Pesti Srácok

Ausztrál rendőrfőkapitány kért elnézést a szétszakított őslakos családokért

Ausztrál rendőrfőkapitány kért elnézést a szétszakított őslakos családokért

Nyugat-Ausztrália szövetségi állam rendőrfőnöke, Chris Dawson bocsánatot kért csütörtökön a bennszülöttektől a rendőrség múltbéli túlkapásai miatt. Ezek egyike, hogy 1910 és 1970 között a kormány politikájának eleget téve kiemelte a kevert bőrszínű gyerekeket a bennszülött családokból, sokukat intézetben helyezve el, ahol bántalmazták és elhanyagolták őket.

Dawson elmondta, hogy a rendőrség számos igazságtalanságot követett el a bennszülöttekkel szemben az elmúlt évtizedekben. Ezek egyike az volt, hogy 1910 és 1970 között a kormány politikájának eleget téve kiemelte a kevert bőrszínű gyerekeket a bennszülött családokból. Ezek a családjuktól elvett gyerekek az "ellopott nemzedék" fogalma alatt kerültek be a történelemkönyvekbe. Sokukat intézetben helyezték el, ahol bántalmazták és elhanyagolták őket.

- mondta Dawson a perth-i rendőrkapitányságon.

PestiSracok facebook image

A rendőrfőnök elmondta, hogy a gyerekek közösségükből való erőszakos kiragadásán kívül a rendőrök törzseket űztek el földjeikről, erőszakoskodtak, rasszisták voltak és indokolatlanul is bebörtönözték a kisebbség tagjait.

- tette hozzá. A bocsánatkérés sokakat meglepett, de széles körben kedvezően fogadták.

Nyugat-Ausztrália az Északi Terület után a második szövetségi állam, ahol a legtöbb bennszülött ausztrál él. A bennszülöttek Ausztrália lakosságának mindössze 3 százalékát teszik ki, miközben a bebörtönzöttek 25 százaléka közülük kerül ki.

Dawson szerint az elmúlt időben javult a rasszok közötti viszony. Nyugat-Ausztráliában létrehoztak egy bennszülöttek által működtetett rendőrőrsöt, amelyet követően a bűncselekmények száma csökkenni kezdett.

Forrás: MTI; fotó: news4sanantonia.com

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!