Pesti Srácok

Lezsák Sándor szerint 1956. október 23. a magyarság csúcsteljesítménye

Lezsák Sándor szerint 1956. október 23. a magyarság csúcsteljesítménye

A magyarság napja, egy világraszóló teljesítmény napja, a forradalmat idéző ünnepnap 1956. október 23. - hangoztatta Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke szombaton Lakiteleken, az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen.

Lezsák Sándor szerint a magyarság rendkívüli történelmi teljesítménye volt, hogy Trianon után tíz évvel újrarendezte és megerősítette az országot. Óriási belső erőfeszítés eredménye volt a második világháború utáni újjáépítés is, de 1956. október 23-a és az azt követő esztendők igazi történelmi csúcsteljesítménynek számítanak - emelte ki. A megtorlás, a vér, a kínvallatások, az iszonyat, a tönkretett sorsok és életek adtak újabb és újabb erőt, hogy a mártírok véréből új élet sarjadjon - emlékezett az Országgyűlés alelnöke. Hangsúlyozta: az évforduló figyelmeztet és emlékezetet, hogy az 1956-os vérrel áztatott forradalom és szabadságharc drámával és iszonyattal, de egyben nagyon sok jókedvvel, bizalommal is teli. Lezsák Sándor megfogalmazása szerint magyar az, aki a tatárjárást nemzetgyilkossági kísérletnek, pusztításnak éli meg. Magyar az, aki a mohácsi csatavesztést csatavesztésnek, a nándorfehérvári diadalt pedig diadalnak tudja. Magyar az, aki a Rákóczi szabadságharcot szabadságharcnak és a márciusi ifjak 1848-as forradalmát forradalomnak és szabadságharcnak tudja. Magyar az, akinek fáj és elfogadhatatlan Trianon, a Kárpát-medence szétdarabolása, és aki meghajtja a fejét az első és második világháborús hősi halottak előtt. És végül magyar az, akiben ott él az 1956-os forradalom és szabadságharc a mártírjaival, hiszen 1990 előtt 1956 egy jeltelen sírhalom volt csupán - tette hozzá.

Minden év október 22-én, a lakiteleki '56-os kopjafánál tartott megemlékezésen adják át a Kátay Zoltán tanulmányi ösztöndíjat. A 250 ezer forint összegű, fiatal történészeknek, kutatóknak megítélt támogatást az idén Nagy Dóra politológus kapta. Az erdélyi származású Kátay Zoltán 1956-ban a forradalmárok között harcolt, a szabadságharc leverése után Svédországba menekült. A Magyar Demokrata Fórum tagja lett, ahová levélben kérte felvételét, és az volt a kérése, hogy Lezsák Sándor október 23-án állítsa ki a tagkönyvét. Életének utolsó szakaszát az ausztriai Oberwart (Felsőőr) településen töltötte, halála után vagyonát a Lakitelek Népfőiskola Alapítványra hagyta. A kurátorok úgy döntöttek, a Kátay-hagyatékból ösztöndíjat alapítanak, amelyből minden évben egy fiatal tanulmányait támogatják.

PestiSracok facebook image

A népfőiskola alapítója, Lezsák Sándor szerint a fiatal történészek és kutatók támogatása hozzájárul ahhoz, hogy a jövő nemzedéke jobban megismerje, mi is történt a Kárpát-medencében, a XX. században.

Forrás: MTI

Fotó: MTI

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.