Pesti Srácok

Helsinki bizottság: a menekültellátás lenullázására készül a kormány

Helsinki bizottság: a menekültellátás lenullázására készül a kormány

A Magyar Helsinki Bizottság értékelése szerint a Belügyminisztériumban (BM) formálódó jogszabálycsomag lényegében megszünteti a hazai menekültellátást, és szigorított börtönkörülmények közé kényszeríti az őrizetben lévő menedékkérőket, sok esetben gyerekeket. A civil szervezet keddi közleményében arra reagált, hogy szigorítana a menekültügyi szabályokon, így csökkentené a menedékkérők szociális ellátásait és egy hónapra rövidítené a menekültek befogadóállomáson tartózkodását a BM tervezete, amely hétfőn került fel a kormány honlapjára.

A Helsinki bizottság álláspontja szerint a jogszabálycsomag a nemzetközi védelemben részesített menekülteket és oltalmazottakat "megfosztja" a társadalmi beilleszkedés lehetőségétől. Megtagadja Magyarországnak a menekültek védelmét előíró nemzetközi, európai és hazai jogból fakadó kötelezettségeit - közölték. Úgy vélik: a törvényjavaslat a menekültek integrációját elősegítő állami támogatás és az uniós szolidaritás helyett a menekültek továbbvándorlását kívánja előidézni, ismét más országokra hárítva a védelmük iránti felelősséget.

Azt írták: a tervezet az embertelen vagy megalázó bánásmód tilalmának megsértésével, az őrizetben levő menedékkérők mozgásterének csökkentésével kívánja a menekültügyi őrizet jogszerűtlen gyakorlata miatti zsúfoltságot kezelni a menekültügyi fogdákban. A szervezet összegzése szerint a tervezett rendelkezések "végleg felmondják az európai szolidaritást", mert más országokra hárítják a felelősséget, amelyet egykor Magyarország is vállalt, hogy bekerülhessen a civilizált országok közösségébe.

PestiSracok facebook image

A Fidesz kedden azt közölte, egyetért azzal a kormányzati szándékkal, hogy a magyar emberek biztonsága érdekében szigorítani kell a menekültügyi szabályokon, a nagyobbik kormánypárt szerint ugyanakkor a baloldal ismét a bevándorlók oldalára állt. Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke keddi közleményében azt követelte, hogy a kormány vonja vissza a menekültügyi rendeletek "embertelen módosításait". Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció alelnöke ugyancsak kedden, közleményében azt írta: a menekültügyet érintő törvényjavaslat nemcsak szégyenletes és embertelen, de Magyarország nemzetközi kötelezettségeivel is ellentétes.

MTI/alfahir.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!