Pesti Srácok

A második világháború budapesti befejezésére emlékeznek ma a fővárosban

A második világháború budapesti befejezésére emlékeznek ma a fővárosban

A második világháború budapesti befejezésére, a harcokban elesett katonákra és polgárokra emlékeznek ma a fővárosban.

Alig három hónappal a második világháború európai szakaszának lezárta előtt, 1945. február 13-án szabadult fel Budapest. A főváros ostroma a második világháború öt legfontosabb és legkegyetlenebb városcsatájának egyike. A főváros ostromában a katonák mellett több tízezer civil is megsebesült, illetve meghalt.

A budai Várban, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeumnál, a Magdolna toronynál délelőtt 9 órakor Benkő Tibor vezérkari főnök mond beszédet az 1945. évi budapesti harcokban hősi halált halt katonák és polgári áldozatok tiszteletére rendezett megemlékezésen.

Délután a Civil áldozatok síremlékénél, a Farkasréti temető 19/1 parcellájában a Nemzeti Örökség Intézete (Nöri) és a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság rendez megemlékezést Budapest ostromának civil áldozatai emlékére. Az eseményen beszédet mond Szakály Sándor, a Veritas Történetkutató Intézet főigazgatója.

PestiSracok facebook image

A XIII. kerületben, a Vizafogói Mártír Emlékműnél a MEASZ - Összefogás a Demokráciáért tart megemlékezést a második világháború fővárosi befejezésének 73. évfordulóján. Közreműködik Hiszékeny Dezső, az MSZP országgyűlési képviselője, a Szlovák Antifasiszta Harcosok Szövetségének egy képviselője és Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke, de az ünnepségre meghívták az állami szervek, az önkormányzatok, az egyházak, a pártok és a civil szervezetek, valamint a diplomáciai testület képviselőit is.

MTI; Fotó: Múlt-kor

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!