Pesti Srácok

Európai Unió egységét és szolidaritását ássák alá a kötelezettségszegési eljárásokkal

null
Szánthó Miklós. Fotó: Magyar Idők

Az Alapjogokért Központ igazgatója szerint politikai jellegű ügyeket próbál jogi köntösbe bújtatni az Európai Bizottság a Lengyelország ellen indított 7-es cikk szerinti eljárással. Szánthó Miklós súlyos problémának nevezte az eljárásokat, s úgy véli az Európai Unió egységét és szolidaritását ássák alá, hogy egy alapértékként megjelölt fogalmat, mint a jogállamiság, megpróbálják politikai célokra felhasználni.

Az Alapjogokért Központ igazgatója a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában kifejtette: az Európai Unió szerződésének 2. cikke tartalmaz különböző, "nagyon homályos, úgynevezett európai értékeket", s ezeket lehet számon kérni az úgynevezett 7-es cikk szerinti eljárással. Az igazgató megjegyezte: össze vannak szedve olyan fogalmak, mint például a jogállamiság, demokrácia, igazságosság, emberi jogok, egyenlőség, szolidaritás, de mindezek konkrét tartalma nincs definiálva. Hozzátette: nem is lehet definiálni, mivel - mint mondta - ahány tagállam, annyi leírása van a jogállamiságnak.

Szerinte

a jogállamiság amúgy is homályos, megfoghatatlan fogalmát teljesen kiüresítik az ilyen eljárások.

Az igazgató elmondta: az uniós alapszerződés 7-es cikke szerinti eljárás egy bonyolult, többlépcsős eljárás. Jelenleg abban a fázisban tart a folyamat, hogy a bizottság kezdeményezte az eljárást. A külügyminiszterek tanácsának 4/5-ös többséggel - az Európai Parlament jóváhagyásával - kell döntenie arról, hogy valóban fennáll esetlegesen ezen értékek veszélye. Utána az állam és kormányfők tanácsa egyhangúlag hozza meg döntését, majd újra visszakerül az ügy a miniszterek tanácsához, ahol minősített többséggel kell dönteni a konkrét szankciókról.

PestiSracok facebook image

Szánthó Miklós az uniós indoklásokat abszurdnak nevezte. Kiemelte: Magyarországon többek között a Lukács Archívumra vonatkozó szabályozás, valamint az úgynevezett Roma Parlament nevű szervezet működésének szabályozása, megszüntetése, Lengyelország esetében pedig például egy lengyelországi erdőben folyó fakitermelés okozza a jogállamiság problémáját.

MTI, Vezető kép: Magyar Idők

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.