„Élet-halál kérdése” az evakuálás Floridában – közölte kedden Joe Biden a Fehér Házban, utalva a közelgő Milton hurrikánra, amely szerda este éri el az államot, és ez lehet az évszázad egyik legpusztítóbb vihara a térségben. Az amerikai elnök a hurrikán miatt a tervezett németországi útját is lemondta, ahol az európai vezetőkkel találkozott volna– számolt be az Index. Eközben az MTI tájékoztatása szerint Florida partvidékén több mint egymillió ember számára rendeltek el kötelező kitelepítést, az állam történetének legnagyobb ilyen műveleteként az érkező újabb hurrikán miatt, a helyzet pedig olyan súlyos, hogy már most a rendőrség segítségével juttatják el a hiányzó üzemanyagot a benzinkutakra.
Joe Biden amerikai elnök elhalasztja közelgő németországi és angolai útját a Florida felé érkező Milton hurrikán miatt – közölte Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház szóvivője kedden a The Kyiv Independent tájékoztatása szerint.
Az amerikai elnök a szóvivő szerint azért halasztotta el a látogatást, hogy felügyelje a Milton hurrikánra adott sürgősségi válaszlépéseket. A vihar várhatóan szerda este teljes erővel csapódik majd a sűrűn lakott Tampa Bay városába, kevesebb mint két héttel azután, hogy az államot a pusztító Helene hurrikán sújtotta.
A BBC beszámolója szerint Joe Biden amerikai elnök a Fehér Házban tartott beszédében arra figyelmeztette a floridaiakat, hogy
élet-halál kérdése az evakuálás a floridai városban.
Ron DeSantis kormányzó a helyi idő szerint kedden délután tartott tájékoztatóján arról számolt be, hogy a Milton hurrikán várhatóan szerda éjszaka éri el az állam nyugati tengerpartját. A hurrikán középpontja a meteorológusok előrejelzése szerint Tampa körül éri el a szárazföldet, de több száz kilométer széles sávban okozhat súlyos károkat. A kötelező kitelepítés a tengerparti területeket érinti, ahol akár 4 métert meghaladó tengeri áradásra számítanak. Floridai illetékesek arra hívták fel a figyelmet, hogy a tengerparton tartózkodni a vihar partot érése idejében halálos veszélyt jelent.
Florida történek legnagyobb kitelepítési művelete miatt a tengerpartról a szárazföld belseje felé, valamint az észak és nyugat felé vezető autópályákon hosszú közlekedési dugók alakultak ki. A Milton hurrikán kedden a Mexikói-öböl felett tartózkodott 4-es erősségű viharként, óránként 220 kilométer sebességű széllökésekkel. A számítások szerint a vihar a következő 24 órában veszíthet erejéből, de így is az elmúlt évszázad egyik legsúlyosabb hurrikánja lehet, ami nyugat felől éri el Floridát. Ron DeSantis kormányzó elmondta, hogy egyeztetett Joe Biden elnökkel, aki még hétfőn arról számolt be, hogy a republikánus politikussal együttműködnek. Joe Biden hozzátette, hogy minden eshetőségre készülve megadta “személyes telefonszámát is” Ron DeSantis-nak.
Florida állami vezetője arról is beszámolt, hogy a felkészüléshez is több szövetségi államtól kaptak segítséget, és a floridai Nemzeti Gárda történetének legnagyobb mozgósítását rendelték el, ami egy vihar előkészületeinek keretében valaha is történt. A kormányzó arról is beszámolt, hogy az evakuáció által érintett Nyugat-Floridában számos benzinkúton hosszú sorok alakultak ki, és hiánycikké vált a benzin. Ron DeSantis hangsúlyozta, hogy az állam elegendő tartalékkal rendelkezik, ami több millió liter gázolajat és benzint jelent. Hogy a szállítmányok minél előbb eljussanak a kutakhoz az autópálya-rendőrség járőrei segítik az üzemanyag-szállító kamionokat, amelyek napi 24 órában járnak – mondta el a kormányzó a keddi tájékoztatóján. Hangsúlyozta azt is, hogy a hurrikán a félsziget legnagyobb részét érinteni fogja.
A vihar rövid idő alatt akár 300 milliméter csapadékot hozhat, ami miatt áradások is várhatók. A kormányzó közölte, hogy áramfejlesztőkkel, szivattyúkkal és homozsákokkal, valamint mobil légkondicionáló berendezésekkel készülnek, és menedékhelyeket is kialakítottak.
Florida különböző repülőterein már több száz repülőjáratot töröltek, és ezek száma szerdán tovább növekedhet. A Milton hurrikán kevesebb, mint két héten belül a második súlyos vihar, ami eléri Florida nyugati részét, a hatóságok még a Helene-hurrikán által okozott törmeléket sem tudták mindenhol eltakarítani. Az Egyesült Államok délkeleti részének további államaiban, elsősorban Észak-Karolinában, tovább dolgoznak a 10 nappal ezelőtti áradások kárainak felszámolásán. A Helene-hurrikán miatt, valamint a nyomában járó áradásokban hat államban csaknem 250 ember halt meg, többeket továbbra sem találnak, és még kedden is mintegy 150 ezer fogyasztónál nem volt áram.
Forrás: Index/BBC/MTI, Fotó: MTI/AP/Gerald Herbert
Facebook
Twitter
YouTube
RSS