Pesti Srácok

Mexikói elnök: A migráció okait kell kezelni

Mexikói elnök: A migráció okait kell kezelni

Mexikó segít az Egyesült Államok felé tartó közép-amerikai bevándorlók áradatának szabályozásában - mondta hétfői sajtótájékoztatóján a mexikói elnök, aki egyúttal jelezte: szerinte elsősorban a jelenséget kiváltó okokat kell kezelni. Andrés Manuel López Obrador azután beszélt erről, hogy Donald Trump amerikai elnök pénteken ismét a Mexikóval közös határ teljes lezárásával fenyegetőzött, de ezúttal ultimátumot is megfogalmazott a mexikói kormány számára, feltételként szabva az Egyesült Államokba irányuló illegális migráció azonnali megállítását.

A közös határ lehetséges lezárására vonatkozó kérdésre a mexikói elnök úgy felelt: Mexikó nem akar összetűzésbe kerülni az Egyesült Államokkal.

Az amerikai-mexikói határnál az elmúlt hónapokban kialakult helyzet nyomást gyakorolt a mexikói elnökre, aki kénytelen megakadályozni annak a határnak a lezárását, amelyen keresztül Mexikó exportjának 80 százaléka jut ki a piacra.

A kérdésre, hogy a probléma kezelése érdekében ideje-e nyomást gyakorolni a közép-amerikai országokra, López Obrador azt válaszolta, hogy szerinte a migrációt kiváltó okokkal kell foglalkozni, és jobb lehetőségeket kell biztosítani helyben az embereknek.

PestiSracok facebook image

- mondta.

- vélekedett. A mexikói elnök vonakodott a kérdésre válaszolni, hogy a kormány tett-e már előkészületeket a határ lezárása esetére, mindössze annyit mondott: nem akar elébe szaladni a dolgoknak.

López Obrador eddig rendre kerülte, hogy vitába keveredjen Trumppal a közös határ körüli helyzet miatt. Ehelyett inkább arra próbálta rábírni az amerikai elnököt, hogy a közép-amerikai gazdasági fejlődés ösztönzésével segítsen kezelni a problémát. Az amerikai külügyminisztérium azonban szombaton közölte: az Egyesült Államok nem nyújt többé pénzügyi segítséget El Salvadornak, Guatemalának és Hondurasnak. Trump pénteki kijelentése szerint a három közép-amerikai ország állította fel a migránskaravánokat, hogy állampolgárait az Egyesült Államokba "exportálja".

Október óta több ezer közép-amerikai érkezett gyalogúton az Egyesült Államok déli határához, elsősorban az erőszak és a szegénység elől menekülve.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/EFE/Maria De La Luz Ascencio

Ajánljuk még

Így árulták el az 1956-os szabadságharcot és a magyar rendszerváltozást az amerikaiak - Molnár Tamás a Polbeatben (videó)

‎Polbeat 2022 október 23.
Százmillió halott van a kommunizmus mögött, kivel akartok ti kiegyezni? - Molnár Tamás képzőművész és antikommunista ellenálló, a 2006. őszi tüntetések szóvivőjének elhíresült mondata ez, aki a Polbeat legutóbbi felvételén Huth Gergellyel és Stefka Istvánnal beszélgetve döntött le egy sor tabu(témát), amikor közösen felelevenítettük azt, hogy az amerikaiak hogyan árulták el 1956-ot, majd a magyar rendszerváltozást is, hiszen akkor is és a nyolcvanas évek végén is kiegyeztek a Szovjetunióval.

Éles lőszerek és beütött, csuklyás alakok a tévészékház ostrománál – Császár Attila volt a Polbeat vendége

‎Polbeat 2023 március 11.
Hiába híresztelték az ellenkezőjét, azaz, hogy a 2006. szeptember 18-i tévéostrom idején a Hír TV és a mögötte állók szándékosan irányították a tömegeket, valójában mi oda mentünk, ahol a drámai események zajlottak, még a közvetlen feletteseinkkel sem volt idő egyeztetni róla. Gyűjtöttük az információkat az utca történéseiről, megvolt a technikánk, hogy ország-világ élőben követhesse azokat, tehát (sajnos egyedüliként a magyar médiában) a munkánkat végeztük – mondta a Polbeatben a Nézőpont Intézet Jótollú Magyar Újságíró-díjával frissen kitüntetett Császár Attila, aki az MTVA-nál, a Hír TV-nél és az Echo TV-nél végzett bő három évtizedes riporteri, szerkesztő-műsorvezetői munkájával érdemelte ki a kuratórium elismerését. Huth Gergely a műsorban lejátszotta azt az először a PestiSrácok.hu-n bemutatott, drámai belső rádiófelvételt, amelyen a lángoló tévészékházban minden bizonnyal szándékosan magukra hagyott rendőrök kiabálnak kétségbeesetten. Császár Attila válaszul kifejtette sok év oknyomozó riporteri munkája révén megalkotott teóriáját Gyurcsányék akkori, ördögi tervéről. Stefka István pedig a közös médiaháborús élményeket elevenítette fel "Csaszival", hiszen mindketten megtapasztalták, hogy milyen a sajtószabadság "balliberális" módra, amikor 1994-ben a visszatérő MSZP–SZDSZ-hatalom úgy rúgatta ki őket azonnali hatállyal a Magyar Televízióból, hogy még a hivatalos vezetőváltást sem várták ki.