Pesti Srácok

Az Amnesty Horvátországra is rászállt, amiért védik a határaikat

null

Az Amnesty International elnevezésű Soros-ügynökség legújabb "jelentésében" Horvátországot, illetve a horvát határőröket vádolta meg azzal, hogy meglopják és megverik a menekülteket a határon. A szervezet a "Szakadék szélére lökni: erőszak és kegyetlenkedés a migránsok felett a balkáni útvonalon" címet viselő fogalmazványában kifejti: az európai kormányok szerintük elsőbbségben részesítik a határok védelmét a nemzetközi törvények betartásával szemben, és nemcsak szemet hunynak a horvát rendőrség erőszakos fellépései felett, hanem ezt pénzügyileg is támogatják.

Az európai kormányok részt vesznek migránsok ezreinek "rendszeres, törvénytelen és gyakran erőszakos" kiutasításában és kollektív kitoloncolásában Horvátországból Bosznia-Hercegovinába - közölte az Amnesty International jelentésében, amelyet a horvát sajtó szerdán ismertetett. A londoni székhelyű jogvédő szervezet szerint a horvát hatóságok az illegális határsértőket a horvát határhoz közeli nem biztonságos és koszos boszniai táborokba küldik vissza.

- teszik hozzá. A jelentés, amely a "Szakadék szélére lökni: erőszak és kegyetlenkedés a migránsok felett a balkáni útvonalon" címet viseli, kifejti, hogy az európai kormányok elsőbbségben részesítik a határok védelmét a nemzetközi törvények betartásával szemben, és nemcsak szemet hunynak a horvát rendőrség erőszakos fellépései felett, hanem ezt pénzügyileg is támogatják, táplálva az egyre súlyosbodó humanitárius válságot az Európai Unió peremén. A nyugati kormányok sokkal többet költenek a határok biztonságossá tételére, mint humanitárius segélyre - hangsúlyozzák.

PestiSracok facebook image

- írta az AI, amely szerint Boszniába fordítják vissza Horvátországon keresztül azokat a migránsokat is, akiket Olaszországban vagy Szlovéniában tartóztattak fel. A migránsok először Görögországban és Bulgáriában lépnek be az EU-ba, de az ottani menekültügyi rendszer "aljasan cserbenhagyja" őket, ezért elhagyják az uniót, és megkezdik utazásukat a balkáni útvonalon. Ahhoz, hogy elérjék Szlovéniát és Olaszországot, a schengeni övezetet, amely már szabad mozgást biztosít számukra, sűrű erdőkön, gyors folyókon és néhol aknamezőkön kell átkelniük. A jelentése kiemeli, hogy tavaly legalább 12 migráns fulladt vízbe, a legtöbben a horvát-szlovén határon, több tucat közülük pedig más módon vesztette életét.

A horvát belügyminisztérium szerdán közleményben válaszolt a nemzetközi jogvédő szervezet vádjaira és elutasította azokat. Davor Bozinovic belügyminiszter kiemelte: Horvátország a nemzetközi és hazai törvények betartása mellett sikeresen ellenőrzi és védi a határokat. Hozzátette, hogy a rendőrség elsődleges feladata - a szomszédos országokkal együttműködve - a megfelelő biztonsági helyzet fenntartása, és ennek érdekében a törvényes migráció elősegítése. Tavaly 1438 illegális határsértőt toloncoltak ki az országból, 2016 óta pedig 202 feljelentés érkezett horvát rendőri túlkapás ügyében, a nyomozás során ugyanakkor kiderült, hogy egyik sem volt megalapozott - tette hozzá.

- mondta Bozinovic, majd emlékeztetett arra a szíriai állampolgárra, aki azzal vádolta a horvát hatóságokat, hogy elszakították a kiskorú lányától. Később kiderült, hogy a férfival egyáltalán nem volt gyermek. Miközben a rendőrség napokig nagy erőkkel kereste a kislányt, a férfi megszökött a zágrábi menekültközpontból, majd Szlovénián keresztül eljutott Olaszországba. A horvát belügyminiszter a közszolgálati rádiónak adott interjújában kifejtette: amennyiben az európai országok szeretnének migránsokat befogadni, Horvátország nyithat olyan folyosót, mint 2015-ben, átengedheti őket. Hozzátette azonban, hogy Németország vagy Ausztria nem akarja őket befogadni, Szlovénia és Magyarország pedig kerítést épített határán.

- szögezte le a tárcavezető.

Forrás/fotó: MTI