Napirend előtti felszólalásokkal kezdődött a mai parlamenti ülés, amin Szabó Rebeka újra az akkumulátorgyárakat támadta, az emberek életéért és egészségéért aggódva, miközben EP-listavezetőjük, Jávor Benedek a háború oldalán áll, szóval úgy tűnik, mégsem az emberi életek számítanak nekik. Csárdi Antal és az LMP ugyan eddig Csipkerózsikaként szundikáltak a fővárosi korrupciógyanús ügyek felett, ma már azzal vádolják a kormányt, hogy összejátszanak Karácsony Gergelyékkel, akinek hatalomhoz jutását az LMP is segítette. A képviselők a mai nap folyamán áttérnek majd egyes törvények módosítására. A digitális állam megvalósításával – amely az ügyintézést teszi elsősorban lehetővé – alapvetően egyetértenek a képviselők, legalábbis, akik hozzászóltak, hiszen a Párbeszéd, az LMP és a Momentum vezérszónokai hallgattak az ügyben, a többiek viszont attól félnek, hogy az emberek adatai illetéktelen kezekbe kerülhetnek, illetve a szabadságjogok sérülnek. Kövesse velünk élőben!
Bár tegnap alaposan kivitatkozták magukat a képviselők és Orbán Viktornak is tehettek fel kérdéseket, ezen a héten négy napig ülésezik folyamatosan az Országgyűlés, így ma folytatódik a vitanap.
Csárdi Antal az LMP padsorából kezdte a napirend előtti felszólalásokat. A képviselő szerint tisztázni kellene az orosz metrófelújítás mögötti dolgokat. Szerinte Karácsony Gergely és a Fidesz ebben az ügyben összejátszottak, a dokumentumok titkosak. Bolla Tibor – aki a Fidesz-érában dolgozik – ugyanúgy vezetője a BKV-nak – jegyezte meg Csárdi. Nem tudni, kik a felelősek a korrupciógyanús metrókocsi-beszerzésben a képviselő szerint. Vitézy Dávidot ezért rúgta ki a Fidesz az LMP szerint, mert ő rávilágított, hogy Budapest érdeke, hogy jó minőségű, új szerelvények érkezzenek. Légkondicionáló a mostani kocsikon például nincs. Ezért az LMP azt követeli, hogy a dokumentumok a metrókocsik beszerzése ügyében legyenek nyilvánosak.
Soltész Miklós válaszában elmondta Csárdinak, hogy az elmúlt napokban az LMP hatalmas ellenzéke lett a mostani fővárosi vezetésnek. Érthető, hiszen Karácsony Gergely is elárulta őket, aki régen velük volt. El kell azonban gondolkozni, hogy eddig mit csinált az LMP? Eddig ugyanis szövetségesei voltak a baloldalnak. Azért kampányoltak, hogy Tarlós Istvánt leváltsák. Az elmúlt évek ügyeiben, ami a balos fővárost illeti, hallgattak az LMP-ben. A fővárosnak adósságot okoztak, pedig rájuk hagytak több milliárd forintot, akkor miért hallgatott az LMP? Budapest rombolásához asszisztált Ungár Péter pártja.
Örökzöld lett az akkumulátorgyárak támadása
A párbeszédes Szabó Rebeka szokásához híven az akkumulátorgyárak ellen szólalt fel. Komáromban a gyár dolgozóit kellett kimenekíteni a levegőben megtalált mérgező anyag miatt, Gödön pedig magzatkárosító anyagot találtak. A kormány azt hazudja, hogy fellépnek a szennyezés ellen, de nincs visszatartó erejük a büntetéseknek, hiszen 1600 milliárd forint az éves bevétele például a Samsungnak Gödön, a bírság pedig 100 milliárd, ami semmi ehhez képest – hívta fel a figyelmet. Ahogy az Orbán-kormány csinálja ezt az ügyet, az nem zöld politika Szabó szerint. A valódi zöld átállás az lenne, ha az összes feltétel adott lenne egy új technika bevezetéséhez és nem vizet pocsékolnának.
Koncz Zsófia államtitkár válaszában elmondta, hogy a komáromi ügyben a katasztrófavédelem és a rendőrség is a helyszínre ment, belső vizsgálat indult, a hatóság teszi a dolgát. Minden beruházás esetében a kormánynak az a fontos, hogy betartsák a szabályokat a cégek. Nem igaz, hogy a hatóságok nem teszik a dolgukat, a bírságok mértékét pedig megnövelték – hívta fel a figyelmet. Göd tekintetében a polgármester tett feljelentést, a katasztrófavédelem pedig vizsgálódik. A Párbeszéd hangulatot kelt, pedig a kormány megkérdezi az embereket ezekről a beruházásokról. Jelenleg is fut egy zöldenergiával kapcsolatos felmérés, de a Párbeszéd nem promotálja azt. Aggasztónak nevezte, hogy a szomszédban háború van, és a Párbeszéd EP-listavezetője, Jávor Benedek háborúpárti retorikát folytat, ami hatalmas probléma. A kormány szeretné beindítani a gazdaságot, beruházásokat hozni, ennek ellenére az ellenzék ezeket fúrja, közben pedig a háborút támogatják. Ha fontosnak tartja az emberek életét, egészségét, akkor támogassák a kormány törekvéseit – mondta Koncz Zsófia.
Alkotmányozó nemzetgyűlésre vonatkozó népszavazást kezdeményezett a Mi Hazánk
A Mi Hazánk frakcióvezetője, Toroczkai László a Schadl–Völner-ügyről beszélt és kiemelte, hogy Schadl György szülei egy bizonyos titkosszolgálatnak dolgoztak, egész pontosan az Alkotmányvédelmi Hivatalnál, Toroczkaiék nyomozása szerint. Mint mondta, addig nem lesz rend ebben az országban, amíg ezeket a hálózatokat nem számolják fel, kormányváltás esetén sem váltják le ott ugyanis a dolgozókat. Régi-új alkotmányt kellett volna alkotni Toroczkai szerint. Javasolta, hogy az Országgyűlés egyszerű többséggel írja ki az alkotmányozó nemzetgyűlésre vonatkozó népszavazást, és ha azon az ügydöntő népszavazáson az igenek többségbe kerülnek, akkor kell kiírni az alkotmányozó nemzetgyűlésre a választásokat. Ezt a kezdeményezést ezennel a Mi Hazánk megtette.
Répássy Róbert igazságügyi államtitkár felhívta az egyik alkotmányos passzusra Toroczkai figyelmét, amiben benne van, hogy nem felejthetjük el a kommunista bűnöket. A cikket fel is olvasta, ami a kommunista bűnökre emlékeztet. Az alkotmány ezen cikkét, amiben a kommunista diktatúra el nem felejtését szorgalmazza, a Mi Hazánk egyes képviselői nem szavazták meg.
Matolcsy és Nagy kapcsolatára kíváncsi Vajda
Vajda Zoltán, az MSZP képviselője szerint csoda, hogy Matolcsy György jegybankelnök és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter végre munkavacsorát folytattak. A képviselő elmondta, hogy egymásnak feszülnek ezek az emberek, a dobálózásnak pedig a magyar emberek isszák meg a levét. A forint elszállt, örülni kell annak, hogy “csak” 390 forint egy euró. Romboló, ha veszekednek ezek a vezetők. Felmerül a kérdés, hogy foglalkoznak végre a magyar gazdaság fejlődésével, vagy tovább veszekednek. Az Állami Számvevőszéknek is bele kellene állnia ebbe Vajda szerint. A költségvetés katasztrófa a képviselő szerint, de a pénzügyminiszter úgy tesz, mintha minden rendben lenne. Hamarosan hiányos lesz a költségvetés Vajda szerint.
Tállai András miniszterhelyettes elmondta, hogy Varga Mihály és Matolcsy György havonta találkoznak és egyeztetnek a gazdasági helyzetről. A törvény szerint mindenki végzi a saját munkáját és nem szólnak bele egymás feladatába. Nincs ellentét a kormány és a Magyar Nemzeti Bank között. A költségvetés nem használhatatlan; amikor Veres János volt a pénzügyminiszter a Gyurcsány-korszakban, akkor volt használhatatlan. Nehézségei vannak a költségvetésnek, ezt senki nem tagadja, ebbe a globális problémák szólnak bele. A legnagyobb problémát a baloldal okozta, hiszen gátolják az uniós források megérkezését. A nehézségek ellenére a vállaltakat teljesítette a költségvetés, és az államadósság is csökkent. Az infláció 5 százalék alatti, a reálbérek szeptembertől növekednek, a nyugdíj reálértéke megmaradt, a gazdasági növekedés eléri idén a minimum 2, de inkább 3 százalékot.
Tegnap nem ment át az üzenet, ma megpróbálják újra
A momentumos Fekete-Győr András a diktafonos Magyar Péter hangfelvételéről akart beszélni. Válaszokat követelnek, bár tegnap a legfőbb ügyész, Polt Péter válaszolt, ami nem elég Fekete-Győrnek. A hangfelvétel a “maffiakormányt” leplezi le a momentumos szerint, hozzátéve: senki nem tagadja, hogy nem Varga Judit van a felvételen. Az, hogy Varga házassága milyen volt, nem érdekel senkit. Bayer Zsolt elismerte, hogy 10 éve tudják, hogy hogyan élt az ex-igazságügyi miniszter családjával. Kérdés, hogy manipuláltak-e ügyészségi iratokat vagy sem?
Répássy Róbert válaszolt a kérdésre azzal, hogy Fekete-Győr a büntetőeljárások szakértője, hiszen terheltje egy ilyen eljárásnak. Bár válaszoltak tegnap is erre a kérdésre, de elismétlik neki. A büntetőeljárásról szóló ügyek nem a kormány feladata, hanem a bíróságé és az ügyészségé. A hivatkozott ügyben a Központi Nyomozó Főügyészség azt írta, hogy kihallgatták Magyart, és helytálló, hogy nem uralja Polt Péter az ügyészséget, hiszen ott a törvény az úr. Az ügyészségi iratok eltüntetése és átírása fizikális képtelenség is. Több helyen is tárolva vannak, onnan eltávolítani nem lehet. Majd arra kérte Fekete-Győrt, hogy vegye tudomásul, amit a nyomozó főügyészség mondott.
Digitális állampolgárság könnyíti az ügyintézést
Dömötör Csaba, a Miniszterelnökség kabinetvezetője a digitális állampolgárokról szóló törvénymódosításról elmondta, hogy a kormány egy olyan mobilprogramot fog létrehozni, ami a polgárok számára elérhető lesz és az ügyintézéseiket tudják ezzel könnyíteni. Az elsődleges cél, hogy a teljes jogrendszeren átmenjen, technikai és szövegmódosításokat tartalmaz az új törvény. A digitális állampolgárságot személyesen lehet kérni a kormányablakoknál, itt történik az előregisztráció. A jövőben így nem kell majd a sok irat, hanem e-azonosítás lesz elérhető. A cégek továbbra is használhatják a régi azonosítási módszereiket, de ezt a formát is biztosítani kell. 14 év felett lesz e-azonosítás. Az ügyintézési időt akarja a kormány ezzel csökkenteni.
A DK-nak fenntartásai vannak
A vezérszónoki felszólalások során a DK részéről Gréczy Zsolt szólalt fel. Elmondta, hogy támogatják a digitalizációt, de fenntartásokkal. A személyes adatok biztonságát nem tudta garantálni Rogán Antal. A miniszter szerint viszont a Facebook és a Google többet tud már rólunk, mint amit a kormány valaha fog. Az Alaptörvényt is módosítani kell Gréczy szerint. Továbbá a mobilalkalmazást létrehozó cég többet tud majd meg az emberekről, mint amennyit kellene. A DK szerint túl átláthatóak lesznek az emberek, az adatokat pedig a bankoknak, biztosítóknak is átadhatják. A jelenlegi szabályozás Gréczy szerint nem megnyugtató, fejleszteni kell még ezt a törvényt.
Már most is népszerű az online ügyintézés
Nacsa Lőrinc, a KDNP frakcióvezetője elmondta, hogy a baloldal hallgatta le anno az ellenfeleit, Gréczy szavaiból pedig pont nem az jött le, hogy támogatják a törvénymódosítást. Az emberek érdeke, hogy gyorsabban és egyszerűbben intézhessék az ügyeket, a papír alapú ügyintézést vissza kell fordítani. Az adóhivatal már több mint 5 millió embernek készít szja-bevallást, az ügyfélkaput pedig több mint 4 millióan használják. Több illeték és díj megszűnt, példaként említve az első jogosítványt vagy az anyakönyvi kivonatot. Számos, nálunk gazdagabb államot fogunk megelőzni a digitális állampolgársággal.
Digitális póráz
Az MSZP részéről Harangozó Tamás szólalt fel, aki szintén elmondta, hogy fontos az online átállás, ugyanakkor nem kormányrendelettel kellene szerintük szabályozni bizonyos részeket, hanem törvénybe kéne foglalni. Az adattovábbítás veszélyeire hívta fel Harangozó is a figyelmet; szerinte aggályos, hogy az ügyfél nem tudja, hogy ki milyen adatokat tud róla. A képviselő szerint a törvény Alaptörvény-ellenes. Két út van az MSZP szerint. Az egyik a kínai út, amit a kínai kommunista párt hozott létre: ez olyan, mint egy digitális póráz, ami kiszolgáltatja az embereket a hatalomnak. A másik út, amit az EU jár, ezen kellene Magyarországnak is.
Kihez forduljon, akit sérelem ér?
A Jobbikból Z. Kárpát Dániel is azért aggódott, hogy kormányrendelettel szabályozzák a digitális elmozdulást, fontos a politikus szerint azonban, hogy akit jogsérelem ért, az kihez forduljon. Bár a kormány forradalmi előrelépést tervez, de Z. Kárpát szerint a magyar kormány hagyta eddig is kiszolgáltatni az embereket a digitális cégeknek. A bankrendszer dolgát is megkönnyíti a digitális állampolgárság, és megállapította, hogy a magyarok fizetnek a legtöbbet a banki szolgáltatásokra. Azt is felvetette, hogy a devizahitelek kapcsán is a bankokat segítette a kormány. A Jobbik szerint az átlagbérig ingyen kellene bankolniuk az embereknek, csak azt nem érti meg Z. Kárpát, hogy a bankok nem állami szervezetek, hanem piaci szereplők. Áttért a készpénz megszüntetésének lehetőségére is, de senki nem akarja kivezetni a készpénzt. Probléma továbbá, hogy a készpénzfelvételnél fizetnie kell az embernek, hogy hozzájusson a pénzéhez. Ugyanakkor azt elfelejti, hogy mindenki kérheti a fizetését készpénzben.
Ne sérüljon a személyi szabadság
A Mi Hazánk részéről Dúró Dóra elmondta, hogy el kell kerülni, hogy a digitális állampolgárság ne veszélyeztesse a szabadságjogot. Ezért is erőltetik a készpénzhasználat megmaradását. A Covid időszakában az oltatlanokat diszkriminálták – emlékeztetett. A törvényjavaslatban szerepel az EU egyik jogi módosítása is, ami az online platformok szabályozásáról szól, de ezt is szigorítani kellene. Több tagállam további garanciákat kért a szuverenitása érdekében, Dúró szerint nekünk is ezt kellene tenni. Legalább székhelye vagy jogi szervezete legyen ezeknek a techcégeknek. Emlékeztetett a Mi Hazánk és portálunk, a PestiSrácok.hu korlátozására is. Kitért arra is, hogy a tanulásban nehézséget okoz a gyerekeknek a digitális átállás, sok helyen újra papíralapú könyvek vannak.
A Momentum, az LMP és a Párbeszéd nem szólt hozzá a vitához.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS