Pesti Srácok

Marokkói volt a brüsszeli merényletkísérlet elkövetője

Marokkói volt a brüsszeli merényletkísérlet elkövetője

Egy 36 éves marokkói állampolgárságú férfi volt az előző esti brüsszeli merényletkísérlet elkövetője, aki ugyan nem szerepelt szélsőségesként a rendőrség nyilvántartásában, de bizonyos jelek szerint szimpatizált az Iszlám Állam nevű terrorszervezettel - tudatta szerdán Eric Van Der Sypt, a belga szövetségi ügyészség szóvivője.

Sajtótájékoztatóján a szóvivő arról számolt be, hogy az O.Z.-ként azonosított férfinél nem találtak fegyvereket, és a korábbi hírekkel ellentétben nem viselt robbanómellényt sem, "csak" egy robbanóanyaggal, szögekkel és gázpalackokkal megpakolt táska volt nála.

Az elkövető kedd este Brüsszel központi pályaudvarán megpróbálta működésbe hozni a nála lévő robbanószerkezetet, de a félresikerült, apróbb detonációban senki nem sebesült meg. Kiabálva elfutott, és otthagyta a földön a kigyulladt táskát, amely ekkor valamivel nagyobbat robbant, de még az sem volt veszélyes. Az állomáson járőröző katonák végül lelőtték a gyanúsítottat, aki "Allahu Akbar!" kiáltással rohant feléjük.

A vádhatóság később bejelentette, bizonyos jelek arra mutatnak, hogy a gyanúsított szimpatizált az Iszlám Állammal. Korábban Eric Van Der Sypt ugyanakkor azt közölte, hogy O.Z.-nek az eddigi információk szerint nem voltak társai.

PestiSracok facebook image

Charles Michel belga kormányfő kiemelte, hogy a merényletkísérlet tragikus véget érhetett volna, ha az elkövetőnél lévő pokolgép rendesen működik, és nincsenek résen a közelben járőröző katonák. "Nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni" - mondta, elismerve, hogy a támadások kockázatát lehetetlen teljességgel felszámolni.

A támadó

- mondta Jan Jambon belügyminiszter a VTM flamand közszolgálati televíziónak.

Hozzátette: a történtek ellenére továbbra is hármas, azaz "súlyos" fokozaton tartják az ország terrorkészültségi szintjét.

A nyomozók robbanószerkezetek készítéséhez szükséges felszereléséket találtak a tettes lakásán a belga főváros Molenbeek nevű negyedében, amely azután került a nemzetközi érdeklődés középpontjába, hogy kiderült, hosszabb-rövidebb időre többen is megfordultak ott a 2015-ös párizsi és a tavalyi brüsszeli merényletek elkövetői közül.

Sajtójelentések szerint a sötét hajú, előző este fehér inget és fekete farmernadrágot viselő férfi korábban kisebb bűncselekmények, például kábítószer-csempészet miatt már a rendőrség látókörébe került. Az elkövető 2002 óta él Belgiumban, tíz évvel ezelőtt elvált és négy éve költözött Molenbeekbe.

Brüsszel központi pályaudvarát reggel újranyitották és a közlekedés is helyreállt a városban. A miniszterelnök ugyanakkor elmondta, hogy megerősítik a biztonsági intézkedéseket a nyilvános rendezvényeken.

A belga RTL adásában Claude Moniquet terrorszakértő kiemelte: szinte lehetetlen megakadályozni az ehhez hasonló támadásokat.

- vélekedett.

- fűzte hozzá.

Tavaly március 22-én a belga fővárosban a Zaventem repülőtéren és a Maelbeek metróállomáson is terrortámadást hajtottak végre, harminckét ember halálát okozva. A robbantásos merényletek elkövetőjeként az Iszlám Állam jelentkezett. Belgiumban azóta is hármas fokozaton tartják a terrorfenyegetettségi szintet. Ez azt jelenti, hogy a veszély jelentős, "lehetséges és valószínű" terrortámadás.

MTI; Fotó: inquirer.net

Ajánljuk még

Az RTL Klub egykori hírigazgatója tagadja, hogy büntetőeljárás folyna ellene kábítószer-kereskedelem és más bűncselekmények miatt

Forró drót 2024 november 15.
Kotroczó Róbert volt korábban az egyik legnagyobb magyarországi kereskedelmi televízió, az RTL Klub hírigazgatója, akit Ábrahám Róbert, egykori kollégánk összefüggésbe hozott az Odakint szörnyek járnak című sorozata megbotránkoztató ügyeivel. A szálak állítása szerint a volt tévéshez is elvezetnek, kábítószer-kereskedelem, ezzel összefüggő haláleset és orgiák is szóba kerültek. Kotroczó elmondta azonban, hogy nincs ellene semmilyen büntetőügy folyamatban és jogi lépéseket tervez az elhangzottak miatt.