Pesti Srácok

Megfigyelnék a titkosszolgákat is

Megfigyelnék a titkosszolgákat is

A nemzetbiztonsági törvény tervezett módosítása szerint bármely ok, vagy gyanú nélkül nemzetbiztonsági vizsgálat alá vonhatók lennének a rendőrök, katonák, az igazságügyben dolgozók, és a titkosszolgák - írja cikkében a Hvg.hu. A lap szerint a fideszes Kocsis Máté, és Csampa Zsolt által jegyzett – jelenleg a parlament napirendjén részletes vitára váró – tervezet többek között lehetővé tenné évente kétszer harmincnapos időtartamra az érintett szervezetek, valamint az igazságügy mentelmi joggal nem rendelkező tagjainak megfigyelését, még akkor is, ha konkrét gyanú nincs ellenük. A fokozottabb ellenőrzés igénye a rendőrségi korrupciós botrány fő gyanúsítottja, Vizoviczki László lebukása után vetődött fel, amikor kiderült, Vizivoczki rendszeresen „foglalkoztatott” rendőröket szórakozóhelyein biztonsági őrként, és a gyanú szerint egyes vezető beosztású rendőröknek évek alatt komoly összegeket juttatott, hogy az érdekeltségébe tartozó diszkóit ne ellenőrizzék. Szabó Máté azt írta állásfoglalásában: aggályos, hogy a javaslat nem követeli meg, hogy bármilyen ok vagy gyanú kelljen az ellenőrzés megismétlésére; a puszta tény, hogy az érintettel szemben már folyt nemzetbiztonsági ellenőrzés, elegendő a titkosszolgálati eszközök viszonylag hosszú távú alkalmazására. Az ellenőrzés nem csupán az érintettre, hanem családtagjaira is kihathat, így a javaslat Szabó Máté szerint sérti a magánszférához való jogot. A legfőbb ügyész helyettese, Varga Zs. András szerint a tervezet szövege homályos fogalmakkal operál, mint például „munkavégzésen kívül tanúsított magatartás”, „magánéleti kapcsolatai” vagy „anyagi jövedelmi viszonyai”. Ezzel az ügyész szerint teljesen szubjektív alapon lehetne bárki ellen nemzetbiztonsági vizsgálatot elrendelni, ráadásul a vizsgálat eredménye „teljesen jogkövető magatartás esetén is” lehetne úgy értékelhető, ami azonnali hivatalvesztést eredményezne.

A teljes cikket itt olvashatja

PestiSracok facebook image

Fotó: 168óra.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!