Pesti Srácok

Elmarasztalták Magyarországot Szanyi Tibor miatt

Elmarasztalták Magyarországot Szanyi Tibor miatt

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) öttagú tanácsa kedden elutasította a fellebbezést abban az ügyben, amelyben a törvényszék korábban elmarasztalta Magyarországot Szanyi Tibor szocialista európai parlamenti képviselő véleménynyilvánítási szabadságának korlátozása miatt. Ezzel az elmarasztaló ítélet jogerőre emelkedett.

A strasbourgi székhelyű törvényszék novemberben első fokon már helyt adott Szanyi Tibor panaszának, és 3100 euró (nagyjából 960 ezer forint) kártérítést ítélt meg az ügyben, amely ellen a magyar állam fellebbezést nyújtott be.

Az ügy előzménye, hogy 2013 tavaszán az akkori országgyűlési képviselőt Kövér László házelnök javaslatára 131 ezer forint megfizetésére büntették, amiért egy héttel korábban, interpellációja után a középső ujjával beintett a Jobbik-frakciónak. A szocialista politikus szerint a jobbikos képviselők rasszista megjegyzéseket tettek, kézmozdulatával erre válaszolt.

A képviselő azért fordult az Emberi Jogok Európai Bíróságához, mert úgy véli, az intézkedés sértette a véleménynyilvánítási szabadságát, valamint azért, mert a házelnök visszautasította következő napokban tervezett interpellációját azzal az indokkal, hogy kijelentései sértették volna az Országgyűlés tekintélyét, és fegyelmi intézkedésekre is okot adhattak volna.

PestiSracok facebook image

Az Európa Tanács égisze alatt működő bírósághoz az európai emberi jogi egyezmény előírásainak megsértésére hivatkozva lehet fordulni akkor, ha a panaszos már minden hazai jogorvoslati lehetőséget igénybe vett, és nem járt eredménnyel.

Forrás: MTI; fotó: origo.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!