Ezekben hetekben az üzemanyagáraktól hangos a közbeszéd Némethonban. Sőt, már olyan tájékoztató hangulatvideót is csináltak közszolgálatilag, amelyben arra okítják a németeket, hogy mi a teendő akkor, ha leáll a fűtés (és jönnek az oroszok). Eddig a németek nem nagyon foglalkoztak a drágulással, sem azzal, hogy az új kormány milyen plusz adókat vetne ki az így is borsos árú kőolajszármazékokra. Az egyedüli esemény, ami sokaknál kiverte a biztosítékot az az, hogy Baden-Württemberg tartományban több benzinkút arról számolt be, hogy elfogyott a dízel és a benzin.
Fehér Német gyűjtése
Stuttgart, Freiburg, Böblingen… Néhány nagy dél-német iparváros, ahol az embernek kétszer meggondolják, hova menjenek, ha tankolni szeretnének, ugyanis a kutakon több oszlopra is az van kiírva, hogy: „Nem üzemel”. Egy kirchheimi benzinkútbérlő arról panaszkodik, hogy nála nemcsak egy-két kútoszlop nem üzemel, hanem megvásárolták az összes dízelt, Supert és autógázt is.
A probléma egészen véletlenül a német kőolajelosztórendszerben keresendő. Az áru például megérkezik Hamburgba, ahonnan a Rajnán keresztül osztják el a különböző olajfinomítókhoz. Viszont a folyónak igen alacsony most a vízállása, illetve kotrási munkálatokat végeznek egy szakaszon, ami miatt a hajóforgalmat korlátozni kellett. Ez azt eredményezi, hogy nem mindegyik olajszállító hajó tudja a munkáját végezni, illetve csak félig tölthetőek meg anélkül, hogy a hajó megfeneklene. A tartálykocsisofőrök a hosszú várakozási időre panaszkodtak az oberrheini olajfinomítónál és azt mondták ez azért van, mert egyes részlegek nem üzemelnek. Az oberrheini ásványiolaj-finomító (MiRO) ezt a kijelentést cáfolja, viszont az országos olajfinomító szövetség elismerte a szállításból adódó problémákat. A lakosságot arra kérik, gondolják meg kétszer, hogy hol tankolnak, addig ameddig ez a probléma fennáll.
A hiradós Németh Balázs ezt posztolta:
A lakosság fél, hogy a nagy-britanniaihoz hasonló üzemanyagválsággal kell majd szembenéznie, egy jó kis rendszeres áramszünet mellett. Németország a szakértők szerint ettől még azért nagyon messze áll, legalábbis a benzin tekintetében. Magyarországon sem megszokott az ilyen ellátási zavar, nem is volt ilyen emberemlékezet óta, nagyon úgy tűnik, a magyar kormánynak nem is kell elkezdenie felkészíteni a lakosságot áramkimaradásra, gázkimaradásra, úgy általában télen a fűtés, az energiaellátás leállására. Németországban és Ausztriában azonban már javában folynak a tájékoztató kampányok ebben a tárgyban, Németországban persze megspékelve egy kis érzékenyítéssel is (hívjuk át közös fagyoskodásra a szomszédban lakó afrikai bevándorlót). A végsőkig feszített, “gazdaságilag ésszerűsített”, alig tartalékoló ellátási láncok már a kisebb problémákat sem tudják kezelni. A voluntarista pénzügyi spórolás és többek között Oroszország vegzálása oda vezetett, hogy az olajválság óta (hetvenes évek eleje) ismeretlen ellátási zavarok alakulhatnak ki.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS