A vádlottak egy – az előkészítő ülésen beismerő vallomást tevő – részét már jogerősen elítélték a Schadl György és Völner Pál nevével fémjelzett büntetőperben. A bizonyítási eljárás holnap tanúk meghallgatásával folytatódik. Várakozások szerint még idén megszülethet az elsőfokú ítélet. Fogas kérdés, hogy még kiket ítélnek el majd el, mire van elegendő bizonyíték. Fontos megemlíteni, hogy csak a mindent kétséget kizáró bizonyítottság esetén lehet ma valakit elítélni Magyarországon, vélelmeken alapuló ítélet jogellenes volna. Jelenlegi állás szerint úgy tűnik, a Völner Pál volt igazságügyi államtitkárt is érintő vádpont vélelmeken alapulhat.
Tanúk meghallgatásával folytatódik csütörtökön a Fővárosi Törvényszéken a végrehajtók pere. A várakozások szerint a Schadl György és Völner Pál nevével fémjelzett ügyben még idén ítéletet hozhat dr. Tóth Erzsébet tanácsvezető bíró (Tóth Erzsébet tárgyalja Simon Gábor, az MSZP volt alelnökének negyedszer újrakezdett perét is – a szerző). Biztosra vehető, hogy bármi is legyen az ítélet, valamelyik fél fellebbezni fog, így az ügy a Fővárosi Ítélőtáblán fog folytatódni másodfokon, de ne szaladjunk ennyire előre.
Áttekintve a perben eddig elhangzottakat és összevetve azokat a vádirattal, a PS ügyvédi háttérbeszélgetéseket folytatott. Ezek alapján megpróbáljuk vázolni, hogy milyen ítéletek születhetnek, hangsúlyozva, hogy a jelenlegi állás szerint. Lehetnek még ugyanis meglepetések a tárgyaláson, feltűnhetnek eddig még nem előkerült, akár döntő bizonyítékok is egyik-másik vádlott ellen.
A jelenlegi állás szerint leszögezhető, hogy az első fő vádpontban az előkészítő ülésen jogerősen elítélt vádlottak beismerése nagyban nehezítik Schadl György, a bírósági végrehajtók volt elnökének védekezését. A beismerő, részletes vallomások ugyanis terhelők rá nézve.
Az első fő vádpont a végrehajtók volt elnökét terheli
A hitelesség kedvéért nézzük, mi az első vádpont. Az ügyészség vezető beosztású hivatalos személy által a hivatali helyzetével egyéb módon visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntettével, hivatali helyzettel egyéb módon történő visszaélésre irányuló hivatali vesztegetés bűntettével, vesztegetést állítva és üzletszerűen elkövetett befolyással üzérkedés bűntettével, felbujtóként elkövetett kötelesség megszegésére irányuló hivatali vesztegetés bűntettével és különösen nagy értékre üzletszerűen elkövetett pénzmosás bűntettével vádolja az I. rendű terheltet, azaz Schadl Györgyöt.
A hiba nem a kedves olvasóban van, ha egy kukkot sem ért ebből a megfogalmazásból, ami köznyelven megfogalmazva az alábbiakat jelenti: a vádhatóság szerint a végrehajtók elnöke hét társával előzetesen megállapodott abban, eléri, hogy önálló bírósági végrehajtói kinevezést kapjanak, amiért cserébe a végrehajtói irodájuk működéséből őket illető osztalékot részben vagy egészében visszakérte tőlük.
A 23 vádlottból 10 tett teljes körű beismerő vallomást a négy napos előkészítő ülésen. Köztük 6 bírósági végrehajtó volt. Valamennyi beismerést tevő vádlott felfüggesztett szabadságvesztést kapott. Ezek a vádlottak valamennyien az első fő vádpontban bűnösek, a második fő vádponthoz semmi közük nem volt.
A második fő vádpont erősen inog
A második fő vádpont lényege szerint Schadl György jogtalan előnyként rendszeresen pénzt – 2021 nyaráig legalább 83 millió forintot – adott át Völner Pálnak, aki ezért a pozíciójából eredő befolyását Schadl érdekeinek megfelelően gyakorolta.
A bizonyítási eljárásban eddig konkrét, közvetlen bizonyíték nem került elő, ami ezt a vádpontot igazolná. A koronatanúként eddig négyszer is kihallgatott Schadl-munkatársnő sem tudta állításait semmivel sem bizonyítani, sőt arról beszélt, hogy a Völnernek juttatott pénzekről csak hallomásból tudott. Völnert nem érték tetten pénzátvétel közben, nincs egyetlen tanú sem, aki látta volna a pénzátadást, átvételt. Völner és Schadl egyaránt tagadja a vádat.
Amennyiben nem változik a helyzet, nem kerülnek elő konkrét bizonyítékok a pénzmozgásra, Völner megúszhatja a büntetést. Előfordulhat, hogy bizonyítottság hiányában felmentik mindkettőjüket e vádpontban, hiszen csak a mindent kétséget kizáró bizonyítottság esetén lehet ma valakit elítélni Magyarországon, vélelmeken alapuló ítélet jogellenes.
Az első fő vádpont esetében más a helyzet. Korrupciós bűncselekményről van szó, ami a vád szerint végrehajtók és Schadl között zajlott. Ez javarészt bizonyított, tekintve, hogy már jogerős ítéletek is születtek, beismerő vallomások alapján. Ebben a vádpontban várhatóan elítélik Schadlt is, mert a vesztegetés jellegű bűncselekményt minimum két ember tudja csak elkövetni: egy, aki veszteget, és egy, akit vesztegetnek. Aki vesztegetett, már beismerte és büntetést is kapott. Jogerősen.
Kiemelt kép: Schadl György, a bírósági végrehajtók volt elnöke. Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS