Már egy éve nem nyomoz a rendőrség Portik Tamás fiatalkori bűntársa, Gyüre József éppen 15 évvel ezelőtti meggyilkolása ügyében – értesült a PestiSrácok.hu. Pedig a Prisztás-gyilkosság egyik tárgyalásán a koronatanúként valló Radnai László azt állította, hogy Portik megbízásából annak két embere követhette el az emberölést. A nyomozó iroda viszont felfüggesztette a nyomozást, “mivel az elkövető kiléte a nyomozás során nem volt megállapítható”. A PestiSrácok.hu utánajárt, miért ölhették meg az egykori telefonfülke fosztogatót.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Noha a Prisztás-gyilkosság egyik tárgyalásán már szóba került, valószínűleg kevesen emlékeznek Portik fiatalkori bűntársára, Gyüre Józsefre, aki az egykori olajos baráti köréhez tartozott, a 80-as években pedig közösen fosztogatták a telefonfülkéket. Aztán már a nagy budapesti robbantások lecsengése után, 1999. májusában, a XI kerületi Karinthy Frigyes úton bérelt lakásán fejbe lőtték. Az MTI így tudósított 1999 május 7-én, pénteken a férfi haláláról: “Gyilkosság áldozata lett egy 36 éves férfi Budapesten. A férfi holttestét csütörtök este 11 órakor találták meg az általa bérelt lakásban, a XI. kerületi Karinthy úton – közölte a BRFK sajtóügyeletese az MTI-vel. A sajtóügyeletes elmondta, hogy a holttestet a lakás fenntartásával megbízott személy találta meg. Azért kereste az albérlőt, mert feltűnt neki, hogy már több napja nem látta a férfit. A bejárati ajtót saját kulccsal nyitotta ki, majd megtalálta a halottat. A helyszínre kihívott mentők értesítették a rendőrorvost, aki megállapította, hogy az áldozatot több nappal ezelőtt fejbe lőtték. A 36 éves férfi magyar állampolgár volt.”
Nem állapítható meg az elkövető kiléte
Több szó nem is nagyon esett Gyüre József haláláról, az ügyet a Nemzeti Nyomozó Iroda úgynevezett Portik-csoportja vette újra elő, még két éve, úgy tűnik azonban hiába. A nyomozással kapcsolatban megkerestük a felügyeletet ellátó Fővárosi Főügyészséget. A szóvivő Bagoly Bettina érdeklődésünkre azt közölte: “A nyomozó hatóság – Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda – a nyomozást még 2013. áprilisában felfüggesztette, mivel az elkövető kiléte a nyomozás során nem volt megállapítható. Az ügyben a nyomozás megszüntetése nem jöhetett szóba, ugyanis a beszerzett adatok alapján bűncselekmény történt; az elkövető kiléte azonban a széleskörű nyomozás ellenére ismeretlenül maradt a hatóságok előtt. Ebben az esetben pedig – a fentieknek megfelelően – az eljárás felfüggesztésének van helye azzal, hogy amennyiben az elkövető kilétére utóbb újabb adat merül fel, úgy a nyomozást folytatni kell.”
Hitelből szállt be az olajozásba
A “széleskörű nyomozásról” annyi tudható, hogy Portik Tamás több emberét, ismerősét tanúként hallgatták ki az ügyben. Vallomást tett többek között Hunyadi Ferenc, Tomori Tamás, Keresztes József, Lendvai János és Portik jó barátja, Szemán József is. Utóbbi három személy vallomása a Prisztás-gyilkosság nyomozati iratai között is föllelhető. Ugyan arról egyikük sem tett említést, hogy kik ölték meg az egykoron betöréssel is foglalkozó Gyürét, de sejtetni engedték, hogy valamilyen elszámolási vita állhatott a háttérben. Az mindenesetre beszédes, hogy mindhárom tanútól azt akarták tudni a nyomozók, hogy Karalyos Gábor, Szemán József és Portik Tamás milyen kapcsolatban álltak egymással, ismerték-e Gyüre Józsefet, volt-e elszámolási vita Portik és Gyüre között. Szemán vallomásából kiderül, hogy az akkor náluk idősebb, bűnözői múlttal már a 80-as években rendelkező Gyürét 1982-ben ismerte meg a Bukarest diszkóban. Ezután a Tompa becenevű Gyüre hozzájuk csapódott, majd két évvel később együtt ítélték el őket telefonfülkék kifosztása miatt. Ebben az ügyben Szemánnal és Gyürével együtt a vádlottak padján ült Portik, Hunyadi, Recskó Árpád és egy bizonyos Kőszegi Zoltán is. Szemán elmondta, Gyüre is az akkori „divatszakmával”, az olajozással foglalkozott, brókerkedett, vevőket hajtott fel. Onnan szállított, ahol olcsón lehetett gázolajhoz jutni, ilyen volt például a kiskunfélegyházi telep is. Ezekre az üzletekre az 1999-ben agyonlőtt társuknak állítólag hitelből volt pénze. A hitelt azonban rögvest a szállítmány értékesítése után ki kellett fizetni. Erre persze csak megfelelő kapcsolatok révén volt lehetőség, de Gyüre Józsefnél az ismertségi kör adott volt. Szemán szerint azokban az időkben Gyüre jól élt, BMW-vel járt, pénzét utazásra, nőkre költötte. Ezzel persze nem lógott ki a sorból, a tanúvallomásokból kiderült, hogy az olajosok, ha volt szállítmány, amit értékesíteni tudtak, dőzsöltek, szórták a pénzt különböző luxus utakra, nőkre, szórakozásra.
Testőri munkát is vállalt
A Kacsa becenevű Lendvai János vallomásában azt emelte ki Gyüréről, hogy az Energol nagykőrösi telepén biztonsági őrként is tevékenykedett. Ezt a rendőrségen egy másik tanú, az energolosokkal jó kapcsolatokat ápoló, Portik Tamás és Drobilich Gábor emberének tartott Tomori Tamás üzlettársa, Keresztes József is megerősítette. Utóbbi férfi azt is elmondta, hogy Gyüre neki személyes testőre is volt egy darabig. Keresztes ugyanis az olajforgalmazásai alkalmával összekülönbözött az alvilágban Kisorosznak nevezett Elek Józseffel, Szemjon Mogiljevics egyik magyarországi üzlettársával, valamint konkrétan az oroszokkal, ezért Portik és Drobilich „mellé rendelte” Gyürét. Kacsa még annyit mondott el Gyüréről, hogy az olajos őskorban együtt szedték be azoknak az embereknek a pénzeit, akik a telephelyről hitelre elvitt olaj után nem rendezték a tartozásaikat. Kacsa szerint társuk 1996-ra már lecsúszott, majd különböző olajos „szélhámosságokban” vett részt, és talán a „tankeres lehúzásai”, tartozásai miatt ölhették meg.
Nem csak az olajozásból volt pénze
Olyan pletykák is keringtek Gyüréről, hogy nem csak az olajozásból volt pénze. Állítólag kábítószerrel is üzletelt, illetve maga is fogyasztó volt, barátai többször látták valamilyen szer hatása alatt. Szemán azt valószínűsítette, hogy Gyüre a drogüzlet miatt „sötétebb bőrű” külföldiekkel rúghatta össze a port, s ez vezethetett a halálához is. Ez akkoriban megnyugtatta az olajosokat, mivel egy darabig attól tartottak, hogy az ő társaságuk volt a célpont. Az akkori híradások is azt közölték, hogy a Portik-féle körből öltek meg valakit. Ijedségre az is okot adhatott, hogy a lelőtt férfi kezében három fényképet találtak a rendőrök, az egyiken Gyüre József szerepelt, a másik kettőn pedig Szemán József. Utóbbi a nyomozati vallomásában, valamint a Prisztás-gyilkosság tárgyalásán is elmondta, ha a fénykép egy jelzés is volt, őt semmilyen fenyegetés, zsarolás, vagy egyéb inzultus nem érte a gyilkosság után.
Radnai hallomásból tudta
A Prisztás-perben ugyanakkor azt is ismertették, hogy mit mondott Radnai László Gyüre József megöléséről. A pentitó állította, neki Portik egyik embere, Karalyos Gábor „dicsekedte” el, hogy ő és Szemán József ölték meg Portik megbízásából Gyüre Józsefet, majd Karalyos arra kérte Radnait, hogy a rendőrségi kapcsolatain keresztül tudja meg, milyen bizonyítékok vannak a hatóság kezében. Ugyanis attól féltek, hogy a kilincsen ott maradt az ujjlenyomatuk.
Pitiáner összeg miatt halhatott meg?
Az éjszakai életben jártas informátorunk állítja, Portik egy pitiáner összegű tartozás miatt gyilkoltatta meg korábbi társát. Forrásunk úgy tudja, Gyüre 200 ezer forinttal tartozott Drobilich Gábornak. A megbízást ennek ellenére nem Drobilich, hanem Portik adta ki, hiszen a két energolos abban az időben még elválaszthatatlan volt, de Drobilich Gábor az 1997-ben kirobbant olajügyek miatt előzetes letartóztatásban ült. Informátorunk úgy tudja, az sem volt véletlen, hogy Portik az emberölést Karalyos Gáborra és Szemán Józsefre bízta. Az Energol-vezér úgy gondolta, mivel két embere már így is túl sok mindent tud a korábbi ügyekről, ezzel a gyilkossággal akarta még jobban magához láncolni őket. Mindazonáltal ezt a feltételezést a nyomozás nem támasztotta alá.
Címlapfotó: Figyelő.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS