Pesti Srácok

Egyes ausztrálok szégyellik az ország nemzeti ünnepét

Egyes ausztrálok szégyellik az ország nemzeti ünnepét

Ausztrálok ezrei tiltakoztak szombaton az első brit telepesek érkezésének évfordulóján tartott nemzeti ünnep ellen, amelyet az őshonos lakossággal szembeni sértésnek tekintenek.

Számos ausztrál számára a január 26-án tartott Ausztrália-nap az őslakosok elnyomásának kezdetét jelképezi. Azt követelik, hogy gondolják át a nemzeti ünnepet, és minden évben tiltakoznak a "megszállás napja" ellen. Ausztrália mindig az őslakosok földje volt, és mindig is az lesz - skandálták tüntetők Melbourne-ben. Az ország több városában tüntetők ezrei gyűltek össze a nemzeti ünnep napjának megváltoztatását, illetve eltörlését követelve.

- mondta az AFP francia hírügynökségnek az egyik melbourne-i tüntető, Dominic Guerrera.

PestiSracok facebook image

Scott Morrison miniszterelnök, aki ellenzi a dátum megváltoztatását, szombaton kijelentette: Ausztrália nem fordíthat hátat a múltjának. "Ausztrália képes túllépni a dolgokon, meglátni az összes rassz, nép, kultúra, vallás és nyelv közös értékeit" - mondta. A miniszterelnök a héten közölte, hogy a kormány expedíciót finanszíroz James Cook brit felfedező első ausztráliai útjának 250. évfordulója alkalmából.

Régészek egyébiránt pénteken jelentették be, hogy azonosították az Ausztráliát elsőként körbehajózó és a földrésznek nevet adó angol tengerésztiszt, Matthew Flinders (1774-1814) földi maradványait London egy hajdani temetkezőhelyén, a High Speed 2 nagysebességű vasúti hálózat építési munkálatai közben. Ausztráliában az őshonos lakosság hátrányos helyzetben van, a szegénységi mutatója magasabb, mint a többi közösségek körében. A szociális és egészségügyi ellátáshoz is nehezebben jutnak hozzá, és felülreprezentáltak a börtönnépességben is.

Számos ünnepséget tartottak szombaton a nemzeti nap alkalmából, amikor több, mint 16 ezer bevándorló tesz állampolgársági esküt.

Forrás: MTI; Fotó: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!