Befolyással üzérkedés miatt hat év börtönbüntetésre és 24 millió forint vagyonelkobzásra ítélte Ármós Sándor dandártábornokot, volt Pest megyei főkapitányt elsőfokon a Fővárosi Törvényszék katonai tanácsa – tudta meg a PestiSrácok.hu. A volt főrendőrt az ügyészek pár éve többmillió forint értékű valuta átvétele közben értek tetten. A tábornok a bíróságon azt állította, hogy a hozzá eljuttatott milliós kenőpénz másik részét egy fekete táskában továbbadta a Belügyminisztérium egyik tisztviselőjének.
A dandártábornok és társai ellen vesztegetés, illetve vesztegetést állítva, valamint külföldi hivatalos személlyel kapcsolatban folytatólagosan elkövetett befolyással üzérkedés bűntette miatt emelt vádat korábban a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF). A vádhatóság szerint még 2016 elején a volt Pest megyei rendőrkapitány azt állította egy cég képviselőjének, hogy ő fog előkészíteni egy állami támogatásról rendelkező határozatot. Az eredményes ügyintézés érdekében 24 millió forintot kért azért, hogy a dokumentumot olyan személynek továbbítsa, akinek “ráhatása van az ügyre”. Az ügyészség szerint a másik fél ezt, valamint a később 10 millió forintra csökkentett ajánlatot először visszautasította, ám végül egy ismerősén keresztül mégis eljuttatta a kért összeget a tábornoknak.
Tetten érték az ügyészek
A volt főrendőr a vád szerint több embernek azt is megígérte: egy külföldi ismerőse révén utánanéz annak, hogy egyikük ellen egy adott országban kiadtak-e körözést. Mint kiderült, az illetőt nem körözték, ám a tábornok mégis az ellenkezőjét mondta ismerőseinek azzal együtt, hogy hétmillió forintért elintézi, hogy barátjuk zavartalanul beléphessen az adott ország területére. Ármós emellett magánszemélyektől további hatósági ügyek elintézéséért újabb hétmillió forintot kért arra hivatkozva, hogy azt az ügyben eljáró külföldi hivatalos személynek továbbítja – áll a vádiratban, amely azt is tartalmazza, hogy a volt rendőri vezető az ügyintézésért cserébe először hatmillió forintot kapott. Majd amikor a fennmaradó nyolcmillió forintot átvette egy gyorsétterem parkolójában, Ármóst tetten érték. A vádirat arra is kitér, hogy a dandártábornok ígéretei ellenére az ügyekben nem intézkedett, az erre történt valótlan hivatkozással megszerzett pénzt másoknak nem továbbította, hanem az általa átvett milliókat saját céljaira fordította.
Hat évet kapott a volt főkapitány
Noha utóbbit az ügyészség szerint a széleskörű nyomozás bizonyította, Ármós a bíróságon mégis előadta, hogy a kenőpénz, amit egyik vádlott-társa egy fekete táskába rakott és azt egy budapesti szállodában egy közvetítő útján neki átadott, végül a Belügyminisztérium egyik tisztségviselőjéhez került, akit nem kívánt megnevezni (korábban a tábornok még azt mondta, hogy kölcsönbe kapta a milliókat). A Fővárosi Törvényszék katonai tanácsa azonban a bizonyítékok alapján nem hitt Ármósnak, és március 26-án, elsőfokon folytatólagosan elkövetett befolyással üzérkedés, illetve egyrendbeli befolyással üzérkedés miatt hat év börtönbüntetésre, 24 millió forint vagyonelkobzásra ítélte a dandártábornokot – tájékoztatta portálunkat a törvényszék sajtóosztálya. Ármós Sándort emellett egymillió forintos pénzbüntetéssel és hat év közügyektől eltiltással is sújtotta a bíróság. Három másik vádlottat hivatali vesztegetés miatt ugyancsak elmarasztaltak: két személyt letöltendő, míg egyiküket felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt a törvényszék. Mivel több vádlott is fellebbezett, a per másodfokon folytatódik. Úgy tudjuk, Ármós továbbra is szabadlábon védekezhet.
A Pest Megyei Rendőr-főkapitányságot is vezette
Ármós Sándor dandártábornok 2011. szeptember elsejével került a Belügyminisztérium közfoglalkoztatási helyettes államtitkárságára. A tábornok korábban Nógrád megyei rendőrkapitány volt, majd 2007-től, Ignácz István nyugdíjba vonulása után a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságot vezette. Onnan sajtóhírek szerint azután kellett távoznia, hogy 2011 áprilisában egy körlevélben hívta fel az állomány figyelmét arra, hogy a testület több százmillió forintos adóssága miatt megszorító intézkedésekre, többek között a túlórák kifizetésének megvonására van szükség. Később az ORFK átvilágította a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság gazdasági helyzetét, majd a vizsgálat eredményeként elrendelte a főkapitányi körlevél visszavonását, mert az szerintük hibás adatokból levont téves következtetéseken alapult. A levélnek súlyos következménye lett: Ármós főkapitányi kinevezését Pintér Sándor belügyminiszter indoklás nélkül visszavonta, ráadásul Ármósnak a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságtól is távoznia kellett. A rendőr dandártábornok azonban nem lett teljesen kegyvesztett, hiszen öt hónappal később a szociális szövetkezetek igazgatását bízták Ármósra.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS