Az 1998-ban történt politikai robbantások megoldásához vezethetnek el azok a rendőrséggel együttműködő, Portik szűk környezetéhez tartozó tanúk, akik a Gyüre József elleni gyilkosság ügyében az elkövetőre vallottak – tudta meg a PestiSrácok.hu a leszámolásos ügyek nyomozásaira rálátó forrástól. Információink szerint az alkut kötő személyek több más leszámolásról is beszámoltak, amiket eddig nem sikerült a rendőrségnek felgöngyölítenie, ám az újonnan született vallomásoknak köszönhetően esély nyílt arra, hogy végső csapást mérjenek a ’90-es évek alvilágának eddig homályban lévő szereplőire.
Ismert, múlt szerdán írtuk meg, hogy elfogták Portik Tamás egykori katonáját, K. Gábort, akit a Gyüre József ellen elkövetett gyilkossággal gyanúsít a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI). Az áldozat az Energol-vezér régi bűntársa volt, akit a lakásában lőttek fejbe 1999-ben. A hatóságok gyanúja szerint bérgyilkosság történt, K. Gábor pedig a több alvilági merénylet felbujtójaként elítélt Portik parancsára húzhatta meg a ravaszt, akit információink szerint még nem gyanúsítottak meg ezzel a bűncselekménnyel. Gyüre és Portik több fiatalkorú társukkal együtt a ’80-as évek óta ismerték egymást, közösen tartották fenn magukat kisebb bűntettekből, például telefonfülke-fosztogatásból. Gyüre később részt vett az olajozásban is, majd a nagy budapesti robbantások lecsengése után, 1999 áprilisában, a XI. kerületi Karinthy Frigyes úton bérelt lakásán fejbe lőtték.
Többen is megszólalhattak
Arról, hogy K. Gábornak a Gyüre-gyilkossághoz köze lehet, a kecskeméti maffiaper egykori fővádlottja, a Portik-ügyek koronatanúja is beszélt évekkel ezelőtt tett, több maffiagyilkosságra is részletesen kitérő vallomásában, amelyet a bíróság ugyan legtöbbször nem fogadott el (ez alól egyedül a Lakatos-merényletkísérletet tárgyaló bírónő a kivétel), ám az idő egyre inkább azt igazolja, hogy az egykori bűnöző igazat beszélt. A pentitó állította: neki éppen K. Gábor mondta el, hogy ő és Sz. József ölték meg Portik megbízásából Gyüre Józsefet, majd K. arra kérte a volt keresztapát, hogy a rendőrségi kapcsolatain keresztül tudja meg, milyen bizonyítékok vannak a hatóság kezében. Ugyanis attól féltek, hogy a kilincsen ottmaradt az ujjlenyomatuk. Mivel a gyilkosság óta 22 év telt el, nyilvánvaló, hogy Portik szűk környezetéhez, bizalmi köréhez tartozó személyeknek köszönhetően sikerült eljutniuk a nyomozóknak a gyanúsítotthoz, és ezt forrásaink is megerősítették.
Újabb leszámolások oldódhatnak meg
K. Gábor neve nemcsak a Gyüre-ügyben merült fel; a kecskeméti maffiaügy fővádlottja vallomásában úgy jellemezte K.-t, mint aki a helyszínt és az elkövetőt biztosította egyes bűncselekményeknél. A volt keresztapa a Prisztás-, a Fenyő- és a H. István- (Prisztás örököse) ügyet említette ebben a körben. Utóbbiról a Prisztás-ügy nyomozati iratai szerint a férfi annyit mondott, hogy H. elárulta neki: véleménye szerint Portik robbantatta fel, mivel a merénylet előtt a közelben látta K. Gábort. H. István súlyos sérüléseket szenvedett a biciklire szerelt bombától, de túlélte a merényletet. Ez a bűncselekmény továbbra is megoldatlan, ám forrásunk szerint a Nemzeti Nyomozó Irodával (NNI) együttműködő, Portik belső köréhez kapcsolódó tanúk ebben az eljárásban is elvezethetnek a megoldáshoz, ahogy segítségükkel az esküvője előtt egy nappal szitává lőtt Muskovics Gyula 1995-ös kivégzésére, a T. Pál halnagykereskedő elleni gyilkossági kísérletre, valamint a Práter utcában felrobbantott jordán pénzváltó likvidálására is pontot tehetnek a nyomozók.
Radics családostól tűnt el
Noha eltér a leszámolásoktól, mégis az alvilági gyilkosságok között tartják számon a Radics család megölését is. A szintén Portik régi bűntársaihoz tartozó Radics Attila, élettársa és hároméves gyermekük, Sára még 2002. január 23-án tűntek el Tárnokon lévő otthonukból. Kora délután az iskolából hazaérkező nagyobbik gyermek, Fanni tárva-nyitva találta házuk összes ajtaját. Nyolc hónapos kistestvére az emeleten sírt. A szomszédok délelőtt látták utoljára az élettársat, amikor befizette a villanyszámlát a postán; a kiérkező rendőrök már csak vödörnyi vért találtak a lakásban. A férfinak az eddigi nyomozás adatai szerint azért kellett meghalnia, mert ő lehetett az 1999-ben Tahitótfaluban üzlettársával együtt lelőtt Seres Zoltán gyilkosa. A korábbi gyanú szerint Radics a B. László (őt ugyancsak Portik emberének gondolják a hatóságok, bár ezt ő tagadja) vezette motorról, egy sorozatlövő fegyverből több lövést adott le a két üzletemberre. Mindketten meghaltak. Radics viszont nem tartotta a száját és túlságosan sokat fecsegett a Seres Zoltán elleni merényletről. Ez okozhatta a vesztét. Az új fejlemények tükrében nem lenne meglepő, ha idővel felelősségre vonnák Radicsék és Seres Zoltán gyilkosait is. Főleg, hogy a Radics-ügyben már nagyon pontos információkkal rendelkeznek a rendőrök: kiderítették például, hogy kik azok a személyek, akik részt vettek Portik volt katonája és két családtagja megölésében. A Prisztás-gyilkosság nyomozati irataiban az is fellelhető, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a Radics család megölésével kapcsolatban adatokat gyűjtött Portik Tamás volt testőréről, a Prisztás József lelövéséért elítélt, majd a közelmúltban nem jogerősen felmentett, Hatyi becenevű H. Istvánról. Ahogy arról is írtunk már, hogy információink szerint a hatóságok sokáig fenntartották azt az álláspontjukat, hogy a Seres-gyilkosság korábbi gyanúsítottjának, B. Lászlónak valamilyen szinten köze lehet a Radics család eltűnéséhez, hiszen a férfi látta utoljára élve Radics Attilát.
A politikai robbantások
Nincs információnk arra nézve, hogy a Radics-ügyben az utóbbi időben bárki megszólalt volna, a leszámolásos ügyekre rálátó forrásunk ugyanakkor azt meg tudta erősíteni, hogy a Gyüre-gyilkosságban kipakoló pentitók pontos részleteket árultak el az NNI-nek az úgynevezett politikai robbantásokról. Ahogy az közismert, az 1998-as országgyűlési választások előtt és után ismeretlen személyek, ismeretlen okból különböző robbantásos merényleteket hajtottak végre Magyarországon: bomba robbant Torgyán József és Szájer József lakásánál, illetve a Fidesz Lendvay utcai székházánál is. A politikai színezetű robbantások legutóbb a Fenyő-gyilkossággal összefüggésben kerültek elő, hiszen a merénylet megrendelésével meggyanúsított, majd bíróság elé állított Gyárfás Tamás és Portik Tamás között a 2000-es évek közepén lezajlott, Portik által rögzített, a Fenyő-ügyben bizonyítékként felhasznált beszélgetéseken ezekre a bűncselekményekre is kitértek. A robbantásokat konkrétan Portik Tamás hozta szóba, amikor arra kérte Gyárfást, kapcsolatai révén hozza össze tekintélyes politikusokkal vagy rendőri vezetőkkel. A felelősségre vonástól rettegő maffiózó azt állította a Nap TV volt urának, hogy ő a politikai robbantásokról olyan információkkal rendelkezik, amelyek az akkor hivatalban lévő MSZP-SZDSZ kormány számára nagyon értékesek lehetnek, és abban bízott, hogy Gyurcsányék ezért cserébe szemet hunynak bűnei fölött:
„Én azt gondolom, hogy, hogy nagyon nagy szívességet tettem neked. Egy ruppót nem adtál, hanem azt ígérted meg, hogy ha én segítek neked, te is segítesz nekem… Jó, szeretnék nyílt kártyákkal játszani… Van egy ember, aki tudja, hogy mi történt a politikai robbantásoknál…. Össze is lett állítva a dolog, a Torgyán, stb.”
Menedéket keresett Gyurcsánynál
Gyárfás azt állítja, nem segített a maffiózónak, ám azt nem tudni, hogy Portik más közvetítők útján beszélt-e erről végül Gyurcsánnyal, de az tény, hogy az MSZP–SZDSZ-kormányok regnálása alatt a bűnözőnek nem esett baja. Portik egyébként mindenképp azt próbálta erőltetni, hogy a jobboldalnak állt érdekében a robbantássorozat (mások szlovák titkosszolgálti akciókról beszéltek), miközben a legújabb, hivatalosan nem bizonyított megállapítások szerint alvilági zavarkeltésről volt szó, ugyanúgy, ahogy 1996 őszén, amikor a kézigránátos robbantásokkal a Portik-féle kör el akarta terelni a figyelmet az olajügyekről és távozásra akarták kényszeríteni az akkori országos főkapitányt, jelenlegi belügyminisztert, Pintér Sándort. Utóbbi be is jött: Pintért Horn Gyula utasítására Kuncze Gábor akkori belügyér leváltotta. Portik Pintérre évekkel később is ellenségként tekintett, hiszen Laborc Sándor volt NBH-vezérrel történt 2008-as találkozóján is a Fideszre tolta a politikai merényleteket (sőt, az Aranykéz utcai robbantás egyik tárgyalásán azt is állította, hogy az utasítás személyesen a mostani belügyminisztertől érkezett), illetve arról panaszkodott, hogy a Pintérhez köthető rendőrök céltáblája lett, és biztos benne, ha győz a Fidesz, le fogják tartóztatni (ez mondjuk bejött – PS).
Rettegett a kormányváltástól
Az, hogy az Energol-vezér 2010 előtt félt a kormányváltástól, valamint attól, hogy Pintér újra belügyminiszter lesz, a már említett Portik–Gyárfás-hangfelvételekből is kiderül:
„Portik: Nem is volt, eljöttem hozzád, ugyanis úgy gondoltam, ha nincs a Fidesz, én hazajöhetek. Mondtuk, hogy azért nem jöhetek, mert… Mert azt mondtuk, hogy azért, mert meg kell várni, a Gyurcsány győz-e? Akkor győzött! Megvárjuk, míg a… lerakja az esküt…”
Utóbbi szövegrészről feltételezhető, hogy Gyárfás és Portik 2004 szeptemberében beszélhettek, amikor Medgyessy megbuktatása után Gyurcsány lett a miniszterelnök. Portikot ugyan már 2003 tavasza óta nem körözték, de utána még hosszú ideig illegalitásban élt, és attól félt, ha esetleg Medgyessy bukása után a Fidesz idő előtt hatalomhoz jut, eljárások indulnak ellene.
Egy később rögzített beszélgetés szerint Portik és Gyárfás között még a 2006-os választások is szóba kerültek:
„Portik: De jobb így végigcsinálni, mint megvárni a… amikor újabb négy évre, bár az Isten adná, hogy a Gyurcsány nyerjen…, mert én attól tartok, hogy…
Gyárfás: …ebben az a…
Portik: …Fidesz, mert én nem paktálok le velük… énbennem látják a lehetőséget. Bennem látnak olyan jövőbeli lehetőséget…”
A felvételek más részleteiből egyébként az is kitűnik, hogy Portik tisztában lehetett az MSZP belső viszonyait illetően. Erre jó példa, amikor a bűnöző még Gyurcsány Ferenc első miniszterelnöksége előtt, jólértesülten arról értekezik Gyárfásnak, hogy úgy tudja, „Gyurcsány följebb fog menni a sportminisztériumból” és miniszterelnök akar lenni (ez később elődje, Medgyessy Péter bukása után meg is történt – PS).
Mentorával is a politikai merényletekről beszéltek
Ma már köztudott, hogy Portik nemcsak a Gyárfás Tamással lefolytatott beszélgetéseit vette fel, hanem szinte az egész életét rögzítette, ezért sem meglepő, hogy a hatóságok több száz órányi hanganyagot foglaltak le 2018 végén különböző helyszíneken. Portálunk megszerzett olyan hangfelvétel-leiratot is, amin Portik egykori, néhány hónappal ezelőtt meghalt mentorával, Drobilich Gáborral lezajlott társalgása olvasható. Ők ugyancsak kitárgyalták az 1998-as robbantás-sorozatot. Drobilich azt állította, hogy egykori energolos cégtársuk, D. István szervezte meg robbantásokat:
„Drobilich: … a D. elmesélte nekem kint az egész történetünket, ami fel sem merült, hogy a D. Pista tudja. De ezt már mondtam neked, tehát nem először hallod. Ugye? Ezt, azt, amazt, mindent, kérlek szépen. És mondtam neki, hogy te hogy-, honnan szeded ezeket a hülyeségeket? Azt mondja, Gabi, hát hogyhogy honnan? Hát, amikor bent voltál (a börtönben – PS), azt mondja, a izével megbeszéltem, megvá- a rendszer, mi szerveztük közösen a-
Portik: (közbevág, nem érthető)
Drobilich: székház (?) és ilyeneket mondott. Hát mondom, te hülye vagy, mondom, hát én nem- én nem tudok, mondom, én most hallom ezt tőled először, mondom.
Portik: Ő szervezte a székház robbantást(?) ?
Drobilich: Becsület szavamra. Igen.
Portik: Ne hülyéskedjél!
Drobilich: Én mondom. Mondom én a, – mondom a Kicsivel (Portik beceneve – PS) soha az életben nem volt ilyen dolgunk, mondom.”
Súlyos csapást mérhetnek az alvilágra
Forrásunk D. István szerepével összefüggésben nem mondott semmit, csupán annyit árult el, hogy a nyomozóhatósággal alkut kötő tanúk állítják, a Portik Tamás fémjelezte szervezett bűnözői csoportosulás felelős a politikai színezetű robbantásokért, amelyekre szerintük a közvetlen parancsot Portik adta a végrehajtóknak. Informátorunk mindezek mellett arra is felhívta a figyelmet, hogy ezek a halálos áldozatoktól és sérültektől mentes cselekmények ugyan már elévültek (hacsak nem igazolják, hogy terrorcselekmény történt, de erre egyelőre nincs adat), mégis, a megoldásuk elvezethet a cikkünk elején említett életellenes bűncselekmények, robbantások, gyilkosságok, gyilkossági kísérletek megfejtéséhez is, hiszen a rendőrök biztosak benne, hogy az elkövetői kör azonos. Ha a nyomozások sikeresek lesznek, nagy csapást tudnak mérni a hatóságok az alvilágra.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS