A Fővárosi Törvényszék korábbi szóvivője, Póta Péter fogja tárgyalni elsőfokon a Fenyő-gyilkossággal megvádolt Gyárfás Tamás ügyét – tudta meg a PestiSrácok.hu. Póta korábban eljárt Keller László és a combinós gyilkos ügyében, de a megismételt eljárásban ő tárgyalta a Kulcsár-pert is.
Gyárfás Tamás ellen a Fővárosi Főügyészség kedden emelt vádat felbujtóként, előre kitervelten elkövetett emberölés miatt a Fenyő-ügyben. A vádirat szerint Gyárfás az 1990-es évek meghatározó jelentőségű médiavállalkozója volt, akárcsak Fenyő János sértett, aki egy videókazetta terjesztő és egy napilapot kiadó gazdasági társaságnak is vezérigazgatója volt. Az úszószövetség volt elnöke és a sértett között az 1990-es évek közepétől üzleti vita, hatalmi harc, és ezekből fakadóan erős személyes ellentét alakult ki. Gyárfás 1997-ben elhatározta, hogy a játszma végleges lezárása érdekében megöleti Fenyőt. Emiatt 1997 szeptemberében megbízta Tasnádi Pétert, hogy szervezze meg a gyilkosságot, aki azt tizenkétmillió forintért vállalta, azonban miután átvett hatmillió forint előleget, nem teljesítette a megbízást. Ezért Gyárfás megbízta az olajmaffia rettegett vezérét, Portik Tamást, akit 1994 óta ismert, hogy ölesse meg Fenyő Jánost – áll a közleményben, hozzátéve, hogy a vád szerint Portik a megbízást elfogadta, és rávette – az emiatt időközben jogerősen elítélt – Jozef Rohácot a sértett megölésére. Rohác 1998. február 11-én a késő délutáni órákban a II. kerület, Margit utcán a piros lámpánál, a gépkocsijában várakozó sértetthez lépett, és egy gépfegyverrel kivégezte a médiamogult. Azt mindenképp meg kell jegyeznünk, hogy Gyárfás és Portik is ártatlannak vallják magukat és azt mondják, nem követték el a terhükre rótt bűncselekményt. Gyárfás hangsúlyozta, a vitáit 1996 őszén lezárta Fenyővel és kibékültek.
A rendőrség egyébként sokáig nem Portikot, hanem Tasnádi Pétert tartotta a gyilkosság közvetítőjének. Tasnádi a rendőrségen és korábban az alapügy bírósági szakában tett vallomásában azt állította, hogy 1997. őszén Gyárfás megbízta őt Fenyő megölésével, ám a „munkát” nem hajtotta végre, csak a megbízási díjat vágta zsebre. Gyárfás viszont azt mondja, képtelenség, amit Tasnádi állít. Gyárfás azt mondja, hogy adott ugyan tízmillió forintot Tasnádinak kölcsön, de ez több mint hat évvel Fenyő halála után történt. Mint azt a Magyar Nemzet is megírta, Gyárfás kettőjük 2013. március 13-i szembesítésén azt állította, semmivel sem bízta meg Tasnádit. Tasnádi kijelentette, 1998-ban Amerikából a gyilkosságért járó második részlet kifizetése miatt felhívta Gyárfást, de ő nem vette fel a mobilját, ezért Kósa-Somogyi Györgyöt, a Nap TV főszerkesztőjét kereste, aki át is adta Gyárfásnak a telefont. Ez Gyárfás szerint lehetetlen, mert Kósa-Somogyi akkor már másfél hónapja nem járt a Nap TV-ben, ugyanis addigra az MTV-ben dolgozott. Ugyanezt Kósa-Somogyi is elmondta a hatóságnak.
Fontos bizonyíték még az ügyészség kezében a 40-es számú védett tanú vallomása, aki szerint Portik médiabefolyást (egy magántévé indítását) szeretett volna szerezni Fenyő segítségével, ám 1997 elején, a leadási határidő előtt egy nappal Fenyő kiszállt az üzletből. A tanú szerint Portik Tamás a Művészinas étteremben értesült a rossz hírről; ekkor őrjöngeni kezdett és kijelentette, hogy „hazavágja” Fenyőt, amire az étteremben jelen lévő Gyárfás Tamás úgy felelt: „Tomikám, ezzel nekem is nagy szívességet tennél”, „ez a szemét tényleg golyót érdemelne”! Gyárfás ugyanakkor azt mondja, soha nem járt a Művészinas étteremben, hozzátette, a tévépályázat leadási határideje nem lehetett január elején, hiszen azt még akkor ki sem írták, hanem csak 1997. január 10-én, a leadás napja pedig április 10-e volt, így szerinte a vallomása valótlan.
Gyárfás ügyvédje szerint nincs alátámasztva a vád
A vád a tanúvallomásokon kívül többek között titkosítások alól feloldott jelentéseken, valamint a tavaly decemberben lefoglalt hanganyagokon alapul. Portik több beszélgetését is rögzítette Gyárfás Tamással a 2000-es években, ami végül a rendőrséghez került. Az első felvételt éppen Gyárfás adta oda a hatóságnak, miután 2017-ben megpróbálták megzsarolni. A hangfelvételek leirataiból egyértelműen kiderül, olyan beszélgetés nincs a rendőrség kezében, amin a megbízás hallható. Az úszószövetség egykori elnöke állítja, a felvételek inkább az igazát bizonyítják, hiszen Portik abban volt érdekelt, hogy kicsikarjon tőle egy mondatot, miszerint az ő parancsára likvidálták Fenyő Jánost, ám ez nem sikerült. Gyárfás többször megpróbálta hárítani Portik felvetéseit, de válaszai nem voltak ellentmondást nem tűrők. Gyárfás szerint viszont ezt csak egyesek akarják így magyarázni, szerinte a „nem”-nél nincs erősebb cáfolat. A Fenyő-üggyel kapcsolatban korábban megszólalt portálunknak Zamecsnik Péter, Gyárfás Tamás ügyvédje, aki hangsúlyozta, Gyárfás ellen nem szabadna vádat emelnie az ügyészségnek, mert a rendelkezésre álló bizonyítékok még a megalapozott gyanúhoz is gyengék. A védő portálunknak megemlítette azt is: szerinte a rendőrségi nyomozás lényegében csak a Nap TV volt tulajdonosára koncentrált, és nem kellően foglalkozott Fenyő János másik nagy ellenfele, a pár hónapja elhunyt Princz Gábor szerepével. Az ügyvéd a vádemelés után az ATV-nek beszélt arról is, hogy az összes, releváns felvételt meghallgatva szerinte egyáltalán nincsenek a vádat alátámasztó tények.
A Kulcsár-ügy bírája kapta a Fenyő-ügyet
Az előkészítő ülést valamikor őszre tűzi ki a bíróság, azt ugyanakkor a Fővárosi Törvényszéktől megtudtuk, hogy az ügyet a korábbi szóvivő, Póta Péter fogja tárgyalni elsőfokon. Póta hosszú ideje tárgyal szexuális bűncselekményekkel, illetve fiatal bűnelkövetőkkel kapcsolatos pereket, de 2013-ban ő ítélte el személyes adattal való visszaélés kísérlete miatt Keller László volt MSZP-s közpénzügyi államtitkárt, illetve szabott ki 18 év fegyházbüntetést 2015-ben a combinós gyilkosra. Póta Péter a 2003-ban kirobbant brókerbotrányban, a Kulcsár-ügyben is eljárt elsőfokú bíróként. A megismételt perben Kulcsár folytatólagosan elkövetett sikkasztás, csalás és más bűncselekmények miatt hat és fél év börtönt kapott. Póta Péternek ez lesz az első nagyobb, szervezett bűnözéshez köthető ügye, de őt ismerő forrásaink kifejtették, hogy egy rendkívül alapos és okos bíróról van szó, aki nagyon határozottan vezeti a tárgyalásait.
A vezető képen Póta Péter látható. Fotó: origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS