja ideológiai megfontolásból nem fogja lezülleszteni az eddigi közös eredményeket. A gratulálók sorához csatlakoztak volt demokrata párti elnökök is.
A CNN közlése szerint Joe Biden lesz az Egyesült Államok 46. elnöke. A hírcsatorna azután tette közzé a hírt, hogy Pennsylvania államban eldőlt a szavazatok sorsa, így a demokrata jelölt megkapta a megválasztásához szükséges 270 elektori jelölést. Az Egyesült Államok északkeleti részén fekvő államban a hírcsatorna összesítése szerint Biden a szavazatok 98 százalékának feldolgozása alapján 3 345 724 szavazatot kapott, míg a hivatalban lévő, republikánus párti Donald Trumpra 3 311 310 ember szavazott. A kettejük közötti különbség 34 414 szavazat. Az elnököt hivatalosan a decemberben összeülő, 538 tagú elektori kollégium választja majd meg, ahol a győztesnek 270 elektor szavazatára van szüksége az elnökké választáshoz. Biden Pennsylvania megnyerésével jelenleg 273 elektor támogatásával rendelkezik a CNN szerint.
Az amerikai hírcsatorna, a Newsmax azt írta, bár a mainstream média kijelentette, hogy Joe Biden nyerte meg az elnökválasztást, ők ezt még nem erősítik meg. Felidézik, hogy Biden győzelmének előrejelzése háromnapos bizonytalanság után történt, miután a levélszavazatok jelentősen késleltették a szavazatszámlálást. Emlékeztetnek arra, hogy Donald Trump alig egy órája a Twitteren bejelentette, hogy megnyerte a választást, ráadásul fölényesen.
Volt demokrata elnökök is gratuláltak Bidennek – Michiganben újraszámolják a voksokat
Három volt demokrata elnök, Barack Obama, Bill Clinton és Jimmy Carter már gratulált Joe Bidennek. Közleményében Obama úgy fogalmazott: Biden tudja, mi kell az elnökséghez, és máris ennek megfelelően viselkedik. Hozzáfűzte: Biden a Fehér Házban olyan különleges kihívások sorozatával találja majd szemben magát, amilyennel hivatalba lépő elnök még nem találkozott. Bill Clinton a Twitteren, Carter pedig közleményben gratulált Bidennek és Kamala Harrisnek.
Amerika hallatta a hangját, és a demokrácia győzedelmeskedett
– írta a mikroblog-bejegyzésben az Egyesült Államok 42. elnöke, Bill Clinton. Közben Donald Trump amerikai elnök – akit golfozás közben ért a hír, hogy Biden győzött Pennsylvaniában és győzni fog Nevadában is – újabb közleményében leszögezte:
az egyszerű tény az, hogy a választásnak nincs vége. Joe Bident még egyik államban sem igazolták hivatalosan győztesként, kivált igaz ez az erősen vitatott államokra, ahol kötelező újraszámlálás lesz, vagy azokra, ahol kampányunk érvényes és legitim jogi eljárásai után születik meg a végső győztes.
Az elnök hozzátette: hétfőtől megindítják a bírósági pereket annak érdekében, hogy biztosítsák a választási törvények teljes körű tiszteletben tartását, és hogy a jogszerű győztest iktassák majd be.
Közben Michigan egyik megyéjében újraszámolták a voksokat. A számítógép szoftverjének meghibásodása miatt ugyanis Joe Biden győzelmét mutatták ki. Az újraszámolás Donald Trump győzelmét hozta, aki így több, mint kétezerrel több vokssal gyarapodott. A Republikánus Párt Országos Bizottságának (RNC, a párt vezető szerve) elnöke, Ronna McDaniel még pénteken este a párt michigani elnökével, Laura Coxszal tartott közös sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy a számítógépes rendszer szoftverhibája miatt Michigan egyik megyéjében a Donald Trumpra leadott voksok közül hatezret Joe Biden javára írtak. Cox elmondta, hogy a hibát észrevették, a szavazatokat kézzel átszámolták, de a republikánusok élnek a gyanúperrel, hogy a tagállam többi megyéjében is előfordulhatott ilyen hiba. A többi 47 megyében ugyanis szintén ugyanezt a szoftvert használták.
Biden a Twitteren is bejelentette győzelmét
Joe Biden videobejegyzést tett közzé a Twitter-oldalán, amelyben megköszönte, hogy Amerika vezetőjévé választották. Bár a szavazást egyelőre csak a média zárta le, hivatalosan még nem lezárt ügy, a Twitter ellenőrzői most nem jeleztek téves információt.
America, I’m honored that you have chosen me to lead our great country.
The work ahead of us will be hard, but I promise you this: I will be a President for all Americans — whether you voted for me or not.
I will keep the faith that you have placed in me. pic.twitter.com/moA9qhmjn8
— Joe Biden (@JoeBiden) November 7, 2020
Hollik: Majd meglátjuk…
Hollik István, a Fidesz kommunikációs igazgatója Facebook-bejegyzésben kommentálta az amerikai eredményeket.
Köszönjük, Trump Elnök Úrnak az elmúlt négy évet! Neki köszönhetően lettek olyan kiválóak a magyar-amerikai kapcsolatok, mint még soha. Reméljük, hogy Joe Biden adminisztrációja ideológiai megfontolásból nem fogja lezülleszteni az eddigi közös eredményeket. Majd meglátjuk…
– írta Hollik.
A hazai ellenzék örül
Az MSZP gratuláló Facebook-bejegyzésében azt írta, bebizonyosodott, hogy a demokrácia az egyetlen berendezkedés, amely képes az önkorrekcióra, majd kifejtették:
hamarosan eljön az idő itthon is a változásra, de ahogy az amerikaiak helyett mi sem szavazhatunk, csak drukkolhattunk, így ők sem szavazhatnak majd helyettünk! Tudjuk, hogy nekünk is sikerülni fog!
Az LMP is gratulált Joe Bidennek, akinek megválasztása
reményt ad a világnak, hogy az Egyesült Államok újra csatlakozni fog a párizsi klímaegyezményhez, aktívan fog küzdeni a világunkat veszélyeztető éghajlatváltozás megfékezéséért és a biológiai sokszínűség megőrzéséért.
A Jobbiknak az amerikai választás eredményéről az jutott az eszébe, hogy
az amerikai-magyar kétoldalú kapcsolatok is új fejezethez érkeztek a mai napon. Végre lehetőség nyílik arra, hogy az Egyesült Államokkal karöltve törjük meg a populista, illiberális despoták hatalmát. Magyarországnak meg kell mutatnia, hogy nem a világ szégyenpadon ülő országaihoz tartozik, hanem tanulva az amerikai példából, egy demokratikus, szabad és a nyugati értékek iránt elkötelezett kormányt fog választani 2022-ben.
Fekete-Győr András, a Momentum elnöke is örvendezett Biden győzelmének. Bejegyzését így fejezte be:
Számomra komoly tanulság az is, hogy a Trump- és Orbán-féle hazug populizmus igenis legyőzhető szélsőségektől mentes politikával, a tények tiszteletbentartásával, az ellenoldal szavazóinak démonizálása nélkül. Az igazság győzelmet aratott a hazugság felett. És másfél év múlva győzelmet fog aratni Magyarországon is.
Gyurcsány Ferenc DK-elnök ezt a lakonikus bejegyzést tette:
Pár perce hivatalos. Joe Biden az Amerikai Egyesült Államok megválasztott elnöke. Na akkor ez rendben van. Gratulálunk! Igazi remény, hogy egy kicsit jobb lesz a világ.
Trump nem ismeri el Biden győzelmét és a választás tisztaságát
A The Guardian közlése szerint Donald Trump nem ismeri el a választás legitimitását és Joe Biden elnökké választását. Az amerikai elnök hozzátette: a választás még nincs lezárva, csak a média kiáltotta ki Biden győzelmét.
Tudjuk, hogy Joe Biden azért siet bejelenteni győzelmét, és szövetségesei a médiában azért próbálnak segíteni neki, mert nem akarják, hogy kiderüljön az igazság. A választás még messze van a végétől
– idézte az elnököt a The Guardian.
Biden araszolt
Magyar idő szerint szombat hajnalra az amerikai elnökválasztásban tovább araszolt felfelé a szavazatkülönbség a legizgalmasabb államokban a demokrata párti jelölt Joe Biden javára Donald Trumppal szemben, viszont az elnök szépített Arizonában. Nevadában a korábbi 20 137-ről 22 657-re nőtt Biden előnye annak nyomán, hogy 92-ről 93 százalékra emelkedett a szavazatok feldolgozottsága. Az állam hat elektort ad. Pennsylvaniában – amely 20 elektort jelent – 96 százalékos feldolgozottságnál 27 130-ra duzzadt a különbség Biden javára. A 11 elektorral rendelkező Arizonában Trumpnak sikerült szépítenie, 97 százalékos feldolgozottságnál azonban változatlanul Biden vezet 29 861 szavazattal. A 16 elektort érő Georgiában, ahol 99 százalékos a feldolgozottság, Biden előnye hasonló, mint korábban volt, 4289 szavazat. A Reuters ötödik izgalmas államként Észak-Karolinára tért ki. Ott is elég magas, 98 százalékos a feldolgozottság, ám a különbség szintén alig változott: Trump vezet 76 515 vokssal, 108-cal kevesebbel, mint néhány órával korábban. Az állam 15 elektort ad.
Trump üzent a Twitteren, a cenzorok vitatható tartalomként jelölték meg
….This would ALSO change the Election result in numerous States, including Pennsylvania, which everyone thought was easily won on Election Night, only to see a massive lead disappear, without anyone being allowed to OBSERVE, for long intervals of time, what the happened…
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 7, 2020
Donald Trump Twitter-bejegyzést tett közzé az amerikai elnökválasztás vitatható eredményei kapcsán, a Twitter felelősei ismét félrevezető tartalomként jelölték meg az amerikai elnök bejegyzését.
Több tízezer szavazatot fogadtak el illegálisan este nyolc után, ez teljesen megváltoztatta az eredményeket Pennsylvaniában, másrészt több százezer szavazat ellenőrzését tiltották meg
– írta bejegyzésében Trump.
Tovább nőtt Biden előnye Georgiában
Több, mint 7200 szavazatra növelte előnyét az amerikai elnökválasztáson Georgia államban Joe Biden, a Demokrata Párt jelöltje. A CNN hírtelevízió és az Edison Research közvélemény-kutató közlése szerint Biden a legfrissebb, közép-európai idő szerint reggel 9 órai adatok szerint 7248 szavazattal vezetett Donald Trump hivatalban lévő amerikai elnök előtt a Fehér Házért folytatott versenyfutásban a 16 elektort adó államban. A végső győzelemhez 270 elektort kell összegyűjteni; az állás jelenleg 253:214 Biden javára. Ugyanakkor a szoros verseny miatt megfigyelők valószínűnek tartják, hogy Georgia államban a voksok száz százalékának a feldolgozása után újra kell majd számolni a szavazatokat, és csak ezután lehet végeredményt hirdetni. A másik négy államból, ahol még tart a szavazatszámlálás – amelynek az eredményétől az amerikai elnökválasztás kimenetele függ –, három államban Biden vezet. A demokrata párti politikus előnye a 20 elektort adó Pennsylvaniában nem egészen 29 ezer, Nevadában (6 elektor) csaknem 23 ezer, Arizonában (11 elektor) pedig majdnem 30 ezer szavazat. Észak-Karolinában, ahol 15 elektori szavazat a tét, Trump vezet csaknem 80 ezer vokssal.
Hogy lehet csalni tömeges levélszavazással?
A Mandiner a PragerU videójával szemléltetve mutatja be, hogyan lehet csalni a tömeges levélszavazások alkalmával:
A PragerU október közepi videójában Eric Eggers, a Government Accountability Institute oknyomozója kifejti, miért is könnyű csalni a levélszavazatokkal egy amerikai választáson. A mail-on ballots levélszavazás abban különbözik a távolmaradó szavazásnál, az absentee ballots-nál, hogy utóbbinál a szavazó maga kéri, hogy postázzanak neki szavazólapot. A levélszavazatoknál azonban tömegesen postázzák ki a szavazólapokat a lakosoknak. Hogy ezzel mi a gond? Egyrészt ott a bürokratikus inkompetencia. A most is kérdéses Wisconsinban az előválasztások idején több ezer kikért szavazólap nem érkezett meg, 1600 szavazólapot egy levélküldő központban találtak meg a választások napja után, 23 ezer szavazólapról hiányzott az aláírás vagy más fontos információ. És ez csak egy amerikai tagállam egy előválasztása.
Pennsylvania direkt elhalasztotta az előválasztást, hogy fel tudjon készülni a levélszavazatok megszámlálására, majd utána mégsem sikerült neki a számlálás: a philadelphiai szavazatok felét egy héttel az előválasztás után sem számolták még meg. Virginiában több, mint félmillió szavazólap-igénylést rosszul töltöttek ki. Ezek közül egyesek rossz címre mentek ki, mások halott szavazókhoz kerültek. Mindebből következik, hogy a tömeges levélszavazás enyhén szólva sem megbízható. 2012-ben még a New York Times is azt írta, hogy a levélszavazatok kétes biztonságával kapcsolatban kétpárti konszenzus van az Egyesült Államokban. New Jersey 2020 májusában tartotta az első, teljesen levélalapú szavazást. Egy hónappal később négy hivatalnok került bíróság elé választási csalás miatt. Az egyikük bevallotta, hogy a postaládákból szedte ki és lopta el a kitöltetlen szavazólapokat. Egy másik a választói névjegyzékeket használta, hogy kitöltse a szavazólapokat mások nevében a saját jelöltje mellett.
Létező csalási módszer a szavazatszüret is: az aktivisták valamilyen intézményben összegyűjti a szavazólapokat, mondván, eljuttatják a szavazatszámláló bizottsághoz őket, majd kidobják, kitöltik vagy átírják őket. Az öregekre targetált szavazatszüretnek külön neve van: granny farming, azaz nagyitenyésztés. Úgyszintén probléma az, hogy a tömeges levélszavazás elnyújtja a végeredmény megszületését, és ez azt az érzést fokozza, hogy a választás nem legitim. Jogos kételyek merülnek fel a választási csalással kapcsolatban, és akár megmozdulások is lehetnek.
Michigani republikánusok: szoftverhiba miatt 6000 szavazat került a demokratákhoz
A Republikánus Nemzeti Bizottság elnöke, Ronna McDaniel és a Republikánus Párt michigani elnöke, Laura Cox pénteken sajtótájékoztatót tartott az állítólagos szabálytalanságokról és egy szoftverhibáról, amely miatt a 6000 republikánusokra leadott szavazat a demokratákhoz vándorolt – írta tudta meg a Mandiner. Cox szerint a hibát megtalálták és kijavították, miután a megyében kézzel számlálták a szavazatokat. Mivel ugyanazt a szoftvert, ugyanazon beállítások szerint használták az állam 47 másik megyéjében is, mindez felveti további, potenciális tévedések lehetőségét, amelyek megtörténhettek Michigan államban.
A legfelsőbb bíróság döntése: el kell különíteni a késve érkezett szavazatokat Pennsylvaniában
A konzervatív Samuel Alito bíró elutasította azt a keresetet, amelyben a pennsylvaniai republikánusok azt kérték, hogy a késve érkezett szavazatokat egyáltalán ne vegyék figyelembe a voksok összesítésekor. Elrendelte ugyanakkor, hogy a választás napján este nyolc óra után beérkezett voksokat különítsék el, és tegyék félre. A bíró nem döntött arról, hogy mi lesz ezekkel a szavazócédulákkal a későbbiekben. Kathy Boockvar, a Pennsylvania államban a választási eljárásért is felelős – demokrata párti – tisztségviselő szerint olyan kevés (a CNN hírtelevízió szerint nagyjából négyezer) szavazatról van szó, hogy az érdemben aligha befolyásolja a végeredményt. A szövetségi alkotmánybíróság szerepét betöltő legfelsőbb bíróság abban az ügyben még nem döntött, hogy jogszerűnek ismeri-e el a pennsylvaniai bíróság szeptember elején született döntését, amely lehetővé tette, hogy a választás napján felbélyegzett, de csak péntekre beérkező levélszavazatokat érvényes voksnak tekinthessék. A Republikánus Párt pénteken bejelentette, hogy pénzügyi alapot hozott létre, amelyből az elnökválasztás utáni jogi csatározásokat finanszíroznák. A párt három, neve elhallgatását kérő illetékese elmondta a Reuters hírügynökségnek, hogy legalább hatvanmillió dollár összegyűjtését tűzték ki célul. Donald Trump elnök kampánycsapata számos államban nyújtott be keresetet a választási eljárással kapcsolatban a keddi elnökválasztás után.
Biden arról beszélt, hogy megnyerték a választást
A demokraták elnökjelöltje – aki az eddigi eredmények szerint várhatóan az Egyesült Államok 46. elnöke lesz – azt mondta: még nem jelentik be a végleges győzelmet, de a demokraták nyerik meg a választást. Felsorolta, hogy Pennsylvaniában, Arizonában és Nevadában győzelemre áll.
Egyértelmű többséggel nyerjük meg ezt a választást
– szögezte le, hozzáfűzve: arra számít, hogy háromszáz elektor támogatását fogja elnyerni. Hangsúlyozta azt is, hogy minden egyes szavazatot megszámolnak, egyben nyugalmat és türelmet kért a választóktól. Biden kifejtette: nem vár a munkával, elnöksége első napján tervet terjeszt elő a koronavírus-járvány féken tartására. Mint fogalmazott: a járvány egyre aggasztóbb méreteket ölt, már több, mint 240 ezer amerikai halt meg, és a gazdasági talpra állás is lassul.
Nincs több elvesztegetni való időnk a pártcsatározásokra
– jelentette ki. A politikus azt mondta, megpróbál hidat építeni az ország megosztottsága fölött, és arra kérte az amerikaiakat, hogy emelkedjenek felül a haragjukon és fogjanak össze.
Őrizetbe vettek Philadelphiában két fegyverest egy választási helyiség közelében
Őrizetbe vett a rendőrség Philadelphiában két fegyveres férfit pénteken annak a kongresszusi központnak a közelében, ahol a szavazatok feldolgozása folyik – jelentette be a philadelphiai rendőrség. A közlés szerint a 42 éves Joshua Macias és a 61 éves Antonio LaMotta egy másik tagállamból, a virginiai Virginia Beach városából utazott a pennsylvaniai nagyvárosba. Egyikük sem rendelkezett Pennsylvaniára érvényes fegyverviselési engedéllyel. A két férfival egy nő is utazott, őt azonban nem tartóztatták le. Az őrizetbe vettek gépkocsijában két 9 milliméteres Berettát, AR típusú karabélyt és lőszereket találtak. Az autó ablakán egy QAnon-matrica volt.
A QAnon többféle összeesküvés-elméletet terjesztő, laza szélsőjobboldali szervezet, amelyet az amerikai képviselőház október elején nem kötelező érvényű határozatban ítélt el. A négy évvel ezelőtti választási kampány során a QAnon egyik aktivistája Észak-Karolinából utazott a szövetségi fővárosba, Washingtonba, ahol egy pizzériában lövöldözni kezdett, mert azt hitte, hogy az étteremben sátánisták tartanak összejöveteleket. A QAnon azt hirdeti, hogy – mások mellett – sátánisták akarják megbuktatni Donald Trump elnököt. Larry Krasner philadelphiai kerületi ügyész mindazonáltal leszögezte: nincs bizonyíték arra, hogy a két férfi a QAnon vagy más szélsőséges szervezet tagja volna.
Forrás: MTI, Mandiner, CNN, The Guardian; Fotó: MTI/AP/Paul Sancya
Facebook
Twitter
YouTube
RSS