Pesti Srácok

Alkotmányellenes lenne, ha az ideiglenesen külföldön lévő magyarok is szavazhatnának levélben

null

Az elmúlt napokban ismét felmerült a kérdés, hogy ha a kvóta-népszavazáson a határon túli magyarok levélben is szavazhatnak, akkor a magyarországi lakcímmel rendelkező, de külföldön tartózkodó magyar állampolgárok miért csak a külképviseleteken. Az Alapjogokért Központ közlése szerint alkotmányos ez a különbségtétel, és éppen az lenne alkotmánysértő, ha a magyar lakcímmel rendelkezők egy részének engednék a levélben szavazást, más részüknek meg nem.

A különbségtétel alkotmányos, annak alapja a lakcím hiánya, illetve annak megléte, alkotmányjogi szempontból tehát két jól elkülöníthető csoportról van szó, melyek nincsenek összehasonlítható helyzetben, így eltérő szabályozás alkotmányosan vonatkozhat rájuk – fogalmazott az Alapjogokért Központ, hozzátéve, hogy a lakcímmel rendelkező magyar állampolgárok viszont összehasonlítható helyzetben vannak.

„Ha a jogalkotó úgy módosítaná a szabályozást, hogy a lakcímmel rendelkező, de a szavazás napján külföldön tartózkodó magyar állampolgárok levélben is szavazhatnának, éppen azzal hozna létre alkotmányellenes helyzetet. Ilyen esetben ugyanis összehasonlítható helyzetben lévők között valósulna meg jogellenes diszkrimináció, mert a szavazás napján belföldön tartózkodó, lakcímmel rendelkező magyar állampolgárok nem szavazhatnának levélben” – írják. A Központ szerint a jogalkotónak vagy minden, magyar állampolgársággal rendelkező személynek meg kéne adnia a levélben szavazás jogát – ami átláthatatlan helyzetet eredményezne –, vagy senkinek sem adhatja meg közülük.

PestiSracok facebook image

A legtöbb állam a területén történő életvitelszerű tartózkodás esetére előírja az ottani állandó lakcím létesítését – mely értelemszerűen feltételezi, hogy egy másik államban korábban létesített állandó lakcímet szükséges megszüntetni. Hiszen életvitelszerűen az ember egyszerre egy helyen él. Ezt a magyar szabályok is előírják: tehát abban az esetben, ha a külföldön életvitelszerűen tartózkodó magyar állampolgárok bejelentik magyarországi állandó lakcímet megszüntetését, akkor lehetőségük nyílik a népszavazáson levélben szavazni.

forrás: Alapjogokért Központ

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.